A rákkal kapcsolatos fájdalom és annak kezelése gyermekeknél

Főoldal / Egyéb / A rákkal kapcsolatos fájdalom és annak kezelése gyermekeknél
Hosszú ideig a ráktól nem csak halálos kimenetele, de a vele járó szenvedés miatt is féltek. Manapság azonban már a betegséggel járó szenvedés is sokféleképpen kezelhető, enyhíthető.

A rákkal kapcsolatos fájdalom okai

A rákos fájdalom három fő helyen jelentkezik:

  1. A tumor közvetlenül nyomhatja illetve destruálhatja a csontokat.
  2. Az olyan kezelések, mint a kemoterápia, sugárterápia vagy műtét kellemetlenek lehetnek és fájdalommal járó állapotokhoz vezethetnek.
  3. Sok diagnosztikai vizsgálat járhat fájdalommal a daganatos megbetegedések esetén (mint például a csontvelő biopszia).

hirdetések

Nyálkahártya-gyulladás

A nyálkahártya gyulladás (mucositis) gyakran okoz fájdalmat. Ez akkor is előfordulhat, mikor valaki bizonyos típusú kemoterápiát kap, és a fehérvérsejt száma nullára esik. A száj és az emésztőrendszer nyálkahártyája tönkremegy és fekélyek képződnek rajta, ami nagyon fájdalmas tud lenni. Mindezt gyakran kíséri hányás vagy hasmenés is.

 

A csontvelő-transzplantációs kemoterápia jár együtt a legrosszabb és leghosszabb nyálkahártya gyulladással. Ilyenkor az evés és a székletürítés is nagyon kellemetlen, és gyakran erős fájdalomcsillapító szükséges ahhoz, hogy a beteg jobban érezze magát. Amint a fehérvérsejt-szám visszatér a normális kerékvágásba, a fekély gyógyulni kezd, és ez a fájdalom elmúlik.

A rákos fájdalom terápiája

A rákos fájdalom kezelésének több módja is van, és mivel minden beteg más, valamint a rák és a leukémia mindenkit másképp érint, a kezelés módja egyénenként különböző. A kezelés az alábbiakat tartalmazhatja:

  • Ha a gyermek tud enni és inni, a szájon át adható gyógyszerek jól működnek
  • Ha speciális típusú, ideget vagy csontot érintő fájdalomról van szó, akkor olyan gyógyszereket alkalmaznak, melyek kifejezetten ezt a fájdalmat kezelik
  • Előfordulhat, hogy sugárzásra, idegi blokkolásra vagy epidurális érzéstelenítésre van szükség

A terápia után

Az opioid gyógyszerektől gyakran tartanak, a légzésre gyakorolt hatásuk miatt, ám ez csak túladagolás esetén jelent gondot. Ami igazán problémát jelent, az a gyógyszer okozta székrekedés. Ilyen esetben gyakran adnak olyan gyógyszert, mely segít a rendszeres székletürítésben. Amennyiben gyermekének már több, mint két napja nem volt széklete, tudassa ezt a nővérrel, orvossal!

A további általános mellékhatások a következők:

  • álmosság
  • hányinger
  • viszketés
  • szájszárazság
  • szédülés
  • vizeletürítési nehézség

Mindig tudassa a nővérrel, orvossal, ha valamilyen mellékhatást tapasztal gyermekén!

Hogyan könnyítheti meg gyermeke helyzetét?

Adja önmagát! Ez amilyen egyszerűnek hangzik, időnként olyan nehéz. A gyermekkel való játék segít elterelni a figyelmét azokról a félelmetes és kellemetlen dolgokról, melyek vele történnek. A beszélgetés segít abban, hogy gyermekünk kiönthesse a szívét, megkönnyebbüljön. A kicsik pontosan tisztában vannak vele, hogy betegek, és legtöbbjüket már 4 évesen is foglalkoztatja a halál gondolata. Nem védjük meg őket azzal semmitől, ha kerüljük a témát!

 

Álljon ki a gyermekéért! Ön az, aki a legjobban ismeri őt! Segítsen az orvosoknak és nővéreknek azzal, hogy elmondja nekik, mit érez a beteg – így ők is jobban tudnak segíteni a félelmeinek és fájdalmának enyhítésében!

 

A gyermek onkológiai osztályokon az ott dolgozók mindent elkövetnek annak érdekében, hogy a kis betegek a körülményekhez képest a lehető legkényelmesebben érezzék magukat, és a kezelésekkel járó mellékhatások minimálisak legyenek. Sajnos azonban vannak olyan helyzetek, mikor a fájdalmat vagy kellemetlenség érzetet nem tudják teljesen megszüntetni. Más esetekben elkerülhetetlen a kezelés mellékhatása, ám az ott dolgozók minden tőlük telhetőt megtesznek azért, hogy ezt enyhítsék.

Megelőzés

Az előre tervezés sokat segít. Kérdezze meg gyermeke orvosát, nővérét, mire számíthatnak a kezelés során! Ennek ismerete sok stressztől kíméli meg Önt és gyermekét is. Ha tudja, mire számíthat, az segít abban is, hogy enyhíteni tudja gyermeke fájdalmát, a kezeléssel kapcsolatos félelmeit. Ha előre tudja, mi vár gyermekére, sokkal gyorsabban és hatásosabban tudja a fájdalmát kezelni, még mielőtt az rosszabbra fordulna!

Utókezelés

Ha gyermeke már több mint két hete kap fájdalomcsillapító gyógyszereket, akkor fokozatosan kell csökkenteni a gyógyszer adagolását. Annak ellenére is, hogy a gyermek esetleg már nem érez fájdalmat, ugyanis a szervezete hozzászokott a gyógyszerhez, ha túl gyorsan hagyják abba annak alkalmazását, az megvonási tünetekkel járhat. A fájdalomcsillapító adagjának fokozatos csökkentését is a gyermek kezelőorvosa felügyeli.

Hívja a kezelőorvost, ha:

  • a fájdalom nem kontrollált
  • a gyerek túl álmos
  • ha a gyerek félrebeszél
  • a gyerek túl gyakran hány, viszket vagy problémája van a vizeletürítéssel

 

(CS.K. , cincinnatichildrens.org, Lektorálta: Dr. Vajda Orsolya)