A rejtélyes fájdalmat is lehet kezelni

Főoldal / A fájdalom / A rejtélyes fájdalmat is lehet kezelni
A krónikus fájdalom oka gyakran igen sokáig rejtve maradhat, ami miatt a környezete sokszor „hisztizésnek” minősíti a beteg panaszait.

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa szerint ugyanakkor teljes körű kivizsgálással és mélyreható kikérdezéssel a rejtett fájdalom oka sokszor fellelhető, és megfelelő módszerekkel enyhíthető is az.

 

A rejtett fájdalomnak testi és lelki összetevője is lehet

 

Akár testi ok nélkül is kialakulhat az úgynevezett pszichogén fájdalom, amely lelki eredetű. Amennyiben létezik testi ok is, az ezzel járó fájdalom jóval nagyobb, mint ezt a biológia indokolná. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ez a fájdalom nem igazi, de feltétlenül szükséges kideríteni, milyen mértékű a mögötte álló szervi probléma, és mi az, ami már lelki okok miatt jelentkezik.

hirdetések

Az ilyen összetett fájdalom rendkívül szerteágazó tüneteket okozhat, leggyakrabban hátfájás, gyengeség, szédülés, fáradtság, hányinger, fejfájás jelentkezik, de előfordulhatnak olyan ritkább állapotok is, mint némaság, ájulás – mondja Arnold doktor. – Nyilvánvaló, hogy ezek után a beteg egyre kétségbeesettebbnek érzi magát, gyakran a környezete is azt jelzi vissza, hogy elég már a panaszkodásából, különösen, ha nem mutattak ki egy konkrét szervi okot a háttérben. Ilyenkor sokan feladják és elhiszik, hogy rajtuk nem lehet segíteni. Ez a gondolkodás pedig még mélyebbre taszítja őket a fájdalom-kilátástalanság ördögi körében.

 

Komolyan kell venni a krónikus fájdalmat

 

Van néhány olyan faktor, amelyek mindenképpen arra hívják fel a figyelmet, hogy nem szimulálásról van szó, amikor a beteg súlyos, rejtélyes fájdalomról panaszkodik. Ezek többek közt az alábbiak lehetnek:

  • A fájdalom klinikailag jelentős szenvedést vagy a szociális, munkahelyi vagy más fontos funkciók romlását okozza.
  • Egy vagy több anatómiai területre vonatkozó fájdalom mutatkozik, amely elég súlyos ahhoz, hogy a beteg és az orvos figyelmét se kerülje el.
  • A tünetet vagy deficitet a személy nem szándékosan produkálja vagy színleli.
  • A fájdalom nem magyarázható kizárólag hangulatzavarral vagy pszichotikus zavarral.


Ilyen figyelmeztető jelek mellett nem szabad csak úgy elsétálni, akkor is nagyon komoly kivizsgálást igényelnek, ha a beteg nem rendelkezik olyan lelettel, ami indokolná a fájdalmait – ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold. – Ha felmerül a rejtett okú krónikus fájdalom szindróma gyanúja, a kikérdezésnél például nem érdemes arra rákérdezni, hogy mi lehet a panasz oka, hiszen azt a beteg sem tudja, és ez kellően meg is ijeszti. Inkább a körülményeket szeretnénk tisztázni olyan kérdésekkel, mint milyen gyakran fordul elő, milyen helyzetekben erősödik, gyengül, mire gondol fájdalom közben a beteg, mi előzi meg, mit tesz ellene, hogyan tudja esetleg leállítani. Ezek a kérdések azt is szolgálják, hogy bevonjuk a pácienst a terápiás folyamatba, nem érezze annyira kiszolgáltatottnak magát.

 

A fájdalomcsillapítás több oldalról is érkezhet

 

A krónikus fájdalom szindróma és ezen belül a rejtett fájdalom tünetegyüttese egy nagyon összetett kórkép, amelyet ennek megfelelően is kell kezelni. A legfontosabb, hogy eljusson az érintettekhez az információ: nem szabad feladni a reményt, van segítség. Az ilyen betegek többnyire több stációt is végigjárnak, míg pontos diagnózishoz és hatékony kezeléshez jutnak, ez pedig önmagában is tovább fokozza a fájdalmat – hangsúlyozza Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa. - A rendkívül alapos kikérdezés és vizsgálat alapján felállított diagnózis szinte már fél gyógyulás. Ha megtaláltuk a kiindulópontot, eldönthetjük, hogy milyen kezelés válik be leginkább, vagy hogyan milyen kombinált kezelés lehet a legjobb hatásfokú. Ha valamiféle korábban nem diagnosztizált szervi problémáról van szó, el kell kezdődnie a célzott kezelésnek. Ezzel együtt szóba jöhet a célzott injekciókúra éppúgy, mint a természetes hatóanyag tartalmú eljárások, mint a hialuronsavas- vagy orvosi kollagén injekciók, a lökéshullám terápia. A komplementer medicina iránt is nyitott pácienseknek sokat segíthet az orvosi akupunktúra és a szintén csak orvos által végezhető neurálterápia is. Mindezt fontos megtámogatni funkcionális gyógytornával és mentális, pszichés segítséggel is – ezek nélkül nem számíthatunk gyógyulásra. A komplex fájdalomcsillapító és oki kezeléseknek éppen az a lényege, hogy több oldalról közelítsünk a krónikus fájdalom szindróma felé, és mindenképpen bátorítsuk a sokszor elkeseredett pácienseket, hogy a javulás, a gyógyulás elérhető.

Forrás: FájdalomKözpont