Sudeck-szindróma: Tartós fájdalom csonttörés után

Főoldal / A fájdalom / Sudeck-szindróma: Tartós fájdalom csonttörés után
Kar- vagy lábsérülést, esetleg operációt követően a fájdalom nem mindig múlik el, ellenben azzal, ahogy normál esetben elvárható lenne. Ha idővel olyan további tünetek jelentkeznek, mint amilyen a duzzanat, fokozott szőr- és körömnövekedés, az érintett bőrfelület hőmérsékletének változásai, bénulás vagy izomgörcsök, akkor krónikus regionális fájdalom szindrómáról (CRPS), más néven Sudeck-szindrómáról beszélünk.

hirdetések

Gyulladás okozta tünetekhez hasonló panaszok

Paul Sudeck, hamburgi sebész 1900-ban írta le először a betegséget, amit „kisiklott gyógyulási gyulladás”-nak nevezett. A panaszok többnyire néhány héttel a sérülés vagy műtét után jelentkeznek erős, égő fájdalom formájában, ami terhelésre és mozgásra fokozódik. Sok páciens már a legfinomabb érintésre is fájdalmat érez, ami gyakran zsibbadással, erős duzzanattal és bőrpírrel társul. Az érintett ízület gyulladtnak tűnik, a páciensnek azonban nincs láza, és laborvizsgálattal a vérében nem mutathatók ki gyulladást jelző faktorok.

 

Néhány hónapon belül a duzzanat lelohad, az érintett testrész hideggé, a bőr pedig kékes vagy vöröses színűvé válik, fényes és foltos. A betegség ezen második stádiumában az ízület általában csak korlátozott mértékben mozgatható, az inak és izmok megkeményednek.

 

A harmadik stádiumban megmerevedik az ízület, a bőr, az izmok és inak zsugorodnak, a bőr hideg és kékes színű, a betegnél ekkorra súlyos csontritkulás (osteoporosis) is kialakul.

A betegség okai jelenleg még ismeretlenek

Eddig nem sikerült kideríteni, hogy mi okozza a szervezetben zajló kóros folyamatot. A CRPS hátterében feltehetően az agyi jelfeldolgozás zavara áll, ami miatt hibás információk kerülnek közvetítésre, és a fájdalom állandósul. A CRPS lehetséges kiváltó oka valamely ízület közelében végzett műtét, csonttörés vagy túl szoros gipszelés is lehet.

 

Mivel a betegség gyakran csak nagyon későn vagy egyáltalán nem kerül felismerésre, a nem diagnosztizált esetek száma magas, és sok beteg nem részesül megfelelő kezelésben. Azoknak a betegeknek a legjobbak a gyógyulási esélyei, akiknél már az első héten megkezdik a megfelelő kezelést. A betegség általában hónapokig, néha évekig is tarthat.

Milyen kezelési lehetőségek vannak?

A CRPS súlyos megterhelést jelent a betegnek: Az érintett testrész általában annyira érzékeny, hogy eleinte az orvos is alig érhet hozzá, és csak fájdalomcsillapító gyógyszerekkel érhető el, hogy a páciens egyáltalán képes legyen a könnyű mozgásterápiás gyakorlatok elvégzésére. Fizioterápiával növelhető az izomerő és a mozgékonyság. A nyirokdrenázsnak is nevezett nyirokmasszázs segítségével a megduzzadt szövetek közt felgyűlt folyadék elvezethető. Az ergoterápia azt a célt szolgálja, hogy a páciens a mindennapi tevékenységek végzéséhez szükséges aktivitását visszanyerje.

 

A páciens agyának újra meg kell tanulnia, hogy a mozgás fájdalom nélkül végezhető tevékenység, ennek igen nagy jelentősége van, mivel a CRPS betegeknél a fájdalomtól való félelem a gyógyulást hátráltató tényező. Célzott viselkedésterápiával a betegek néhány héten belül legyőzik félelmüket, aminek következtében általában a többi tünet is tartósan alábbhagy.

 

B.M. (www.ndr.de)