A 10 legnagyobb fájdalom, ami gyaloglás közben jelentkezhet II.

Főoldal / Izom, ízület / A 10 legnagyobb fájdalom, ami gyaloglás közben jelentkezhet II.
Bizonyos fájdalmak az egyik legalapvetőbb mozgástípus, a gyaloglás közben gyötörhetnek bennünket. Cikkünk első felében már bemutattuk az első öt problémát, amely fájdalomhoz vezet. Íme, a folytatás.

1. Neuroma

Fájdalom a talppárnában vagy a lábujjak között

Mi ez? 

Ha a lábujjak alapjánál (párnázott részénél) található idegeket körülölelő szövetek megvastagodnak, az bizsergést, zsibbadást, fájdalmat okozhat, mely a környező területekre is kisugározhat. Ez az állapot, mely Morton-féle neurómaként ismert, leggyakrabban a harmadik és negyedik lábujj alapja között fordul elő. Nőknél akár 10-szer gyakoribb lehet, mint férfiaknál, feltehetően azért, mert a nők lábának struktúrája más, és mert hajlamosabbak szűk, magas sarkú vagy túlzottan lapos cipőt hordani. A Morton-féle neurómát a sétálás tovább ronthatja irritálhatja.

Mi a teendő?

A kezelés a neuróma súlyosságától függően változó, az egészségesebb cipőviseléstől egészen a műtétig. A talpfájdalom első jelei után keressen fel egy szakembert, mivel a betegség tünetei gyorsan súlyosbodhatnak. Ügyeljen arra, hogy cipőjében elegendő hely jusson a lábujjaknak! Korlátozza a magas sarkú cipő viselését, ám ha ez elkerülhetetlen, az utolsó pillanatig hordjon kényelmes cipőt (pl. talpbetéttel ellátott balerina cipőt), a magas sarkút pedig csak addig viselje, amíg feltétlenül szükséges. A vény nélkül kapható talpbetétek, talppárnák enyhítik a nyomást és elnyelik a talpat érő sokkot, ezért alkalmazásuk sokat segíthet.

2. Sípcsont melletti fájdalom (medialis tibialis stressz szindróma)

A lábszár merevsége vagy fájdalma

Mi ez?

A sípcsontokra akár 6-szor több súly nehezedik testmozgás során, így a gyaloglás vagy futás problémát okozhat az izmokban és a környező szövetekben, akár gyulladást is okozva. A fájdalmat az okozza, hogy a vádli folyamatosan húzza a sípcsont körüli gyengébb izmokat. Azok a gyaloglók, túrázók, futók, akik rövid időn belül túl sokat, vagy túl gyorsan mozognak, különösen, ha ezt emelkedőn teszik, hajlamosabbak erre a fájdalomra, mivel túlerőltetik a sípcsont izmait. A betonon való túl hosszú ideig történő sétálás is okozhat ilyen jellegű gyulladást. A sípcsont súlyos fájdalma akár stressztörés miatt is lehet!

Mi a teendő?

3-8 hétig vegyen vissza a gyaloglásból, hogy a szövetek meggyógyulhassanak! Ha a sétálás fáj, tanácsos kerülni! Lehet, hogy gyulladáscsökkentő gyógyszerre, például ibuprofenre vagy hideg borogatásra lesz szüksége a duzzanat csökkentésére és a fájdalom enyhítésére. Időközben alacsony intenzitású úszással vagy kerékpározással tarthatja továbbra is formában magát. Emellett meg kell erősítenie az alsó lábszár elülső izmait (elülső tibialis izom) is, hogy megelőzze a fájdalom kiújulását. Ehhez kiváló például a földúton történő, mérsékelt ütemben történő gyaloglás, melynek időtartamát és intenzitását hétről hétre fokozatosan növelheti.

3. Burzitisz (nyáktömlő gyulladás)

Fájdalom a csípőben

Mi ez?

Bár a csípőfájdalomnak több lehetséges oka is van, gyakori, hogy a folyadékkal teli tömlők (burzák), melyek a csípőcsont kipárnázására szolgálnak, az ismétlődő stressz hatására begyulladnak. Azok, akiknek az egyik lába kissé hosszabb, mint a másik, fogékonyabbak az ilyen jellegű csípőfájdalomra, de okozhatja a túl sok séta is, melyre a szervezet nincs felkészülve.

