Egy fájdalmas állapot: a vesekövesség

Főoldal / Hát, derék / Egy fájdalmas állapot: a vesekövesség
Vesekövesség (nephrolithiasis) akkor alakul ki, ha a vizeletben oldott anyagok kikristályosodnak. Milyen tünetek jelentkezhetnek vesekövesség esetén?

A vesekövek sok esetben hosszú ideig nem okoznak tüneteket, ezek az ún. nyugvó kövek. A vesekövek méretétől és elhelyezkedésüktől függ, hogy okoznak-e tüneteket, és ha igen, milyen tünetek jelentkeznek.

hirdetések

  • Amíg a vesekövek mérete kisebb, mint 2 mm, addig a vesekövesség többnyire tünetmentes. A kis vesekövek a húgyvezetékeken keresztül észrevétlenül jutnak el a húgyhólyagba és távoznak vizeletürítéskor a húgycsövön át.
  • A nagyobb vesekövek azonban érintkeznek a húgyvezeték falával, sőt akár meg is rekedhetnek a húgyvezetékben – az ilyen kövek különféle tüneteket, pl. vesegörcsöt okozhatnak.

Melyek a leggyakoribb tünetek?

A húgyvezetékben lévő vesekőre utaló tipikus jel a húgyvezeték-görcs, más néven húgyvezeték kólika, mely akkor lép fel, ha egy nagyobb kő megmozdul vagy elindul a húgyvezetékben. A kő elhelyezkedésétől függ, hogy milyen tünetek és hol jelentkeznek. Heves görcsös vagy szúró fájdalom lép fel, ami többnyire a lágyéknál kezdődik és a húgyvezetékek mentén az alhasba kisugározhat. A húgyvezeték alsó szakaszában lévő vesekövek akár a nemi szervekbe (herezacskó vagy szeméremajkak) kisugárzó fájdalmat is okozhatnak. Ahogy a vesekő lassan halad a húgyutakban, a fájdalom gyakran vele együtt vándorol.

 

Néha a fájdalom mellett olyan kísérő tünetek is jelentkeznek, mint a hányinger, hányás, székrekedés (obstipatio) és szapora szívdobogás (tachykardia). A betegek gyakran nyugtalanul járkálnak. Ha egy vesekő megsérti a húgyvezeték falát, vérzés is felléphet. Ha a kő eljut a húgyhólyagba és a húgycsőbe, akkor a vizeletben gyakran szabad szemmel is látható vér (ún. makroszkópos haematuria).

Meddig tart a kínzó fájdalom?

A krónikus vesekövességben szenvedők esetében a kövek mérete gyakran az 1 cm átmérőt is meghaladhatja. Ebben az esetben a vesekő természetes úton nem tud távozni a veséből, mivel túl nagy. Kedvező helyzetben az ilyen vesekövek nem mindig okoznak tüneteket, de mihelyt a kövek helyzete megváltozik vagy elmozdulnak, tompa nyomást és fájdalmat okozhatnak a lágyék területén, illetve ingerlik és felsértik a húgyutak nyálkahártyáját.

 

Ha a vizeletürítést egy vesekő akadályozza, vizeletelakadás következik be, nő a vesemedencére kifejtett nyomás és jelentkeznek a vesekólika tipikus tünetei. Ha a kő helyzete újra megváltozik, a fájdalom alábbhagyhat és a kő egy bizonyos ideig megint nyugalomban marad.

 

Fordította: B.M. (www.onmeda.de) Lektorálta: Dr. Földi Ildikó