A nyaki problémák okai
A nyaki fájdalom jelentkezhet hirtelen, vagy fokozatosan is kialakulhat, előbbi esetben akut, utóbbinál pedig krónikus fájdalomról beszélhetünk.
Az egyik leggyakoribb a krónikus izomfájdalom a nyaki szakaszon. A vállövet terhelő foglalkozásokat űzők (fodrász, kozmetikus, számítógéppel dolgozók) körében nagyon gyakori jelenség. Ezen kívül a depresszió, szorongás, tartós túlterhelés, huzat, tartós hideghatás is hajlamosító tényezők.
A bekeményedett, nyomásérzékeny izomzatban fájdalmas csomók tapinthatók. A bekeményedett izom idegbecsípődéshez is vezethet. Ennek egyik példája a nyakszirten kilépő ideg (occipitalis ideg) nyomása, melynek következtében fejtetőre sugárzó erős fájdalom, lüktetés jelentkezik. A kezelésben legfontosabb a megelőzés.
Fontos a rendszeres torna
Munka közben is szakítson időt egy kis tornára, mellyel könnyen átmozgathatja a nyaki izomzatot.
Legjobbak a nyújtó gyakorlatok; ezeket akár ülve is könnyen elvégezheti. A görcsök oldásában ezen kívül a masszázs, különböző fájdalomcsillapító kenőcsök, és esetenként fizioterápia segíthet.
Hogyan diagnosztizálható a spondylosist? |
A megbetegedett gerincszakaszon fájdalmat jelez a beteg. Az esetek többségében ez végtagokba nem sugárzó, lokalizált fájdalom. Ez reflexesen a gerinc melletti hátizmok összehúzódását idézi elő, illetve tartási zavar alakul ki, a gerinc normális görbületei megváltoznak. Általában abnormis egyenes tartás figyelhető meg az átépült szerkezetű porckorongok miatt. Röntgenfelvételen láthatjuk, hogy a csigolyák közötti rés kisebb lesz az ellapult porckorongnak megfelelően, a csigolyákon pedig csontos peremek, kinövések, csőrök, kapcsok (spondylophytak) keletkeznek a fokozott igénybevételnek megfelelően |
A nyaki gerinc kopásos megbetegedése, spondylosis esetén, meszes felrakódások alakulnak ki a csigolyák peremein. Ilyenkor a mozgás provokálja a fájdalmat, gyakran hallunk finom hóropogásszerű zörejt. Elsőként a nyaki gerinc oldalra hajtása válik nehézkessé.
A meszes csőrök irritálhatják a nagyobb nyaki ereket is, emiatt migrénhez hasonló fejfájás, szédülés is jelentkezhet. Itt is fontos szerepe van a rendszeres tornának, mellyel a mély nyaki izomzatot erősítheti, így nem szűkül be az ízület mozgása.
Egy hirtelen tett rossz mozdulat vagy baleset folytán, a nyaki csigolyák közötti kis ízületek, ún. funkcionális blokkja alakulhat ki. Ez azt jelenti, hogy a csigolyák kórosan elmozdulnak egymáshoz képest, akár meg is csavarodhatnak a tengelyük körül.
Fokozatos terhelés
Ugyanez történik, ha egész éjszaka kényszertartásban van a nyakunk pl. egy rossz párna, vagy nem megfelelő fekhely miatt. Ilyenkor heves fájdalom, mozgáskorlátozottság, kényszertatás alakul ki. Bekeményedik és nyomásérzékennyé válik a nyaki gerinc melletti izomzat.
Ha a nyaki gerincvelőből kilépő ideggyök is nyomás alá kerül, akkor vállba, karba sugárzó fájdalom, zsibbadás, akár érzéskiesés is jelentkezhet a felső végtag bizonyos bőrfelszínein. Ebben az esetben elsődleges a nyugalomba helyezés, fájdalomcsillapítás, és izomlazítók alkalmazása. A terhelést csak fokozatosan kezdje el. Hatékony az azonnal megkezdett fizioterápia, ultrahang kezelés. Bizonyos esetekben csak manuálterápiás szakember képes a blokkot megszüntetni.
Számos olyan kórkép is okozhat nyaki fájdalmat, mely valójában nem mozgásszervi eredetű betegség:
- Övsömör (herpes zoster) kifejezett égő fájdalmat okozhat, majd később nyilvánvalóvá válik a fájdalom eredete a hólyagos bőrtünetek megjelenésével.
- Anginás (koszorúsér eredetű) mellkasi fájdalom, szívinfarktus is okozhat oldalsó, elülső nyaki fájdalmat.
A nyaki nyirokcsomók gyulladása főként gyermekekben fordul elő vírusfertőzés, torokfájás kapcsán. A tapintható fájdalmas nyirokcsomók, esetleg a nyak kényszertartása jellemző.
A garat hátsó fala mögött kialakuló tályogos folyamat is kifejezett nyaki fájdalmat provokál. Ilyenkor a torok duzzanata, a láz és a megfelelő laboreltérések igazítanak útba.
A téma korábbi hírei