Nyelési panaszok leggyakoribb okai és kezelése

Főoldal / Nyak, torok / Nyelési panaszok leggyakoribb okai és kezelése
A nyelési panaszok, szaknyelven dysphagia, számos okra vezethetők vissza. Főleg télen gyakori panasz, meghűlés, torokfájás következtében. A nyelési panaszt azonban nem mindig kíséri fájdalom, előfordulhat, hogy a páciens a torkában gombócérzetet tapasztal

A nyelési panaszokat alapvetően két csoportra oszthatjuk: a torokfájással járó és a torokfájást nem okozó nyelési panaszokra.

 

A nyelési panaszok lehetnek akut vagy krónikus jellegűek. Gyakori ok a pajzsmirigy jódhiány miatti megnagyobbodása. Házi gyógymódokkal is csillapíthatóak az enyhe tünetek, de ha a panasz tartósan fennáll, vagy súlyos mindenképp orvoshoz kell fordulnia!

hirdetések

A nyelési panaszok lehetséges okai

A nyelési panaszok okai sokrétűek, mivel a nyelés egy összetett folyamat, amelyben több különféle szerv vesz részt. Az okokat ennek megfelelően kereshetjük a szájüregben, a garatban, a nyelőcsőben, de akár a gyomorszájban is. A nyelési panasz rendszerint valamilyen betegség tünetének számít, nem önálló betegség. A kezeléshez tehát fontos, hogy a pontos okokat ismerjék.

 

Ha a probléma forrása a száj-garatüregben van, akkor elsősorban mandula- vagy gégegyulladás, illetve akut garatgyulladás lehet a tünetek kiváltója. A nyelési panaszokat ezekben az esetekben erős torokfájás, és a torokban idegentestérzés kíséri. Nyeléskor a nyálkahártya gyulladása miatt égő érzés tapasztalható.

 

A nyelőcső beszűkülése, például tumor miatt, szintén okozhat nyelési panaszokat. A nyelőcső motilitászavarai is okozhatnak nyelési nehézséget, gombócérzést, például a nyelőcső falának kitüremkedése akadályozza a táplálék perisztaltikus mozgással történő továbbhaladását.  A páciensek gyakran nehezen tudják lenyelni az ételt.

 

A gyomorszáj záróizma nem működik megfelelően, akkor a páciensek gyakran savas felböfögéstől, gyomorégéstől szenvednek, és a reflux okozza esetükben a nyelési panaszokat.

 

A pajzsmirigy-megnagyobbodás szintén okozhat nyelési panaszokat. Ezt a megnagyobbodást ritkán okozza tumor, valójában a legtöbbször a szerv jódhiányra adott jóindulatú reakciójáról van szó. Jódhiány esetén a pajzsmirigy nem működik megfelelően, alulműködik. A pajzsmirigy megpróbál eleget tenni a szervezet igényének, és ahhoz, hogy elegendő hormont tudjon termelni mértének növelésével próbál kompenzálni. A pajzsmirigy megnagyobbodásának különböző stádiumai vannak: 1. alig tapintható megnagyobbodás, 2. oly mértékű megnagyobbodás, amely már akadályozza a táplálék lenyelését, és a 3. fázisban a látható megnagyobbodás nyelési és légzési panaszokat is okoz.

 

A nyakrégióban lévő tumor is lehet a nyelési panaszok oka, ami az egyik oldalon kitapintható.

 

Súlyos neurológiás betegségek gyakran járnak krónikus nyelési panaszokkal. A stroke, a demencia, a sclerosis multiplex és a Parkinson-kór súlyos nyelési panaszokat okoz. Az említett betegségekben szenvedő pácienseknél gyakori probléma lehet a táplálék félrenyelése, ami a tüdőbe kerülve súlyos tüdőgyulladást okozhat.

 

Ritka ok az olyan genetikai hiba, amelynek következtében az izomzat nem teljesen fejlett, és ez megnehezíti a táplálék lenyelését.

