Migrén terhesség alatt - mit lehet tenni?
Az aurás migrén gyakrabban jelentkezik terhesség során
Ilyenkor természetesen felmerül a kismamákban, vajon mit vethetnek be a migrén ellen, ami mellett biztonságban van a baba is, illetve, lehet-e a migrén olyan veszélyes, hogy azonnali ellátást igényeljen – mondja Para doktor. – Szeretném megnyugtatni a várandós nőket: a terhesség során jelentkező fejfájás, akár migrén az esetek döntő részében nem jelent veszélyt sem a magzatnak, sem a kismamának, de természetesen lehetnek ritka kivélek.
Mindenesetre minél előbb orvoshoz kell fordulni, ha a kismamának nagyon súlyos fejfájása van, ami nem múlik el, ha a fejfájás mellé magas vérnyomás társul, vagy ha látászavarok is felmerülnek.
Mi okozhat migrénes rohamot a terhesség alatt?
- az elégtelen alvás,
- a kezeletlen stressz,
- a dehidráció (Kismamáknak napi kb. 2.4 liter folyadékot érdemes inni. Praktikus ezt lefekvés előtt néhány órával befejezni, hogy az éjszakai vizelési inger miatt ne kelljen felébredni.),
- bizonyos élelmiszerek (főként csokoládé, érlelt sajtok, nátrium-glutamát tartalmú élelmiszerek, bor – utóbbit egyébként is érdemes kerülni a várandósság alatt),
- erős, intenzív fényhatás,
- erős szagok, illatok,
- időjárás változások.
Milyen biztonságos kezelési formák léteznek kismamáknak?
- Ismerjük meg a triggereket! Ha valaki tudja, hogy a kiszáradásra, a rendszertelen étkezésre vagy bizonyos élelmiszerekre reagál fejfájással, a terhesség során különösen érdemes ezektől tartózkodnia.
- Próbálkozzunk a hideggel és a meleggel! Ajánlatos lehet kitapasztalni, hogy segít-e egy hideg borogatás a homlokon vagy egy melegítő párna a nyakra helyezve.
- Tartózkodjunk sötétben! A legtöbb migrénesnek segít a sötét, csendes szoba, ezt mindenképpen érdemes szem előtt tartani.
A gyógyszereket illetően a kismamákban sok az ellenérzés, az intenzív fájdalom ellen azonban fel kell lépni. Szakmai szervezetek szerint migrén esetén még terhes nők is alkalmazhatják az acetaminophen és a metaclopramide hatóanyagú gyógyszereket, és bizonyos körülmények közt beválhatnak a triptánok és a nem szteroid gyulladáscsökkentők. Erről azonban csak az orvos dönthet megfelelő mérlegelés után – hangsúlyozza dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa. – A legfontosabb, hogy a kismama tájékoztassa a kezelőorvost az állapotáról, amikor kidolgozzák a migrén kezelési tervet!
A téma korábbi hírei