8 ok, ami miatt fájhat a hát felső része

Főoldal / Hát, derék / 8 ok, ami miatt fájhat a hát felső része
A hátunk felső részében igen gyakran jelentkezik fájdalom.

Sokszor a rossz tartás, ritkábban ízületi gyulladás vagy más betegség miatt. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa, fájdalomspecialista a jellemző okokra és azok kezelési lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

 

Ezért fájhat a hát felső szakasza

 

A nyak és a bordák alja közti háti szakaszt nevezhetjük felső háti szakasznak, amely a fájdalomnak számos formáját produkálhatja, a sérülés okozta konkrét fájdalomtól az égő, löktető vagy tompa sajgásig. Bár ez a szakasz ritkábban fáj, mint a derék, az Occupational Medicine tanulmánya szerint 10-ből egy férfi, és két nő szenved tőle. Íme, a leggyakoribb okok a fájdalom hátterében.

 

Izomgyengeség és rossz tartás

 

Az izmok elgyengüléséhez nem kell túl sok: elég csak egész nap a munkahelyünkön, majd otthon ülni – többnyire rossz pozícióban. A nem használt izmok és rossz tartás pedig hosszútávon fájdalmat okoznak, hiszen a gravitáció és a test súlya eleve nyomást helyez a gerincre, a csigolyákra, a szalagokra, amelyek így egy rossz helyzethez kénytelenek alkalmazkodni. A megoldás mindenképpen az ortopéd orvos és a gyógytornász, mozgásterapeuta együttműködése, hiszen elsősorban a fájdalmat kell megszüntetni, majd helyre kell állítani a helyes struktúrákat és izomerőt.

 

Izmok túlterhelése

 

Az izmok túlterhelése miatti hátfájdalom elsősorban a gyakran ismételt mozdulatok okán alakul ki, a húzódások, rándulások, irritáció következményeként. Ez lehet munkahelyi ártalom vagy olyan sportok miatt kialakuló érzés, mint például a baseball. A megoldás első lépése a pihentetés, majd következhetnek a fizikoterápiás eljárások (például lökéshullám, lézerterápia, TENS-kezelés), és ebben az esetben is nagyon fontos a gyógytornász által beállított, megfelelően kivitelezett mozgás.

 

hirdetések

 

Sérülés

 

Számos trauma érheti a hát felső részét, az eleséstől, a munkával kapcsolatos sérülésekig, autóbalesetig, vagy akár szerencsétlenül kivitelezett emelésig. A fájdalom a nyilvánvaló esetekben azonnal megjelenik, de előfordul, hogy csak másnap érezzük. Azért érdemes minden esetben orvoshoz fordulni, mert meg kell előzni az olyan esetleges komplikációkat, mint a krónikus fájdalom, az idegkárosodás vagy a bénulás.

 

Porckorongsérv

 

A porckorongok kívülről körkörös gyűrűkből épülnek fel, belülről kocsonyás anyag alkotja őket. Feladatuk, hogy biztosítsák a gerinc rugalmasságát, és csillapítsák a gerincre ható erőket. Az idővel kopásnak induló porckorong könnyebben megsérülhet, így egy hirtelen, nagyobb terhelésre a gyűrűk átszakadhatnak, a porckorongban lévő anyag kitüremkedhet és létrejöhet a porckorongsérv, ami akkor is fáj, ha nem szakad ki. Kisugárzó fájdalom is megjelenhet, nyaki sérv esetében a felső végtagban, és ritkábban olyan neurológiai tünetek jelentkezhetnek, mint a végtagok izmainak gyengülése, zsibbadás. A porckorongsérv kezelése több pillérre épül: a fájdalomterápia éppúgy fontos, mint a speciális mozgásterápia, végső esetben pedig szóba jön a műtét.

 

Idegbecsípődés

 

Előfordulhat, hogy éppen a porckorongsérv miatt elcsúszott porckorong nyom egy ideget, de olyan okok miatt is kialakulhat az éles fájdalommal járó idegbecsípődés, mint például az izomhúzódás vagy izommerevség. Az októl függ a kezelés is, hiszen lehet, hogy izomlazító- és helyi gyulladáscsökkentő injekcióval megszűnik a panasz, de ha porckorongsérv áll a háttérben, akkor nyilván azt kell kezelni.

 

Porckopás

 

A porckopás során az ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezni kezd, sőt lassan fel is szívódhat. A folyamat jellemzően lassan, évek, évtizedek alatt megy végbe, és az esetek döntő többségében komoly fájdalmat, mozgáskorlátozottságot, merevséget, egyes esetekben deformitásokat okoz a csípőben, a térdben és a felsőtesten a vállban. Az egyik leghatékonyabb eszköz ellene a hialuronsavas injekciókúra. A többalkalmas injektálással ugyanis „kenőanyag” juttatható az ízülethez, ami a mozgás során keletkező súrlódást csökkenti és az ízületet érő lökéseket tompítja. A terápia 6-12 hónapon át tartó javulást okozhat az alapbetegség függvényében, amelyet általában évente egyszer ismételni szükséges. A térd- és a vállízületbe a természetes hatóanyag tartalmú  hialuronsav injekció és az orvosi kollagén injekció kombináltan is adható, nagyon jó eredményekkel. Nem jár szúrással, de segíthet az orvosi lézerkezelés és a lökéshullám terápia is, amely a vérkeringés- és anyagcsere élénkítésével fájdalomcsillapító és regerációt beindító hatással bír. A módszerek kombinációja pedig egyes esetekben fokozhatja a hatékonyságot.

 

Gerincízületi gyulladások

 

Több betegség is ebbe a csoportba tartozhat, a Bechterew betegségtől a pikkelysömört kísérő arthritis psoriatica-ig. A gyulladás az inak, szalagok, az ízületi tok, a rostos porc lehorgonyzási pontjainak csonthártyájában indul meg, és a fájdalom, merevség miatt végzett kivizsgálás során lehet beazonosítani. A korai felismerés ebben az esetben nagyon fontos, mert a ma már elérhető hatékony terápia időben történő alkalmazásával a betegség természetes lefolyása kedvezően módosítható és megelőzhető az állapot súlyos romlása.

 

Egyéb okok

 

A hát felső részén megjelenő fájdalomnak természetesen számos oka lehet még, a gerincferdüléstől a gerinc kisízületi kopásáig, a fibromyalgiáig, a Scheuermann-kórtól a szívinfarktusig, de a hasnyálmirigy, az epe, a tüdő és a mellhártya különböző betegségei  és a herpes zoster is okozhatnak hasonló panaszokat – ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa, fájdalomspecialista. - A kivizsgálás éppen azért is elengedhetetlen, hogy pontos diagnózis szülessen, amire hatékony, sokszor komplex kezelés épülhet.

 

(FájdalomKözpont)