Ne becsüljük alá a fájdalmat!
Kisgyermekek, idősebb betegek, elesett állapotú betegek sokszor nem számolnak be megélt fájdalmaikról, ezért még több szenvedésnek és szükségtelenül megélt fájdalomnak vannak kitéve, mint mások. Nemi különbségek is megfigyelhetők. Nők hajlamosabbak kevésbé beszámolni fájdalmaikról, megélt nehézségeikről. Ugyanakkor képesek vagyunk a fájdalom hatékony csillapítására. Számos hatékony, gyors hatású, tolerálható készítménnyel rendelkezünk, melyek a házipatika fontos elemei.
A megfelelő orvosi tájékoztatás fontossága
Fontos tudni, hogy milyen esetekben, milyen dózisban alkalmazható egy-egy fájdalomcsillapító, milyen készítmények érhetőek el, és az egyéni igények, életkor, esetleges alapbetegségek, rendszeresen szedett gyógyszerek figyelembevételével melyik az Ön számára leginkább ideális készítmény. Jó, ha tudja továbbá, hogy fájdalmai esetén mikor kell feltétlenül orvoshoz fordulni.
Bizonyos fájdalmakat eltűrünk - feleslegesen
A legismertebb fájdalom formák a fejfájások, a migrén. A betegek általában ilyenkor tisztában vannak a fájdalomcsillapítás szükségességével, és alkalmazzák is annak nem gyógyszeres és gyógyszeres formáit is. Egyéb fájdalmak esetében azonban nem ilyen egyértelmű a helyzet. A betegek sokszor ízületi- és izomfájdalmaikat tűrik, nem kezelik. Leginkább helyileg ható készítményeket igyekszenek bevetni, s ezek gyakran elégtelenek, mégsem fordulnak gyógyszeres formákhoz. A nem kezelt ízületi- és izomfájdalmak esetén a betegek kerülik a fájdalmas végtag mozgatását, kényszertartást vehetnek fel, mozgásaik beszűkülhetnek, ami tovább ronthatja az alapbetegséget, de a keringésre, légzésre is negatív hatással lehet.
Szintén gyakran marad kezeletlen a különböző vírusfertőzéshez, felsőlégúti hurutokhoz társuló fájdalom. Itt is a fájdalom általános hatásain kívül, kiemelten fontos a nyelési fájdalom, torokfájás csillapítása. A nem megfelelő fájdalomcsillapítás nem csak gyermekeknél (bár náluk gyakrabban, és kifejezettebben) nem megfelelő folyadékbevitelhez, kiszáradáshoz vezethet. A lázas állapot tovább fokozza a kiszáradás veszélyét.
A fájdalom a lélekre is hat
Nem hagyható figyelmen kívül a tartós, krónikus fájdalmak lelki hatása, mely hangulatzavarokhoz, depresszióhoz is vezethet, az esetleges meglévő hangulatzavart súlyosbíthatja. A tartós fájdalom kimeríti a beteget, szociálisan is izolálhatja. A nem csillapított fájdalom a gyógyulás szempontjából nem hordoz előnyöket, azonban negatívan befolyásolja a beteg gyógyulását, általános állapotát.
A téma korábbi hírei