Fájdalmas téma: 15 házi gyógymód a székrekedés enyhítésére
Ugyanakkor a szorulás nem olyan dolog, ami miatt szégyenkeznie kellene, és ha ettől szenved, vagy valaha szenvedett tőle, pontosan tudja, az mennyire megkeserítheti az életet. Mielőtt a gyógyszertárba rohanna némi hashajtóért (mely gyakran csak tovább ront a dolgokon), próbálja ki tippjeinket!
1. Olaj
A tiszta olívaolaj több, mint egészséges zsír: segít a szoruláson! Ez nem meglepő, ha belegondol, hogy milyen az olívaolaj textúrája és összetétele. Stimulálja az emésztőrendszert, ezzel segít abban, hogy a dolgok könnyebben jussanak át a bélrendszeren. Rendszeresen alkalmazva segít megelőzni a szorulást.
Reggelente vegyen be egy evőkanál olívaolajat! Leghatásosabb éhgyomorra, ám ha ezt elfelejtené, várjon egy kicsit, és akkor vegye be, mikor már egy ideje nem evett. Egy kis citromlével keverve enyhítheti az olajos ízt, emellett a citromlé is természetes segítség a szorulásra.
2. Frissítsen belülről, citrommal!
A citromban található citromsav stimulálóan hat az emésztőrendszerre, segít kiüríteni a felgyülemlett toxinokat, és a bélfalra ragadt emésztetlen anyagokat. Amennyiben reggel egy nagy pohár langyos citromos vízzel indít, nem csak a citrom intenzív ízét lágyítja, de pótolja az éjszaka elvesztett folyadékot is, amellett, hogy segít a székrekedésen.
3. Kávé
A reggeli kávé nem csak abban segít, hogy felpörgessen bennünket a napindításhoz! A koffein természetes stimuláns az emésztőrendszerünk számára is. Napi 1-2 csésze kávé rendben van, ám vigyázzon, nehogy túlzásba vigye a fogyasztását, mert azzal ellenkező hatást ér el! A kávé ugyanis vízhajtó hatású, ezért ha túlzásba viszi a fogyasztását, azzal dehidratáció léphet fel a szervezetében, ami székrekedéshez vezet.
4. Mozogjon!
Ha azt szeretné, hogy a testében lévő dolgok mozogjanak, Önnek is mozognia kell! Mindennapi életünk nem csak szoruláshoz vezető ételekkel van tele, de többet is ülünk, mint amennyit mozgunk. Noha nincs pontos tudományos magyarázat arra, hogy a mozgáshiány hogyan vezet szoruláshoz, az biztos, hogy a rendszeres testmozgás segíti a belek simaizmának működését. Ne feledje, hogy étkezés után várnia kell egy órát, mielőtt mozogna. Emellett vannak olyan gyakorlatok is, melyek kifejezetten a bélműködést segítik!
5. Csak természetesen!
Bizonyára hallotta már, hogy a természetes diéta segít a szoruláson és annak megelőzésében. Egy egészséges, gyümölcsökben, zöldségekben és gabonákban gazdag étrendet sokkal könnyebb megemészteni, mint a mesterséges adalékanyagokkal teli ételeket. A rostokban gazdag étrend segíti az emésztést, és elkerülhető vele a szorulás. A leginkább ajánlott, rostban gazdag ételek közé tartozik a bab, az őszibarack, a teljes kiőrlésű gabonából készült pékáru, a bogyósgyümölcsök, a brokkoli, a szilva, körte és az alma is, a főtt krumpli, valamint a mogyoró-és diófélék is.
6. Lenmag
A lenmag olaj az egyik legegyszerűbb házi gyógymód a szorulásra. Narancslével keverve különösen hatásos, hiszen a narancs rostokban gazdag, így szintén segít a szoruláson. Egy pohár narancsléhez adjon egy evőkanál lenmag olajat, és kb. 5 óra múlva garantált a hatás!
7. Aloe
Az aloe leginkább sebgyógyító hatásáról ismert, ám a gyomornak is jót tesz! Legjobb, ha natúr aloe levet használ! Napi egy csésze aloe gél reggel a leghatásosabb, de a nap bármely más szakában is fogyaszthatja!
8. Rutin
A WC-zési rutin kialakítása nem csak a kisgyerekek számára hasznos, de a felnőttek számára is hasznos a székrekedés megelőzésére. Ha rendszeresen ugyanabban az időben próbálkozik, egy idő után a bélműködés is rendszeressé válik! Adjon magának minden nap 15 perc időt, még abban az esetben is, ha épp nem történik semmi. Egy idő után a szervezete igazodni fog a rutinhoz!
