Hogyan keletkezik a gerincfájdalom?
A tíz leggyakoribb kérdés a reumatológiában |
Csokorba szedtük a leggyakrabban előforduló kérdéseket a reumatológia témakörében. Milyen kérdéseket intéznek a beteg a leggyakrabban a reumatológushoz? |
A fájdalom szubjektív érzet, nagyon sokféle jelzővel illethető. Lehet szúró, hasogató, égő, lüktető, nyilalló, görcsös stb. jellegű.
A fájdalomküszöb, vagyis az a határ, amikor egy érzést már fájdalomként élünk meg, széles határok között változik: egyéni, egészségi állapotbeli, pillanatnyi helyzetből adódó, kulturális különbségek határozzák meg, de az agyi aktívitás pillanatnyi szintje is hatással van rá.
Egy adott emberre nézve szintje nagyjából állandóan jellemző.
A fájdalomtűrés szintje hihetetlen mértékben változó. Elsősorban a tudat határozza meg, de a személyiségtől, kulturális, viselkedési elvárásoktól nagyban függ. Magas a fájdalomtűrőképesség vészhelyzetben, sport-, harci- vagy mentési körülmények között, bizonyos betegségekben. Alacsony, ha valaki bizonytalan, egyedülálló, depressziós vagy védtelen stb., valamint egyes betegségekben. Ezért nem szabad figyelmen kívül hagyni a lelki tényezőket sem.
A derékfájás (lumbágó) |
A lumbago, azaz köznapi nevén a derékfájás, a 20-50 éves korosztályban minden 3-4. embert érintő betegség, ezáltal a leggyakoribb mozgásszervi megbetegedésnek számít. Mivel igen gyakori megbetegedés és gyakran a fájdalom erőssége miatt kifejezett mozgáskorlátozottsággal jár, ezért gyakran munkából való kiesést okoz, emiatt napjainkban a szociális hatásai is kifejezettek lehetnek. A derékfájás (lumbágó)>> |
A testi és lelki állapot között is fellelhető a kapcsolat.
Mindenki a maga “gyenge pontjával” reagál a lelki közérzetének zavaraira: egyesek gyomorfájdalommal, szívpanaszokkal, mások viszont - és sok ilyen ember van - nyak- vagy hátfájdalommal, fejfájással. A gerincfájdalomnak e lelki részét semmiképpen sem szabad lebecsülnünk.
Minden diszharmóniára, vagyis az egyensúly kellemetlen megbomlására (függetlenül attól, hogy milyen területen jön létre) a test azonos módon reagál: elsősorban az egyensúly keresésével (ami túlterheléshez vezet), ezen túl elfáradással és végül fájdalommal. Stresszhelyzetben gyakran tapasztaljuk a vállöv- és a hát-, illetve derék izmaiban a tartós izomgörcs okozta kis, nyomásérzékeny csomók megjelenését, melyek igen fájdalmasak lehetnek, de egyszerűen kezelhetők és elmulaszthatók.
A téma korábbi hírei