Rheumatoid arthritis

Főoldal / A fájdalom / Rheumatoid arthritis
Rheumatoid arthritis miatt is fájhat az állkapocs.

A rheumatoid arthritis az ízületek fájdalmát és gyulladását okozza, de nem csak a nagyízületeket érintheti. Dr. Selyem Réka MSc, a FájdalomKözpont reumatológusa arról beszélt, milyen tünetei lehetnek az állkapocsban az ízületi gyulladásnak és mit lehet tenni ellenük.

 

Így jelentkezik a rheumatoid arthritis az állkapocsban

A rheumatoid arthritis (RA) autoimmun eredetű betegség, amely során a szervezet „tévedésből” a synoviális szövetek egészséges sejtjeit támadja meg. (A synoviális szövet az ízületi tokot belülről bélelő hártya, amely az ízületi folyadékot termeli.) Következményként többnyire a kezekben, a csuklókban, a bokákban és a térdekben alakul ki a gyulladás, a fájdalom és a duzzanat. Ugyanakkor – különösen elhanyagolt esetekben – az állkapocsban is jelentkezhetnek tünetek, mint például a merevség érzés, a rágáskor jelentkező fájdalom, duzzanat és előrehaladottabb stádiumban mozgatáskor hallható kattogó, nyikorgó hang. Az állkapcsot érintő panaszok nem csak evéskor, iváskor, de beszéd, sőt alvás közben is igen zavaróak, fájdalmasak lehetnek.

 

hirdetések

 

Reumatológus állítja fel a diagnózist

 

Mivel az állkapcsot érintő ízületi gyulladás ritkán mutatkozik meg a betegség korai fázisában, valószínűbb, hogy már ismert betegek szembesülnek ezzel a problémával. Mindazonáltal nagyon fontos, hogy minden új vagy új helyen jelentkező panasszal orvoshoz kell fordulni, hiszen csak így érhető el a megfelelő segítség, a fájdalomcsillapítás, gyulladáscsökkentés – hangsúlyozza dr. Selyem Réka MSc, a FájdalomKözpont reumatológusa.

 

Ezekkel a tünetekkel kell orvoshoz fordulni:

  • állkapocs fájdalom,
  • fájdalmas rágás,
  • merevség, gyengeség érzet az állkapocsban,
  • ún. crepitatio – vagyis ízületi hangjelenségek, kattogás, nyikorgás észlelése,
  • beszűkült mozgástartomány,
  • előrehaladott stádiumban az állkapocs elmozdulása a helyéről,
  • olyan általános tünetek is csatlakozhatnak a specifikus panaszok mellé, mint fáradtság, kimerültség érzés, esetleg a gyulladás kapcsán kialakuló láz.


Selyem doktornő szerint a tünetek és az előzmények ismeretében is szükséges a kivizsgálás, amely egyrészt a fizikai vizsgálatra és a laborleletekre épül, másrészt esetenként az állkapocs ízületről készült röntgen- vagy MRI- felvételekre.

 

Hogyan enyhíthető az állkapocs fájdalom?

 

Az első legfontosabb teendő, hogy a betegséget, a rheumatoid arthritis-t folyamatos kontroll alatt kell tartani. Az elrendelt gyógyszerek egyik célja ugyanis, hogy megelőzzék a további károsodásokat, és lassítsák a folyamatot. Mindenképpen csillapítanunk kell a gyulladást, amely a fájdalmat is okozza – ismereti dr. Selyem Réka. – Természetesen az ok kezelése is elengedhetetlen, a diagnosztizált RA reumatológus által javasolt ún. bázisterápiát és reumatológiai gondozást igényel. Erős fájdalmak esetén, ha a bázisterápia nem elég, szóba jönnek további kezelések, mint például a biológiai terápia, a lágyrész biokompatibilis hialuronsav injekció, beválhat az orvosi kollagén terápia, amely szintén injekciós kúraként csökkenti a fájdalmat, valamint fizikoterápiás kezelések és a lökéshullám terápia is. Ezen kívül megtaníthatunk a betegeknek olyan „tornagyakorlatokat”, amelyek megelőzhetik a fellángolásokat, de érdemes megpróbálkozni olyan életvitelbeli változtatásokkal is, amelyekkel az erős fájdalmak idején megkímélhetjük az állkapcsot. Ajánlatos tehát kerülni a ragadós, roppanós élelmiszereket, helyettük lágy ételeket, például levest, főzeléket fogyasztani. El kell kerülni az állkapocs túl szélesre nyitását, és érdemes meggondolni az éjszakai fogvédő használatát.

 

Forrás: FájdalomKözpont