Megszűnik a tinédzserek fejfájása, ha abbahagyják a rágózást

Főoldal / A fájdalom / Megszűnik a tinédzserek fejfájása, ha abbahagyják a rágózást
A Tel Aviv-i Egyetem orvosi központjának kutatói megtalálták a kamaszok – és persze, a kisebb gyerekek – fejfájását kiváltó okot:

„30 betegünkből 26 jelentős állapotjavulásról számolt be, közülük 19-nek teljesen megszűnt a fejfájása, amikor beszüntette a rágógumizást” – mondta Dr. Nathan Watemberg. „Húszan azok közül, akiknek a fejfájása enyhült, beleegyeztek, hogy újra nekiállnak rágózni – és valamennyiüknek azonnal visszatértek a tünetei.”

 

A fejfájás gyakori gyermekkorban, és még gyakoribb kamaszkorban, főként lányoknál – írja a kutató a Pediatric Neurology című folyóiratban. Kiválthatja a stressz, a fáradtság, az alváshiány, a túlságos meleg, a zaj, a napfény, a kihagyott étkezés, videó játékok, dohányzás és a menstruáció. De mindeddig nem szólt kutatás a rágógumizásról.

hirdetések

Az orvosi központban, a gyermek-neurológiai klinikán Dr. Watemberg arra figyelt fel, hogy azok a páciensei, akik fejfájásra panaszkodnak, rendszeres rágógumi-fogyasztók. Tinédzser lány páciensei különösen lelkes rágózók voltak. Amikor Dr. Watemberg tanácsára felhagytak a rágózással, lényegesen jobban érezték magukat.

 

A kísérlet úgy folyt le, hogy Dr. Watemberg megkérte 30 páciensét (6-tól 19 éves korig), akiknek krónikus migrénje vagy feszültség okozta fejfájása volt, és naponta rágózott, hogy egy hónapra hagyják abba a rágózást. (Naponta legalább egy órát, de olykor több, mint 6 órát is rágóztak.)

 

Az egy hónap rágógumi nélkül 19 betegénél teljesen elmulasztotta a fejfájást, 7 fiatal esetében csökkent a fejfájás gyakorisága is, intenzitása is.

 

Tesztelésképpen, ők huszonhatan vállalták két hétre a rágógumihoz való visszatérést: és valamennyiüknek napokon belül újra megfájdult a feje.

 

Dr. Watemberg kísérletét megelőzően két tanulmány foglalkozott a rágózás és a fejfájás kapcsolatával, mind a kettő más magyarázatot talált rá.

 

Az egyik azt gyanította, hogy a rágózás terheli a temporo-mandibuláris ízületet – az állkapocs ízületét. A másik az aszpartamot – ezt a mesterséges édesítőszert – fogta gyanúba, ez található a népszerű rágógumikban.

 

Dr. Watemberg inkább az állkapocs-ízület terhelésének magyarázatát fogadja el. Azzal érvel, hogy a rágóguminak csak rövid ideig van íze, nem tartalmazhat valami sok aszpartamot. Ha az aszpartam okozza a fejfájást, a diétás italoktól meg a többi,  mesterséges édesítőszerrel édesített terméktől még több fejfájásnak kellene lennie. Másrészt, a gyerekek sokáig rágják a rágót, jóval azután is, hogy az íze már elment, jelentősen terhelve az állkapocs ízületét, ami e nélkül is a szervezetünk legerősebben igénybe vett ízülete, állítja.

 

„Minden orvos tudja, hogy az állkapocs-ízület túlterhelése fejfájáshoz vezet. Úgy gondolom, ez történik, amikor a gyerekek és a kamaszok sokat rágóznak.”

 

Dr. Watemberg szerint mindjárt át is lehet ültetni a felfedezést a gyakorlatba:  azt kell tanácsolni a krónikus fejfájásban szenvedő tinédzsereknek, hogy álljanak le a rágózásról. Az orvosok könnyen, gyorsan és hatásosan segíthetnek nekik ezzel, és megspórolják a költséges diagnosztikai teszteket és a gyógyszereket.

fuggetlen.hu