A puffadás okai

Főoldal / A fájdalom / A puffadás okai
6 gyakori betegség a puffadás háttérben.
A puffadás okai változatosak lehetnek. Az életmódbeli tényezők mellett bizonyos betegségek is közre játszhatnak a megjelenésében. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosa hat gyakori betegséget sorolt fel a puffadás hátterében.
 
 

Puffadás okai – ezeket érdemes átgondolni

Az ülőmunka, mozgásszegény életmód és a stressz is szerepet játszik abban, hogy az elmúlt időszakban egyre többen szenvednek a puffadás miatt. Ha betegség miatt antibiotikumot kellett szednünk, szintén gyakran tapasztalhatjuk ezt a kellemetlen mellékhatást. Ilyen esetben probiotikum kúra segíthet a bélflórát helyreállítani, ezáltal megszüntetni a puffadást. A helyzet súlyosbodhat magas zsiradék – és rosttartalmú ételek fogyasztása következtében is, vagy ha kapkodva eszünk és emiatt sok levegőt nyelünk.

Betegségek a háttérben

Puffadás okai különböző betegségek is lehetnek.Ha a puffadás hosszabb ideje jelentkezik és esetleg egyéb tünetek – hányás, hasfájás, görcsök, hasmenés – is társulnak hozzá, mindenképp javasolt kivizsgáltatni a háttérben álló okokat. A puffadás okai ugyanis betegségek is lehetnek, melyek kezeléséhez speciális diétára vagy gyógyszerek szedésére és életmódbeli változtatásokra egyaránt szükség lehet.
 
hirdetések

Gyulladásos bélbetegség

A puffadás hátterében akár epekövesség, hasnyálmirigy probléma és gyulladásos bélbetegség (Crohn-betegség és colitis ulcerosa). Ezek kizárására széklet- és vérvizsgálatra, hasi ultrahangra, illetve béltükrözésre is sor kerülhet.

Tejcukor érzékenység

Ha a tej után fogyasztása okoz puffadást, hasmenést és intenzív bélhangokat, akkor laktóz intolerancia állhat a háttérben. Ha túl kevés laktáz enzim termelődik, akkor a szervezet nem tudja lebontani a tejcukrot, ez okozza a kellemetlen tüneteket. Diétával, laktózmentes étkezéssel kezelhető.

Fruktóz malabszorpció

Fruktóz (gyümölcscukor) felszívódási zavarra utal, ha a tünetek – jellegzetes a fokozott bélmozgás és ehhez társuló hangjelenségek – a fruktóz tartalmú ételek fogyasztását követően jelentkeznek. A fruktóz-felszívódási zavar hátterében a szacharáz enzim hiánya állhat, mely a laktóz intoleranciához hasonlóan élethosszig tartó diétát igényel.

Kontaminált vékonybél szindróma (SIBO)

Ez is lehet a puffadás oka. Ha valamilyen oknál fogva a vékonybélben megnövekedik a vastagbélből származó baktériumok száma, kellemetlen panaszok jelentkeznek. Kivizsgálása során laktulóz tesztet végeznek.

Hisztamin intolerancia

Puffadás mellett fejfájást, az arc kipirosodását és hányingert is okozhat a hisztamin intolerancia, melyet a magas hisztamin tartalmú ételek okoznak az arra érzékenyeknél. Kezelése hisztamin diétával történik.

Gluténérzékenység

Hasmenést és székrekedést, puffadást, fogyást és vérszegénységet is okozhat az autoimmun gluténérzékenység. Vérvizsgálattal és gyomortükrözéssel lehet diagnosztizálni. Negatív leletek esetén fennáll a nem-cöliákiás gluténérzékenység esélye is.
 
Dr. Németh Alíz hangsúlyozza, hogy ne vegyük természetesnek a puffadást és ne is törődjünk bele, ha már hosszabb ideje szenvedünk tőle. Az orvosi kivizsgálás során felderíthetjük, hogy mi a puffadás oka és az alapbetegség megfelelő kezelésével, illetve életmódbeli változtatásokkal tehetünk ellene.