Égető lábfájdalom okai

Főoldal / Egyéb / Égető lábfájdalom okai
Lábfájdalom esetében annak jellegéből, valamint kisugárzásából adódóan lehet következtetni az okokra. Orvosi szempontból fontos megkülönböztetni a szomatikus (szervi eredetű) és neuropátiás fájdalmat. Az elkülönítés azért fontos, mert a két fájdalomtípus k

A szomatikus fájdalom mögött heveny szöveti károsodás áll, ez a fájdalom a szervezet számára védő funkciót lát el, mert felhívja a figyelmet  a betegségre vagy egy külső károsító tényezőre. A neuropátiás fájdalomnak nincs a szervezet szempontjából hasznos, védő szerepe, biológiai szempontból ez értelmetlen fájdalom.

Porckorong eredetű fájdalom

  Artrózis (ízületi porckopás)


Artrózisban szenvedő betegeknél az ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezetté válik, majd lassan felszívódik. A test bármelyik ízületét érintheti a betegség. Artrózis általában csak egy ízületen alakul ki, ha azonban az ujjakat érinti, egyidejűleg több ujjat is megbetegíthet.

A leggyakoribb szomatikus ok a porckorong betegség. A gerinc ágyéki szakaszán a csigolyákban található lyukakon át futnak ki a lábba az alsó végtagokat mozgató és az ugyaninnen származó érzéseket a gerincvelőbe közvetítő idegek. A csigolyák között amortizáló porckorongok idővel, vagy fizikai terhelés hatására elvesztik rugalmasságukat, víztartalmukat, összemennek és gyakran kicsúsznak a helyükről. Az öt ágyéki csigolya közötti porcok elődomborodása mindegyike egy-egy bizonyos érző és/vagy mozgató ideggyököt nyom el, ami zsibbadást, fájdalmat, néha a lábizomzat bénulását okozza.

 

Porckorong eredetű fájdalom esetében a fájdalom a derékból sugárzik ki az alsó végtagja, gyakran a kisugárzást egy újjal lehet lokalizálni, de legalábbis nagyon körülírtan meg tudja mutatni a beteg, hogy pontosan hol fáj. Az érintett területeken a fájdalom-és hőérzés csökkent (a beteg úgy fogalmaz, hogy nem érzi a lábát).  Jellemző, hogy a fájdalom fizikai terhelésre, hasi préselésre fokozódik, pihenéskor enyhül. Fájdalomcsillapítókra jól reagál, bár a gyógyszer hatásának múlásával a fájdalom visszatérhet.

Gerinc eredetű és csontritkulás okozta fájdalom

Gerinc eredetű fájdalom esetében a családorvos gyakran sokáig sikeresen kezeli a beteget, sokat segít a gyógytorna, csak ritkán van szükség szakorvosi (reumatológiai vagy neurológiai) vizsgálatokra, esetenként RTG és CT vizsgálatokra, illetve idegsebészeti beavatkozásra. A beteg együttműködő hozzáállása esetében a porckorong betegség ritkán befolyásolja lényegesen a beteg életminőségét, bár néha átmeneti vagy tartósabb munkaképtelenséget okozhat.

 

Megelőzhető a csontritkulás?


A leghatékonyabb megelőzés a kiegyensúlyozott, a legtöbb izmot érintő és a legtöbb csontot terhelő testmozgás. A mozgás - kellő körültekintéssel - bármely életkorban elkezdhető; mindenképpen jó hatású a csontokra. A maximális hatást akkor érheti el, ha már fiatalkorban rendszeresen mozog és egész életében valamilyen sportot űz.

A változás korában a nőknél, de bizonyos betegségekben a fiatalabb nőknél és a férfiaknál is csontritkulás állhat a lábfájdalom mögött. Ez nagyon veszélyes, mert könnyen jár olyan csonttörésekkel, ami ezeknél a betegeknél nehezen gyógyul és súlyos mozgáskotlázottságot okoz.

 


Speciális osteoporozis centrumokban javasolhatnak olyan gyógyszert, ami megállítja a csonttömeg további csökkenését, ezekben háziorvosi beutalóval fogadják a betegeket.  

Ízületi és érrendszeri betegségek miatt kialakult fájdalom

Gyakori okai a lábfájdalomnak a test súlya és a fizikai terhelés miatt eldeformálódott csípő, térd- és bokaízületek, illetve veleszületett kötőszöveti betegségek. Ezek az okok jól  láthatóak és tapinthatóak a beteg számára is, de érdemleges segítségért gyakran reumatológushoz vagy ortopéd szakorvoshoz kell fordulni. Az előbbi az artrózis kezdeti stádiumában gyógyszeres, fizikoterápiás és infúziós kezeléssel, az  utóbbi  a késői fázisban műtéttel tudja orvosolni a panaszokat, de a munkaképességet nem mindig lehet visszaszerezni.

