A térdízület kopása: tünetek, kivizsgálás és kezelés

Főoldal / Izom, ízület / A térdízület kopása: tünetek, kivizsgálás és kezelés
A térdízület kopásos megbetegedése esetén a csontokon kinövések, sarkantyúk jelennek meg, melyek merevséget okoznak, olykor az ízületek ropognak, kattognak mozgás közben. A gonarthrosis végstádiumában jön szóba a művi ízület, azaz térdprotézis beültetése.

Az enyhe porckárosodástól a végállapotig, rendszerint hosszú idő, több év telik el. A porc pusztulását több tényező is elősegítheti; idősebbeknél az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb, 65 év felett már 20-35 százalékban figyelhetjük meg. Emellett a túlsúly, az arthrosis egyik legfőbb rizikótényezője.

A túlzott igénybevétel, az ízületek ismétlődő terhelésével járó sporttevékenységek, vagy munkakörülmények szintén felgyorsítják a folyamatot. Gyulladásos ízületi betegség (pl. rheumatoid arthritis, vagy köszvény), illetve sérülés is hajlamosít a porc fokozott károsodására. Trauma hatására sérülhetnek a térdízületi oldal- vagy keresztszalagok, az ízületi tok, a porckorong (meniscus), vagy a térdízület mozgatásához szükséges izomzat.

hirdetések

A térdízület kopásának tünetei

Gyakori térdsérülések

Egy közelmúltban végzett felmérés szerint az elmúlt években térdproblémák miatt keresték fel legtöbben az ortopédiai szakrendeléseket. A térd ízületei rendkívüli sérülékenyek; a sérült ízületeket sokszor műtét nélkül is sikeresen lehet kezelni, gyakran azonban az operáció a helyreállítás egyetlen módja. Gyakori térdsérülések>>

Ennek következménye, hogy instabillá válik a térdízület, kórosan megváltoznak a mozgások, így az egyenlőtlen terhelés miatt, a porcfelszínek kopása jóval nagyobb mértékű lesz. Előrehaladott esetekben a porcborítás szinte teljesen elfogy, az ízesülő csontok egymáson súrlódnak, kevés gyulladásos folyadék is felhalmozódhat az ízületben.

 

Ilyenkor a fájdalom már nemcsak terhelésre, mozgatásra jelentkezik, hanem nyugalomban is. Jelentősen csökken az ízület mozgástartománya, az ízület fokozatosan deformálódik.

 

Ez utóbbi annak a következménye, hogy a csontokon kinövések, sarkantyúk jelennek meg, melyek merevséget okoznak, olykor az ízületek ropognak, kattognak mozgás közben. Kezdetben csak a lépcsőn járáskor veszi észre a beteg, hogy nem hajlik megfelelően a térde, majd később a sík terepen való járás, illetve a leülés, felállás is gondot jelenthet.

 

Hajlított térddel való hosszas ülés közben fellépő fájdalom, szintén a késői stádium jellegzetes tünete, szokták „autó-mozi” jelként is emlegetni. A beteg kíméli a fájdalmas ízületét, egy bizonyos nyugalmi helyzetet próbál felvenni, ahol a fájdalom a legkisebb mértékű és így rögzül. Ugyanakkor az ellenoldali térd és csípő fokozott terhelésnek lesz kitéve.

Vizsgálati módszerek

A térdsérülések fajtái és kezelésük

A legtöbb térdsérülés hobbisportolás közben alakul ki. Leggyakrabban a szalagok és a meniscusok érintettek.
A térd felépítéséről

A jellegzetes tünetek mellett, további fontos információkat a röntgen kép alapján nyerhetünk. A röntgenen is csak előrehaladott állapotban látszanak ízületi eltérések; beszűkül az ízületi rés a combcsont és a sípcsont között, a porc alatti csontállományban fokozott meszesedés kezdődik, később akár kisebb folyadékkal telt üregek, cysták is kialakulhatnak a csontban. Az ízület széli részén csontkinövések, ún. osteophyták láthatóak.

 

A modern képalkotó vizsgálatok közül, az MRI vizsgálat sokkal jobb képeket biztosít az ízületről. Ha gadolínium kontrasztanyagot juttatnak be a vizsgálat során, akkor a porc vastagsága, szerkezeti eltérései is láthatóvá válnak.  

 

Az ízületi tükrözés, vagy orvosi nevén arthroscopia szintén kiváló, de az előbbieknél megterhelőbb módszer a porc megítélésére. Ennek lényege, hogy az ízület üregébe kis metszéseken keresztül optikai eszközt jutatnak be, mely kameraként működik, direkt módon válnak a struktúrák láthatóvá. Ami a legnagyobb előnyt jelenti a többi vizsgáló módszerrel szemben, hogy azonnal terápiás beavatkozásra is lehetőség nyílik. A roncsolódott porcréteget egy bevezetett elektromos maró segítségével letakarítják, elősegítve ezzel a régi porcszövet regenerálódását, az új porcszövet kialakulását.  

A kopásos térdízület kezelése

A kezelést illetően, amíg tehát a tünetek változó intenzitásúak, a gyulladással járó fájdalmas periódusok között hosszabb tünetmentes szakaszok is vannak, addig a konzervatív, nem műtéti kezelést kell előtérbe helyezni.

 

Ennek lényege a tünetek, azaz a fájdalom és mozgáskorlátozottság csökkentése, gyógyszeres és nem gyógyszeres módszerekkel.

 

A fájdalomcsillapítók, izomlazítók mellett, a porcvédő szerek egyértelműen pozitív irányban befolyásolják, támogatják a porcanyagcserét. Emellett fizioterápia, ultrahang, elektromos kezelések, iontoforézis és fürdőkezelések, valamint a gyógytorna, úszás javítja a térdfunkciókat, csökkenti a fájdalmat. Ha a fenti eljárások elkéstek, a kopásos folyamatok súlyosak, kiterjedtek, akkor műtét válhat szükségessé.

 

(WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia)