3 gyakori szexuális úton terjedő fertőzés
Főoldal /
A fájdalom /
3 gyakori szexuális úton terjedő fertőzés
Az STD, vagyis a nemi úton terjedő betegségek jelenléte még mindig sokakban feszengést okoz, ami miatt szégyellnek orvoshoz fordulni. Holott a szakszerű kezeléssel nem csak a kellemetlen tünetektől lehet gyorsabban megszabadulni, de a kiújulás, a továbbfertőzés is megelőzhető lehet.
Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemigyógyász szakorvos arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyakori nemi betegségeket nem csak a kicsapongó életet élők kaphatják el, de bárki, aki él szexuális életet.
3 gyakori szexuális úton terjedő fertőzés kezelése
Gombás fertőzések
Nőknél a viszketés, az érzékenység, a sűrű, fehér, szagtalan folyás leginkább gombás fertőzésre utal, amely, ha átterjed a húgycsőre és a húgyhólyagra, más tünetek is kísérhetik, mint például a gyakori vizelési inger, és az égő, csípő vizelés. Ilyenkor a kórokozó leggyakrabban a Candida gomba, amely normál körülmények között is megtalálható a szervezetben. Néha azonban betegségeket okozhat, amelyet néhány hajlamosító tényező is elősegíthet, főként a cukorbetegség, a terhesség, az antibiotikum- vagy szteroid-kezelés, a túlzott cukorfogyasztás, a gyakori partnerváltás, a hüvelygyűrű és tampon használata. A férfiaknál gyakran tünetmentesen meglévő fertőzés szexuális élet útján is tovább kerülhet, ezért a partnereket együtt kell kezelni, hogy az újrafertőződést – az ún. ping-pong effektust- megakadályozhassuk.
A gombára hajlamos nőknél az orvos által felírt gyógyszerek mellett fontos lehet a szénhidrát bevitel, főként a cukor visszaszorítása az étrendben. Érdemes kerülni a műszálas fehérneműt és a vízből kilépve lecserélni a vizes fürdőruhát, valamint számos szempont miatt ajánlatos a gumióvszer használata – hangsúlyozza Karászi doktornő.
Chlamydia fertőzés
A Chlamydia fertőzés nem kizárólag szexuális aktus során terjed, bár ez a legnagyobb kockázatot jelentő forrás – ide értve az orális szexet és a közösen használt szexuális segédeszközöket is. Nem kell tartani azonban attól, hogy csókolózás, közös wc használat, vagy uszodai úszás során kerülnénk kapcsolatba a chlamydiával. Mivel nemi úton terjedő kórokozóról van szó, a leghatékonyabb megelőzés a megfelelő védekezés- az aktus teljes tartama alatt. Az óvszer mellett lehet még helyi fogamzásgátló és antibakteriális hatású hüvelytablettát vagy krémet is használni. Leginkább azonban a gyakori partnerváltás kerülése csökkenti a fertőződés veszélyét.
A tévhitekkel szemben a gyakori hüvelyöblítés nem tesz jót, hiszen kimossa az egészséges baktériumflórát is. Az aktus előtti intim tisztálkodással gyakran az ellenkező hatást érjük el, mint szeretnénk. Ilyenkor a felázott bőrön, az apró nyálkahártya-sérüléseken sokkal könnyebben átjutnak a kórokozók. Tehát hasznosabb aktus után zuhanyozni, és sárgás folyás, fájdalmas szexuális együttlét, férfiaknál vizeléskor jelentkező égető érzés esetén mihamarabb orvoshoz fordulni.
Herpesz
A statisztikák szerint az 50 évesnél idősebb felnőttek kétharmadában jelen van a herpeszt okozó HSV-1, és HSV-2 vagyis a Herpes Simplex vírus. Előbbi leggyakrabban az ajkakon, utóbbi általában a nemi szerveken okoz tünetet. Ugyanakkor csak a vírushordozók 30%-ánál jelentkeznek tünetek, nagy részben az ajkakon, kisebb részben a nemi szerveken. Maga a herpesz bárhol megjelenhet a bőrön, még a nyelven is, és akinél egyszer jelentkezett, erre sajnos később is bármikor sor kerülhet - a vírus hordozása miatt. A nemi herpesz eleinte fájdalommal, viszketéssel, égő jellegű érzéssel jár, majd órákkal, de bizonyos esetekben csak 1-2 nappal később jelennek meg a típusos, fájdalmas herpeszes hólyagok.
A herpesz ellenes kezelések lehetnek antivirális, antimikrobiális hatásúak, illetve immunerősítő jellegűek is. Céljuk a vírus terjedésének megállítása, a további fertőzések elkerülése, a fájdalom és a diszkomfort érzet csökkentése.
Ezért fontos a nemi fertőzések szakszerű kezelése
A szexuális úton terjedő betegségeknél az egyik legfontosabb cél, hogy minél előbb megszabadítsuk a beteget a kínzó tünetektől, erre sokféle tüneti kezelés lehetőséget ad. Ezen kívül nagy hangsúlyt kell fektetnünk a továbbfertőződés megakadályozására és a későbbiekben a megelőzésre – ismerteti dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemigyógyász szakorvos. – Ezért nem csak a megfelelő kezelést rendeljük el, de egyfajta felvilágosító szerepünk is van. Ennek kapcsán a védekezés hatékony lehetőségeire és a partner kezelésének jelentőségére hívjuk fel a figyelmet, de például olyan látszólag kis részletekre is, hogy az otthoni kezelések alkalmazása előtt mindig mossunk kezet. A legfontosabb, hogy senki ne érezze zavarban magát egy nemi úton terjedő betegség miatt, inkább használja ki a szakorvosi kezelés nyújtotta gyógyulás lehetőségét.
Forrás: Dermatica
A téma korábbi hírei