 

Gyerekek néha félrenyelnek idegentesteket, és ez nyelési panaszokat okoz.

 

Pszichés (közérzeti) zavarok is állhatnak a nyelési panaszok háttérében, amelyek többnyire tudat alattiak.

Nyelési panaszok kezelése házi gyógymódokkal

 Diszfágia (nyelési nehézség) - Veszélyes tünetek és okok

A diszfágia nyelési nehézséget, míg az odinofágia fájdalmas nyelést jelent. Néha nem könnyű különbséget tenni a kettő között. Például a nyelőcsőbe ragadt étel fájdalmat okozhat. Ez most akkor diszfágia vagy odinofágia, esetleg mindkettő? A szó szoros értelmében ez diszfágia, de az ebben szenvedők fájdalmas nyelésről panaszkodhatnak (odinofágia). Azonban fontos különbséget tenni a kettő között, mivel a kiváltó okok különbözőek lehetnek.

A nyelési panaszok megfelelő kezeléséhez elengedhetetlen az okok pontos ismerete. Az egyszerű meghűlés okozta kaparó torok vagy a kiszáradt nyálkahártya miatti problémák kezelhetőek házi módszerekkel is, de gyógyszerekkel is, súlyos panaszokkal minden esetben forduljon orvoshoz!

 

Számos házi gyógymód megfelelő lehet a nyelési panaszok kezelésére. Alapvető fontosságú, hogy az érintettek igyanak sok folyadékot, hogy a nyálkahártyát nedvesen tartsák, és hogy csillapodjon a gyulladás! A meleg, mézes tej, a meleg, citromos tea és a meleg leves jót tesznek a fájó toroknak. A gyógyteák még kifejezettebb hatást érnek el. Nyelési panaszok enyhítésére megfelelő például a kakukkfű és a zsálya.

 

A gyulladt toroknak egy sál is nagy segítség. Az orrdugulással járó meghűlés tüneteit enyhíti a sós vízzel történő inhalálás, ami feloldja a légutakban és orrüregben letapadt nyákot. Ez egy egyszerű, olcsó és nagyon hatékony módszer. A dohányosoknak feltétlenül le kell szokniuk a dohányzásról!

 

A jódhiány okozta pajzsmirigy-megnagyobbodás elkerülése érdekében, fontos, hogy táplálékainkkal elegendő jódot juttassunk szervezetünkbe, ennek érdekében ajánlott a rendszeres halfogyasztás. Ha a nyelési panaszokat erős fájdalom kíséri, vehet be fájdalomcsillapító tablettát is.

 

A nyelési panaszok enyhítésében azok típusától függően segítséget nyújthatnak különféle homeopátiás készítmények, amelyek szedése mellett kerülni kell a kávé és a kamilla fogyasztását.

Kezelés a panasz súlyossága szerint

Ha a tünetek az otthoni gyógymódok ellenére néhány napon belül nem javulnak vagy éppenséggel romlanak, feltétlenül forduljon orvoshoz, mivel nyelési panaszokat rosszindulatú daganatos betegség is okozhat! A nyelési panaszok súlyosságától függően szükség lehet a beteg szondával történő etetésére is.

 

Ha neurológiás eredetű betegség következtében a nyelésben résztvevő izmok nem működnek, akkor segíthet a nyelés gyakorlása. A tumor kezelése a daganat típusától, méretétől és elhelyezkedésétől függ, a terápia történhet műtéttel, sugárkezeléssel vagy kemoterápiával.

Korral járó nyelési panaszok

Idősek nagyon gyakran szenvednek olyan különböző krónikus betegségekben, amelyek nyelési panaszokkal járnak. Időseknél gyakran az ízérzékelés és az étvágy is romlik, ezért kevesebb ételt és folyadékot fogyasztanak. Így a száj-garatüreg nyálkahártyája nagyon kiszárad, és ez okozza esetükben a nyelési panaszokat.

 

(B. M.; Forrás: onmeda.de, Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos)