Meglepő ok a torokfájás mögött

Főoldal / Has, gyomor / Meglepő ok a torokfájás mögött
A Gastrooesophagealis reflux betegség (GERD) a gyomor savtartalmának a nyelőcsőbe visszajutásának eredménye. Evés során a nyelőcsőn keresztül jut az élelmiszer a gyomorba, és a nyelőcső végén található egy izom, az úgynevezett nyelőcső alsó záróizom, melynek feladata, hogy megakadályozza a gyomortartalom visszaáramlását.

Refluxról akkor beszélünk, ha ez az izom nem zár tökéletesen, és a gyomor savtartalma visszajut a nyelőcsőbe.

Gyermekkori reflux tünetei

Gyermekeknél a reflux abban különbözik a felnőttekétől, hogy nem tapasztalnak tipikus gyomorégési tüneteket, illetve mellkasi fájdalmat. Ezek helyett általában torokfájás és gégegyulladás a leggyakoribb reflux panasz a gyermekeknél. Mindez a gyomorsavnak a torok hátsó részén kiváltott irritációjából fakad. A GERD további gyakori tünetei gyerekeknél az ismételt hányás, köhögés és egyéb légúti problémák, mint például a zihálás.

hirdetések

Emellett a gyerekek gyakran panaszkodnak rekedtségre, valamint olyan érzésre, mintha valami beszorult volna a torok hátsó részére. A gyermeknek nyelési nehézségei lehetnek, egyrészt a reflux okozta nyelőcső görcs miatt, másrészt a krónikus reflux okozta nyelőcső szűkület miatt.

A reflux okai

  A reflux tünetei


A reflux betegség (GERD) legjellemzőbb tünete a gyomorégés érzése, néha azonban egyéb panaszok is jelentkeznek, az emésztőrendszeri panaszoktól a légúti tüneteken keresztül a fogászati problémákig.

Több tényező is hozzájárul a nyelőcső alsó záróizom gyengüléséhez, ami GERD-et okoz. A gyermekkori koffein tartalmú élelmiszerek vagy italok fogyasztása, illetve a zsíros, olajban sült ételek mind fogékonnyá tesznek a refluxra. A savas élelmiszerek, mint a citrusfélék és a pizza szintén kiválthatnak reflux tüneteket.

 

Az életmódváltás, a torokfájást és egyéb tüneteket kiváltó élelmiszerek kerülése sokat segítenek. Emellett ajánlott, hogy gyakori kisebb étkezések váltsák fel a három főétkezést.

Kezelés

A recept nélküli készítmények segítenek enyhíteni a reflux tüneteit, ám gyermekeknél fontos odafigyelni arra, hogy ezek ne tartalmazzanak aszpirint, mivel az növeli a Reye-szindróma kockázatát, mely állapot befolyásolja az agyat és a májat is.

 

Az ajánlott vényköteles készítmények közé tartoznak a H2 blokkolók, melyek csökkentik a savtermelést, és a protonpumpa-inhibitorok, melyek hatékonyabbak a H2 blokkolóknál, és a nyelőcső gyógyulását is segítik.

Figyelmeztetés!

Amennyiben a reflux tünetek a gyógyszeres kezelés ellenére is fennállnak, akkor a gyermeknek valószínűleg további, báriumos kezelésre van szüksége. Ez egy radiológiai vizsgálat, mellyel azt ellenőrzik, hogy nem anatómiai probléma áll-e a reflux hátterében. Ugyanez a célja az endoszkópos vizsgálatnak is.

Sebészet

Azoknál a gyerekeknél, akiknél a reflux gyógyszeresen nem kontrollálható, illetve hosszabb távú GERD következményektől szenvednek (pl. táplálkozási nehézségek, nem megfelelő súlygyarapodás) műtétre van szükség, mely során megerősítik a nyelőcső alsó záróizmát a további reflux elkerülése érdekében.

  

 A betegség várható kimenetele



Bár a reflux betegségre (GERD) jellemző az idült betegségi állapot és a tünetek gyakori visszatérése, összességében elmondható, hogy a reflux végkimenetele általában jó, hiszen megfelelő gyógyszeres kezeléssel és életmódbeli változtatásokkal egyensúlyban tartható. Megfelelő kezeléssel a panaszok visszatérése megelőzhető, a savelválasztást gátló szerek hosszantartó alkalmazásával a visszatérő tünetek kontrollálhatók. A szövődmények - a nyelőcsőszűkület, fekélyek keletkezése, vérzés - időben történő felismeréssel és helyes kezeléssel szintén megelőzhetők.

WEBBeteg - Cs.K. Forrás: livestrong