Ha fél, jobban fáj
A fájdalomküszöb egyénenként változik
A hallás, a látás és a fájdalom érzékelése is az észlelés egyik formája. A fájdalomérzet olyan ingerek következménye lehet, mint például a hideg, meleg, sérülés vagy gyulladás. A fájdalomérző receptorok az idegeken és a gerincvelőn át egészen az agy részét képező talamuszig közvetítik az információt, ami innen az agykéregbe jut, és a fájdalom testi tünetként érzékelhetővé válik.
Megkülönböztetünk hely szerint testfelszíni- és belső szervi fájdalmat, illetve fennállásának időtartama alapján akut és krónikus fájdalmat.
A fájdalom megélése tanult dolog
Vannak, akik érzékenyebbek a fájdalomra, mások kevésbé. Tudományos vizsgálatok igazolják, hogy bizonyos agyi régiók eltérő aktivitása miatt a fájdalom észlelés is különböző. A fájdalom objektíven nem mérhető, mértéke attól függ, hogy az adott illető hogyan éli azt meg.
Stressz, félelem, kimerültség is fokozhatja vagy ki is válthatja a fájdalmat. A rá adott reakciót gyermekkorunkban tanuljuk meg. A szülői minta és a szülők reakciója a saját kisebb fájdalmaikra igen jelentős hatással van arra, hogy a későbbiekben a gyermek hogyan éli majd meg a saját fájdalmát.
Vannak, akik megrémülnek, mások dühösen reagálnak, megint mások megpróbálják elterelni gondolataikat. A gondolatelterelés sok esetben hasznos lehet, de ez nem jelent egyet a fájdalom figyelmen kívül hagyásával.
A fájdalom ugyanis vészjel. Komoly bajt jelezhet, amit mihamarabb orvosolni kell, a gondolatelterelés csak az orvosi terápia mellett válhat hasznára a páciensnek, például fogászati beavatkozások során, ebben segíthet a zenehallgatás vagy a szakorvosi hipnózis is.
Hogyan lehet kikapcsolni a fájdalmat orvosi beavatkozások előtt?
A komolyabb orvosi beavatkozások során alkalmazott altatásban a magasabb agyfunkciók némelyike, így például a fájdalomérzékelés kikapcsol. Helyi érzéstelenítés során bizonyos anyagok hatására a fájdalom ingere nem továbbítódik az idegeken keresztül a gerincvelőbe, nem jut el az agyba, így a páciens nem érzékeli.
A nap folyamán is változik a fájdalomküszöb
A fájdalmat nem mindig ugyanúgy éljük meg, mindenkinél más a napszaki ritmus. Ezt az egyedi biológiai ritmust a kronobiológia vizsgálja.
A fájdalommal szembeni érzékenység egyénenként és időben egyazon embernél is változik. Például fogászati kezeléseknél igen hasznos dolog ezt figyelembe venni.
www.gesundheit.de
A téma korábbi hírei