5 ok, amiért fájhat a háta
A leggyakoribbakról dr. Dobos Márta, holisztikus szemléletű ortopédorvos beszélt.
Későn fordulunk orvoshoz
Megdöbbentő, hogy emberek jelentős része 30-40 évesen jut el először ortopédushoz, miután utoljára, kisiskolás korában vizsgálta a gerincét az iskolaorvos. Ilyenkor sokszor már olyan elváltozásokat fedezünk fel, amelyek jelentősen túlterhelik a gerincet, így korai ízületi kopáshoz, majd következményes porckorong-károsodáshoz vezethetnek. Ilyenkor a kíméletesebb gyógymódok már nem megfelelőek.
Mivel a hátfájásnak számos kiváltó oka lehet, létfontosságú a fájdalom pontos okának meghatározása, hogy kiválaszthassuk a legoptimálisabb segítő kezelést, életmódváltást, amelynek – bizonyos kivételektől eltekintve – részét kell, hogy képezze egy személyre szabott mozgásprogram - fejti ki dr. Dobos Márta, holisztikus szemléletű ortopédorvos.
Az 5 legjellemzőbb ok
1. Stressz
A stressz egy élettani folyamat, amely úgy aktivizálja az izomzatot, hogy gyorsan menekülhessünk vagy támadhassunk. Főleg a törzshöz közeli, mély hátizomzat húzódik össze, mint rugó, ha elkezdenek termelődni a stresszhormonok. Ezek az ősi reakciók, azonban ma már nem a vadállatok elleni harcban aktivizálódnak, hanem a stresszes helyzetekben. Ráadásul ma már nincs kit ütni, nincs mi elől menekülni.
A probléma, hogy ezek a megfeszült izmok nem tudnak gyorsan ellazulni, ugyanis csak egy dolog tudja lebontani a stresszhormonokat: a mozgás. Vagyis ha egy-egy feszült helyzet után kicsit mozgunk, sétálunk, ez nagyszerűen levezeti a feszültséget.
2. Mindennapi terhelés
A hátunkon biztosan érezzük a mindennapi modern élet megterhelő következményét: az elmerevedett, görcsös izmokat és a fájdalmas mozdulatokat. Még a leghétköznapibb tevékenységek is fokozott igénybevételt okozhatnak, ha meg megfelelő technikával végezzük őket, akár a kertészkedéstől, a biciklizéstől vagy a pakolástól is kialakulhat hátfájdalom. Ha pedig már kialakult, az emiatti kényszertartások csak fokozzák a fájdalmat. Az ülőmunkát végzők és a tanulók helytelen testtartása is vezet hosszútávon elváltozásokhoz és fájdalomhoz.
3. Elhízás
A túlsúly, főleg a hasi típusú elhízásnál, jelentősen terheli a deréktáji gerincet, túlfeszíti és ezáltal megterheli az izomzatot és a szalagokat. A felesleges kilók, a hátfájáson kívül hozzájárulnak sok egyéb betegség kialakulásához.
Éppen ezért ebben az esetben is elengedhetetlen a megfelelően kialakított mozgásprogram.
4. Öregedés
A korral az ínszalagok megvastagodnak és zsugorodnak – ez csak egy része azoknak a változásoknak, amelyek történnek velünk, ahogy idősödünk. Ezek a gerincben idővel bekövetkező változások olyan dinamikai elváltozásokhoz vezethetnek, amelyek károsodást okozhatnak a porckorongon – a gerincfájdalom, zsibbadtság, és gyengeség tüneteit produkálva akár már a húszas évek végén.
5. Sérülések és balesetek
Igen gyakoriak a sportsérülések, amelyek általában egy hirtelen mozdulat, vagy rosszul kivitelezett sportmozgás következményei. Egy-egy nagyobb balesetben is elrepedhet vagy eltörhet a gerinc. Kisebb mikrorepedéseket pedig a rendszeres ütközéssel, rázkódással járó sportok is okozhatnak, például futás kemény talajon vagy labdajátékok teremben végezve, aerobic, stb.).
Az ilyen jellegű sérülések idősebb korban azért fordulnak elő sűrűbben, mert a csontritkulás tovább növeli a csonttörések esélyét. Bármilyen sérülésről is van szó, minél előbb keressük fel az ortopéd orvost a szakszerű ellátásért.
A téma korábbi hírei