Miért fáj annyira, ha beütjük a könyökünket?

Főoldal / Izom, ízület / Miért fáj annyira, ha beütjük a könyökünket?
A könyökünk beütése igen fájdalmas és kellemetlen érzés lehet. Ha óvatlanságból beütjük például az ajtókilincsbe, elzsibbad és akár a gyűrűs- és kisujjba is kisugározhat a fájdalom. Miért ennyire érzékeny testünknek ez a része?

Fájdalom és zsibbadás keveréke

A könyökízület közelében futó nervus ulnaris nevű ideg az alkar belső oldalán halad végig, egészen a kisujjhoz és a gyűrűsujjhoz. A könyöknél átlépő része a bőrfelszín közelében egy nyílt csatornában helyezkedik el, amelyet a belső könyöknyúlvány és a könyök csúcsa képez. Így csupán a bőr és egy nagyon kicsi zsírréteg, illetve kötőszövet védi.

Ha beütjük, az ideg erősen megnyomódik, ez fájdalommal jár, valamint a kis- és gyűrűsujjban érzészavarokat vált ki. Azért ennyire kellemetlen és sokrétű a tünet, mert az ütéstől több idegrost is ingerületbe kerül. Az ulnaris ideget ugyanis - mint minden perifériás ideget - idegrostok kötegei alkotják, az idegből lefutó idegrostok az alkar és kéz területén több izom beidegzéséért is felelősek.

 

Mivel a nervus ulnarist alkotó idegrostok a könyök területén mind együtt futnak végig, ha ezen a ponton éri ütés az ideget, akkor a fájdalom keltette ingerületet valamennyi idegrostja továbbítja az agyba, ez pedig olyan, mintha az összes általa beidegzett területet egyszerre érte volna fájdalom.

 

Noha csak a könyökünket ütjük be, a fájdalom és a zsibbadás a kezünkbe is kisugárzik, mivel a könyökcsont közelében fut az alkarban és kézben több területet beidegző idegrostok kötegeiből álló nervus ulnaris. Az ulnaris ideg szinte védtelenül helyezkedik el a bőrfelszín alatt, ha beütjük, éles fájdalmat érzünk, és elzsibbad egészen a gyűrűs- és kisujjunk hegyéig.

 

(B.M. - szakfordító Forrás: www.spiegel.de Lektorálta: Dr. Földi Ildikó)