Mi a teendő?

Gyaloglás helyett pár hétig szobabiciklizzen, ússzon, vagy végezzen más olyan testmozgást, ahol a testsúly nem nehezedik a lábakra. Mikor ismét gyalogolni, túrázni kezd, fokozatosan, eleinte csak kétnaponta végezze azt. Kezdjen 5 perces bemelegítő, lassú sétával, és ne feledkezzen meg az utolsó 5 percben lassítani, az edzést fokozatosan abbahagyni! Súlyosabb esetekben átmenetileg botra vagy mankóra lehet szükség a nyomás és fájdalom csökkentése érdekében.

4. Futó térd

Fájdalom a térdkalács előtt

Mi ez?

Minden alkalommal, mikor a cipő a talajra érkezik, azt a térde is megérzi. Tulajdonképpen a térdízület mozgásakor a térdkalács a térdet a csípővel összekötő combcsonthoz dörzsölődik, ami porckárosodást és íngyulladást okozhat. Azok a túrázók, akiknek a sérülés előtt is gond volt a térdkalácsával, gyengék vagy kiegyensúlyozatlanok a combizmai, puha a térdporcuk, lúdtalpuk van, vagy egyszerűen csak túl sokat gyalogolnak, jobban ki vannak téve a futó térdnek. A fájdalom leginkább akkor jelentkezik, mikor hegyről lefelé sétál, térdhajlításokat végez, vagy hosszú ideig ül.

Mi a teendő?

Válasszon másfajta mozgásformát, amíg a térd fájdalma nem enyhül. Ez általában 8-12 hétig is eltarthat. Erősítse a térdkalács körüli izmokat: üljön hátát a falnak támasztva, jobb lábát felhúzva, a balt kinyújtva. Feszítse meg a combizmot, és emelje meg a bal lábát, miközben a jobb hajlított marad. Ismételje meg a gyakorlatot 12-szer, csináljon 3 sorozatot mindkét lábbal! Álljon fel, és egy erős gumikötelet a bokáira téve lépjen 12-15 alkalommal jobbra, majd balra. Túrázás alkalmával a lejtőről lefelé kisebb lépésekkel jöjjön le, és próbálja a térdeit nem nagyon hajlítani. Még jobb, ha oldalazva sétál le a lejtőről, hogy a csípőizmokat terhelje.

5. Stressztörés (fáradásos törés)

Akut fájdalom a talpban vagy alsó lábszárban

Mi ez?

Ha nyomásérzékenységet vagy fájdalmat tapasztal, mikor egy adott helyen nyomja a talpát vagy alsó lábszárát, akkor lehet, hogy stressztörése van, ami egy kis repedés a csonton. Leggyakrabban az alsó lábszáron fordul elő, ha a láb izmai túlterheltek az ismétlődő stressz miatt, mert a terhelés a csontot éri, nem az izmot. A gyaloglás sokkal nagyobb valószínűséggel vezet stressztöréshez, ha túl hosszú ideig gyalogol, anélkül, hogy megfelelően edzett lenne, főleg, ha magas a lábboltozata vagy erős lúdtalpa van. A nők sérülékenyebbek, mert kisebb az izomtömegük és a csontsűrűségük.

Mi a teendő?

Fogja vissza magát pár hétre, hogy a lába meggyógyulhasson. A sétálás helyett ússzon, vízi aerobicozzon, vagy végezzen felsőtest edzést! Mikor visszatér a régi mozgásformához, figyeljen arra, hogy abbahagyja a mozgást, mielőtt bármi kellemetlenséget érezne. Ha mozgás közben tapasztalja a tüneteket, csökkentsen a táv hosszán és intenzitásán, és csak fokozatosan térjen vissza az eredeti edzéshez! Cserélje le a cipőjét, ha annak párnázottsága már nem megfelelő! A csontok egészségének optimalizálása érdekében végezzen hetente kétszer az alsó testet erősítő gyakorlatokat, és fogyasszon kalciumban gazdag ételeket, mint joghurt, sajt, kelkáposzta. Az ajánlott napi kalciumbevitel 1000mg, 51 év felett 1200mg.

 

Fordító: Cs.K. Forrás www.prevention.com Lektorálta: Dr. Osikóczki Orsolya