Mi a teendő, ha a fájdalomtól nem tud aludni?
Mi a kapcsolat a fájdalom és alvászavar között?
Az, hogy a két feltétel hogyan kapcsolódik, személyenként változik. Nem csak azt a kérdést kell megválaszolni, hogy a tyúk vagy a tojás volt hamarabb, de azt is meg kell határozni, melyik a tyúk és melyik a tojás. Vajon a fájdalom az alvászavar manifesztációja? Súlyosbítja-e azt az alvászavar? Esetleg a fájdalom az oka az alvászavarnak?
Neurológusok szerint a fájdalom lehet a fő oka annak, hogy valaki többször is felébred az éjszaka során, ami csökkenti az alvás mennyiségét és minőségét. Ugyanakkor az alváshiány csökkenti a fájdalomtűrő képességet és toleranciát, így a már meglévő fájdalmat a beteg súlyosabbnak érzi, rosszabbul viseli.
Arthritises betegeknél például gyakran előfordul, hogy ha alvás közben helyezkednek, megfordulnak, felébrednek a fájdalomra. Ilyenkor is azt kell először kideríteni, hogy az alváshiány okozza a fájdalmat, vagy a fájdalom miatt jelentkezik az alvászavar. Mindig az elsődleges kiváltó okot kell kezelni.
Fájdalomcsillapító hatású-e az alvás?
A fájdalom nem az egyetlen probléma, ami zavarhatja az alvást. Sokan szenvednek egy mögöttes alvási rendellenességtől, az alvási apnoe-től is. Ennek diagnosztizálása elengedhetetlen a megfelelő kezelés érdekében.
A jól megválasztott kezelési módszerek sokat segítenek a krónikus fájdalommal élők életminőségén. Az egyre jobb minőségű és egyre több mennyiségű alvás javítja a beteg fájdalomküszöbét. A fájdalomtól szenvedő beteg nem alszik, míg az, aki alszik, kevesebb fájdalmat érez.
A fájdalommal kapcsolatos alvászavar kezelése
A krónikus fájdalommal (pl. hátfájás, arthritis, fibromyalgia, diabéteszes idegfájdalmak stb.) küzdők esetén nem könnyű az alvásminőség javítása, mert a betegek gyakran már nem akarnak a fájdalmukat kiváltó rendellenesség kezelésére szedett gyógyszereken felül továbbiakat is szedni. Ráadásul bizonyos vényköteles altatók nem kívánt kölcsönhatásba léphetnek a fájdalomcsillapítókkal, így ezeket akkor sem szedhetnék, ha akarnák.
Sokat segíthet, ha a beteg odafigyel arra, hogy a matraca és a párnája jó minőségű legyen, megfelelő támaszt nyújtson. Az étkezési szokások megváltoztatása (pl. koffein csökkentése, illetve délután 2 óra után történő elhagyása, utolsó, könnyű étkezésnek minimum 3 órával a lefekvés előttre történő időzítése) is segíti a jobb alvást, akárcsak a rendszeres testmozgás.
A legfontosabb, hogy ha krónikus fájdalomtól szenved, és alvászavarral küzd, beszéljen róla orvosával, hogy segíthessen megtalálni az Ön számára legjobb megoldást!
(Cs.K., Forrás: webmd.com, Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia)
A téma korábbi hírei