 

Szintén szomatikus oka van az igen veszélyes, érszűkület talaján kialakult lábfájdalomnak. Ez egy nagyon intenzív, görcsös jellegű fájdalom a lábszárban, ami bizonyos távolság megtételét követően alakul ki, és ennek hatására kezd el a beteg sántítani. A lábfej gyakran fehér, hűvös. Ilyen tünetek esetében mielőbbi sebészeti, vagy angiológiai kivizsgálás javasolt.

 

  Alsó végtagi érszűkület jelei


Az alsó végtagi vérellátás romlásának közismert tünete az átmeneti sántítás, amikor járás közben az izomzatban fájdalom kezdődik, ezért lassítani, sőt megállni kell, míg a láb kipiheni magát. A városi orvostudomány ezt hívja "kirakattünetnek", mert az utcán járó érbeteg mind gyakrabban megáll a kirakatok előtt, hogy megpihenjen.

Súlyos érszűkület esetében érsebészeti műtétek történnek, de indokolt a beteg kivizsgálása a életbevágóan fontos, de klinikailag néma érszűkületek irányában is ( agyi erek és szívkoszorú érszűkület). Elhanyagolt esetben  sor kerülhet a végtag amputációjára is.  

Neuropátiás fájdalom

A neuropátiás fájdalom lényegében különbözik a szomatikustól, leggyakrabban diabéteszes, valamint az alkoholos eredetű. A tartósan ismétlődő fájdalomimpulzusok hatására károsodnak a sejtmembránok , a sejtek ingerlékenysége fokozódik és egyes ingerekre többes, valamint kórosan felerősödött választ adnak, illetve spontán kisülésekre válnak hajlamossá.

 

A diabéteszes neuropátiára sajátos kettősség jellemző: miközben gyötrő lábfájdalommal jár, az  úgynevezett felületes- és mélyérzések kiesnek.

 

A diabéteszes neuropátiára jellemző fájdalom jellege perzselő, lüktető, szúró, hasogató, sajgó, csiklandó, zsibbadásos. Eközben a betegnél kiesik a fájdalomérzés: nem érzi a fájdalmat a talpán kialakult seb ellenére. Ez súlyos bajokhoz vezethet: a cukorbetegség talaján kialakult elégtelen alsó végtagi keringés miatt a seb igen hajlamos az elfertőződésre, spontán gyógyulási hajlama pedig  rossz. Viszont a beteg nem érez fájdalmat, és nem veszi észre időben a sebet, ennek gyakran végtag amputáció a következménye.

 

A diabéteszes neuropátiára a spontán égető fájdalom és az fájdalomérzés kiesése mellett jellemző a csiklandó, hangyamászásérzés- szerű zsibbadás is, ami szintén nagyon meggyötri a beteget. Gyakran érzi úgy a beteg, hogy egy ártalmatlan inger is elviselhetetlen fájdalmat okoz (nem tűri magán a ruházatát és a takarót).

 

A diabéteszes neuropátia elsősorban a környéki (periferiás) idegek érző rostjainak keringési zavarából adódó hosszan tartó idegkárosodása okozza. A kóros  fájdalom legalább három hónapig fennáll és az esetek harmadában depresszióval szövődik, gyakran okoz alvászavart, jelentősen  rontja az életminőséget.

 

A fájdalom gyakran fennmarad a kiváltó ok gyógyulását követően is, ezért minden cukorbetegnek érdemes rendszeres vércukor-önellenőrzés és napló vezetése mellett odafigyelni a koleszterin célérték elérésére, a dohányzás abbahagyására és az optimális testsúly elérése.

 

Égető jellegű lábfájdalom esetében gondolni kell a cukorbetegség lehetőségére. Ismert diabétesz esetében feltétlenül segítséget kell kérni neurológus vagy diabetológus szakorvostól, aki elvégzi a szükséges kivizsgálást, gondozásba veszi és részletesen tájékoztatja a beteget és szakorvosi javaslatot ad a további kezeléshez. Ezen múlhat a beteg munkaképessége, aktivitása, teljes értékű élete.

WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva neurológus. Forrás: Winkler G.; Jermendi Gy.; Komoly S.