Önnek milyen a fájdalomtűrő képessége?

Főoldal / A fájdalom / Önnek milyen a fájdalomtűrő képessége?
Miért van az, hogy a hátfájás vagy a térdfájdalom egyeseknek csak kellemetlen érzés, míg másoknak totális kínszenvedés? Mint kiderült, a fájdalomtűrő képesség egyedi, akárcsak a személyiségünk. Függ egyes biológiai és néhány pszichológiai faktortól is, melyeket megpróbálhatunk kontrollálni.

hirdetések

A fájdalom

A fájdalomérzet két lépésben jelentkezik. Az első lépés biológiai, például bizsereg a bőr, vagy kezdődő fejfájást érzünk. Ezek az érzések jelzik az agynak, hogy a test valamely részében hiba történt. A második lépésben az agy felfogja a fájdalmat, mely hatására vagy folytatjuk tovább az addigi tevékenységünket, vagy mindent abbahagyunk, és a fájdalomra összpontosítunk.

A fájdalom egy kellemetlen érzés biokémiai és neurológiai továbbítása, ugyanakkor érzelmi élmény is, hiszen rossz érzést vált ki bennünk. A krónikus fájdalom mértéke attól függően változik, hogy a gerincvelői idegek és az agy kellemetlen ingerei hiperérzékenységet okoznak, vagy az agyunk képes moderálni a fájdalom érzetét.

Fájdalomra többet panaszkodnak a nők (27.1%) mint a férfiak (24.4%), a panaszosok életkorbeli eloszlása pedig a következő:

  • 30% - 45-64 év közöttiek
  • 25% - 20-44 év közöttiek
  • 21% - 65 év felettiek

Az életkor mellett a túlsúly és a kóros elhízás is nagymértékben hozzájárul a fájdalomhoz. A leggyakoribb fájdalomtípus a hátfájás, a leggyakoribb akut fájdalom pedig sportsérülésekből származik.

Mitől függ a fájdalomtűrő képesség?

Az, hogy ki mennyire tudja tolerálni a különféle fájdalmakat, teljes mértékben az egyéni kondíciókból adódik: függ az érzelmektől, a szervezettől és az életmódtól is.

  • A depresszió és a szorongás érzékenyebbé tesz a fájdalomra
  • A sportolók fájdalomtűrő képessége nagyobb, mint azoké, akik nem mozognak rendszeresen
  • Azok, akik dohányoznak vagy elhízottak, több fájdalomra panaszkodnak

A fájdalomtűrő képesség függ olyan biológiai faktoroktól is, mint például a genetika, különböző korábbi sérülések (pl. gerincsérülés) vagy krónikus betegségek (pl. diabétesz, mely idegi károsodást okoz).

Emellett egy, a Neuroscience Letters című szaklapban megjelent tanulmány szerint a jobb oldalunkon nagyobb a fájdalomtűrő képességünk, mint a balon. A tanulmány azt is kimutatta, hogy bár a nők érzékenyebbek a fájdalomra, mint a férfiak, annak intenzitását a férfiakkal egyenlő mértékben tűrik.

A domináns kezünk (jobb kezesek esetében a jobb) hamarabb és pontosabban érzi a fájdalmat, mint a nem domináns kéz. A kéz dominanciája jelzi azt is, az agyunk melyik oldala érzékeli a fájdalmat.

A vörös hajúak érzékenyebbek a fájdalomra?

Egy másik érdekes tényezőtől, a hajszínűnktől is függ, mennyire toleráljuk a fájdalmat. A Journal of the American Dental Association című szaklapban megjelent kutatás szerint a vörös hajúak sokkal érzékenyebbek a fájdalomra, és jóval több érzéstelenítésre van szükségük a fogorvosi beavatkozások során.

Kutatók ezt azzal magyarázzák, hogy a vörös hajúaknál sokkal gyakoribb a melanocortin-1 receptor (MC1R) gén mutációja – ez segíti a vörös haj kialakulását. Ugyanakkor az MC1R a receptorok azon csoportjába tartozik, mely magába foglalja az agy fájdalomreceptorait is. A kutatók szerint ez a génmutáció befolyásolja a fájdalomérzékenységet.

A szervezetünkben számos fájdalomreceptor van, melyek különbözőképpen reagálnak, attól függően is, hogy milyen típusú fájdalomcsillapítót veszünk be.

Hogyan kezeljük a fájdalmat?

Az egyén biológiai felépítésétől függ, hogy a fájdalomcsillapító gyógyszerekre rezisztens lesz-e, mely azt jelenti, hogy az a terápia, ami régen működött, több már nem hatásos. Ez egyfajta ördögi kört hozhat létre, hiszen ilyenkor hajlamosak vagyunk egyre több fájdalomcsillapítót beszedni, amivel szemben egyre toleránsabbakká válunk, a fájdalom pedig nem múlik.

Nem tudunk változtatni azon, milyen receptoraink vannak, milyen az eredeti hajszínünk, vagy melyik kezünkkel írunk – azaz azokon a biológiai adottságokon, melyektől a fájdalomtűrő képességünk függ. Ugyanakkor vannak olyan gyakorlatok, melyek befolyásolhatják, hogy az agy hogyan érzékeli a fájdalmat.

A meditációs- és relaxációs technikák, légzőgyakorlatok (pl. szülési fájdalom esetén különösen hasznos) segítenek megtanulni, hogyan tereljük el a figyelmünket a fájdalomról. Ezek segítségével hatásosan csökkenthetjük a fájdalomérzetet!

 

Cs.K. (webmd)