A fájdalom értékelése kisgyermekeknél (1-8 éves korig)

Főoldal / A fájdalom / A fájdalom értékelése kisgyermekeknél (1-8 éves korig)
A kisgyermekek már képesek kifejezni a fájdalom intenzitását. Még azok a gyerekek is, akik nem, esetleg csak korlátozottan tudnak beszélni, ki tudják fejezni a fájdalom mértékét, típusát és helyét. Éppen ezért kérdezze meg a picit, és ösztönözze, hogy fejezze ki a fájdalmát, még akkor is, ha annak értelmezése türelmet és egyfajta készséget igényel.

Ne feledje, hogy az orvosi rendelőben vagy kórházi körülmények között valószínűleg még kevésbé fog az idegenekkel kommunikálni!

hirdetések

1-4 éves korig

A gyerekeknél ebben az életkorban alakul ki egyfajta énkép, ettől az időszaktól képesek a fájdalmas eseményekre is emlékezni. Ez növeli a gyermek félelmét és szorongását. A vér látványa például, még ha csak apró sérülésből is származik, nagyon aggasztó lehet egy kisgyermek számára, mely érzelmi állapot befolyásolhatja a fájdalomra adott érzelmi reakcióját.

 

Ugyanakkor saját maguk, illetve a környezetük jobb megértése lehetőséget biztosít a gyermek számára, hogy megbirkózzon a fájdalommal, nem úgy, mint csecsemőkorban. Fontos, hogy a szülő elismerje a gyermek fájdalmát és elmagyarázza neki, hogy mi történik. Egy fájdalommal küzdő kisgyermek számára a tudás és megértés segíti a kontrollt, segít abban, hogy hatékonyan birkózzon meg a fájdalommal.

 

Azzal, hogy elmagyarázza a picinek, mi történik és miért, segít megelőzni, hogy negatív elképzelései legyenek a fájdalomról és annak okáról. Az ennyi idős gyerekek hajlamosak lehetnek azt hinni, hogy a fájdalom a büntetés egy formája. Emellett az ilyen korú kisgyermekek gyakran hisznek egyfajta „mágikus világban”, ami ahhoz vezethet, hogy negatív hiedelmei legyenek a fájdalomról.

Fájdalomra utaló viselkedés

A kisgyermekek és óvodások is gyakran őrzik, védik azt a végtagot vagy a test azon területét, ami fáj. Például, ha azt látja, hogy gyermeke gyakran húzgálja a fülét, az gyulladásra, fülfájdalomra utal. A szülőnek figyelni kell az egyéb szokatlan magatartásbeli változásokra is, mint például az általában élvezett programra adott negatív reakció, vagy a kedvenc játék, élelmiszer elutasítása.

5-8 éves korig

A gyerekek ebben az életkorban kezdik kifejleszteni az ok-okozati összefüggésekkel kapcsolatos érzéküket. Pontosan megértik, hogy a fájdalom, amit éreznek, az valamilyen sérülés vagy betegség oka, akárcsak azt, hogy a fájdalom egy bizonyos időn belül elmúlik, és hogy a betegség vagy sérülés nem életveszélyes. Azt is megértik, hogy a kórházban való tartózkodás és a fájdalmas beavatkozások elősegítik, hogy később jobban érezze magát.

 

Bár leginkább a megfigyelt viselkedési változások és a fiziológiai mutatók alapján ítélik meg a gyermek fájdalmát, az ennyi idős gyerekek már képesek értékelni és minősíteni az általuk érzett fájdalom intenzitását és mértékét. Segíti, ha ehhez egy tízes skálát vagy arcokkal ábrázolt fájdalommérő táblázatot használhat. 

 

(Cs.K., aboutkidshealth - Lektorálta: Dr. Osikóczki Orsolya)