9. Szódabikarbóna
A szódabikarbóna számtalan felhasználási lehetősége miatt minden háztartásban megtalálható. Kiválóan alkalmazható a székrekedés kezelésére (és egyéb gyomorproblémákra) is. Közömbösíti a gyomorsavat, így segíti a bélműködést. Egy teáskanál szódabikarbónát keverjen el ¼ pohár meleg vízzel, majd gyorsan hajtsa fel a keveréket!
10. Epsom só
A Epsom só több okból is kiváló szer a székrekedés ellen. Egyrészt a környezetéből vizet von el, így fellazítja a székletet, csökkenti a szorulást, másrészt a benne található magnézium pedig a bélösszehúzódások előidézésével segíti a bélmozgást, székletürítést. Egy csésze vízbe vagy gyümölcslébe tegyen 2 teáskanálnyi Epsom sót, igya meg a keveréket, és ha kb. 4 órán belül nincs eredmény, vegyen be még egy adagot! Gyermekek esetében fél teáskanálnyi Epsom sónál többet nem szabad használni!
11. Szilva
A legklasszikusabb házi gyógymód a szorulásra a szilvalé. A gyümölcs magas rost-és szorbit tartalmának köszönhetően természetes hashajtóként viselkedik. A szorbit, mivel könnyen emészthető, természetes szénhidrát és lazítja a székletet. Nem árt azonban ezzel is óvatosnak lenni, túlzott mennyiségben gázképződést és hasmenést okozhat!
Az ajánlott mennyiség napi 2 pohár szilvalé: egy reggel, egy pedig este. A hatás néhány órán belül érezhető, így fontos, hogy hagyja az első pohár tartalmát kiürülni a szervezetből, mielőtt a másikat is meginná! Természetesen szilvalé helyett szilvát is fogyaszthat, ha azt jobban szereti.
12. Ne tartsa vissza!
Ez egy megelőző lépés annak érdekében, hogy a jövőben ne szenvedjen szorulástól. Ha úgy érzi, mennie kell, menjen! Minél tovább tartja vissza székletét, az annál több nedvességet veszít, annál keményebbé válik, így nehezebb lesz megszabadulni tőle. Ráadásul a test csak bizonyos ideig küldi a székelési ingerről a jelet az agynak, ezért van az, hogy ha visszatartja, egy idő után megszűnik a késztetés. Ez azonban székrekedéshez vezethet.
13. Pitypang
A pitypang enyhe hashajtó hatású, méregtelenítő gyógynövény, ezért a pitypangtea fogyasztása igencsak hasznos azok számára, akik a mozgásszegény életmód, vagy a feldolgozott élelmiszerek túlzott fogyasztása miatt szenvednek szorulástól.
A tea elkészítéséhez egy csésze forró vízhez tegyen 1-2 teáskanálnyi szárított pitypang levelet, hagyja azt 6-10 percig ázni, majd fogyasszon naponta három csészével ebből a teából!
14. Szükség van a baktériumra!
Az egészséges bélflóra feltétlenül szükséges az emésztőrendszer megfelelő működéséhez, különösen manapság, mikor rengeteg cukros és előre feldolgozott élelmiszert fogyasztunk. A megfelelő bélflóra fenntartásával sikerülhet megelőzni a szorulást. Ennek legegyszerűbb módja az élőflórás és/vagy probiotikus joghurtok rendszeres fogyasztása, de a savanyú káposzta, a kimchi és a mizo is tele van probiotikumokkal.
15. Guggolás
Bármilyen furcsán is hangozhat, de ha a WC fölé guggol, azzal segíthet a szorulás enyhítésén. Ez az ősi pozíció ugyanis azt üzeni a testnek, hogy „ideje menni”.
Tudnia kell, hogy nem szükséges minden nap székletet ürítenie. A rendszeres széklet egyesek számára a napi több alkalmat jelenti, míg mások számára a kétnaponta történő székelés a normális. Mindannyian mások vagyunk, és a testünk sem egyformán működik!
Függetlenül attól, hogy beszél-e másokkal a székrekedéséről vagy sem, az igencsak meg tudja keseríteni a mindennapokat. Azonban szerencsére számos természetes, otthon is alkalmazható gyógymód áll a rendelkezésünkre. Ráadásul a szorulás enyhítésére tett életmódbeli változtatások az általános egészségre és közérzetre is pozitív hatással vannak.
Cs.K. (everydayroots.com)
A téma korábbi hírei