Derékfájás - lumbágó

Főoldal / Hát, derék / Derékfájás - lumbágó
A derékfájás nagyon sok embernek okoz problémát, a magyar lakosság több mint fele legalább évente egy alkalommal megtapasztalja a kellemetlen érzést.

A derékfájást többnyire nem konkrét betegség okozza, kialakulásában feltehetően kevésbé kézzel fogható tényezők is szerepet játszanak, így például a megfeszített munkatempó mint pszichés faktor.

Természetesen - bár ritkán - fizikai elváltozás is okozhat ilyen jellegű fájdalmat, például a következők:

  • Porckorongkitüremkedés, vagy -sérv
  • Ízületi porckopás
  • Csontritkulás
  • Gerincvelő-fertőzések (spondilodiscitis, osteomielitis)
  • Sérülések, törés
  • Gyulladások
  • Daganat (ritkán)

Az esetek egy részében az ágyékcsigolyák régiójában kialakuló fájdalom nem áll összefüggésben a csigolyákkal, sem a szalagokkal. Gyakori, hogy a nőgyógyászati, illetve gyomor-bélrendszeri betegségek velejárója a derékba kisugárzó fájdalom. Derékfájást okozhat vesekő, húgyúti fertőzések, kólika és ritkán tüdőgyulladás is.

A fájdalom jellege

A derékfájást sokszor izomfeszülés kíséri, ami oly mértékű lehet, hogy kis csomók formájában a megfeszült izmok kitapinthatóak, vagy akár az egész hátra kiterjedhet a merevség.

 

A fájdalom elkerülése érdekében sokan rossz tartást vesznek fel, ami tovább súlyosbítja az izomfeszülést.

 

A fájdalom kisugározhat a farba, a combokba és az egész hátba, néha éles, szúró vagy bizsergő érzés kíséretében. Ha az említett tünetek mellett valamely testrészén érzésvesztést, érzészavart vagy bénulást tapasztal, nem tudja kontrollálni a vizeletürítést vagy székletvisszatartást, valamint, ha végtagjai elveszítik izomerejüket, azonnal forduljon orvoshoz! E tünetek mellett ugyanis fennáll a tartós idegkárosodás veszélye.

A derékfájás kezelése

Az akut derékfájáskor semmi esetre sem tanácsos az ágynyugalom, hacsak az orvos másképp nem rendeli. A testi megerőltetést azonban mindenképp kerülni kell. Ajánlott a napi aktivitás csökkentése, és vény nélkül kapható vagy az orvos által előírt fájdalomcsillapító bevétele, izomlazító szer vagy fájdalomcsillapító tapasz alkalmazása.

 

Ha a panaszok négy hétnél tovább fennállnak, akkor gyógytornával, fizioterápiával, meleg (fájdalomcsillapító, izomlazító)- vagy hidegkezeléssel (gyulladáscsökkentő), gyógymasszázzsal lehet segíteni a páciensen. Jótékony hatásúak az izomlazító gyakorlatok is. Néha a fájdalom egyik napról a másikra magától megszűnik.

 

A derékfájás megelőzésének legjobb módja az életmódváltás: a túlzott fizikai és lelki megterhelés kerülése, illetve utóbbi hatékony kezelésének elsajátítása, valamint a fölösleges kilók leadása.

NetDoktor.de