Mi okozhat kismedencei fájdalmat?

Főoldal / A fájdalom / Mi okozhat kismedencei fájdalmat?
A kismedencei fájdalom tulajdonképpen hasi fájdalom a köldök alatt, amely lehet, hogy csak egy enyhe emésztési zavarra vagy terhességre utal, de előfordulhat, hogy figyelmeztető jelzés valamilyen súlyosabb betegség fennállására.

Ebben a cikkben a kismedencei fájdalom 18 lehetséges okát tárjuk fel, de  a pontos diagnózishoz érdemes felkeresni háziorvosát!

hirdetések

Irritábilis bél szindróma (IBS)

A visszatérő székrekedést, hasmenést, puffadást, görcsöket, hasi fájdalmat egy krónikus emésztési zavar okozza, az irritábilis bél szindróma. Az orvosok még nem jöttek rá, hogy mi okozza ezt a betegséget, de azt már tudják, hogy a tüneteket hogyan lehet visszaszorítani.

Ilyen módszer a rostban gazdag és zsírtól, illetve cukortól mentes étrend betartása, a stressz kezelése testmozgással, jógával és a hasmenés, illetve a székrekedés gyógyszeres kezelése.

Mittelschmerz (ovuláció)

Az ovuláció az, amikor a megérett petesejt kilökődik a petefészekből a petevezetékbe. Ez kb. a két menstruáció között félidőben következik be, a 14. nap körül. Sok nő fájdalommal éli meg az ovulációját.  

A németek a fájdalmas ovulációt mittelschmerz-nek nevezzik. A mittel középet, a schmerz fájdalmat jelent. Pont azért, mert ez a fajta fájdalom a menstruációs ciklus közepe körül következik be.

A fájdalom minden hónapban más-más oldalon jelentkezik. Hiszen egyik hónapban az egyik petefészekben, másik hónapban a másik petefészekben érik meg a petesejt. Ez a fájdalom nem veszélyes és általában pár órán belül elmúlik.

Premenstruaciós szindróma (PMS)

A menstruáció előtti napokban a premenstruációs szindróma tüneteként léphet fel a hangulatingadozás és bizonyos ételek utáni sóvárgás.

A PMS további tünetei:

  • hasi görcsök
  • derékfájdalom
  • fejfájás
  • feszülő mellek
  • pattanások megjelenése


Mindezekért a hormonszint ingadozás a felelős. A két női nemi hormon közül az ösztrogén szintje az ovuláció időszakában hirtelen megnövekedik, majd lecsökken a normál szintre. A progeszteron szintje pedig a menstruációs ciklus vége felé emelkedik meg.

A tüneteket a stressz, a testmozgás és a vitamin hiánya fokozhatja. Ha a PMS zavarja a mindennapjait, beszéljen a nőgyógyászával.  Az életmódváltás és a gyógyszeres kezelés is segíteni tud a premenstruációs szindrómán.

Menstruációs görcs

Sok esetben a menstruáció hasi görcsökkel jár, amikor is a méh fala összehúzódik, így segítve a menstruációs vér távozását. A menstruációs görcsök a has alsó részén és a deréktájékon is jelentkezhetnek az első 1-3 napban.

Melegítő párna vagy vény nélkül kapható fájdalomcsillapító tabletta segíthet a görcsök enyhítésében vagy megszüntetésében.

Méhen kívüli terhesség

A méhen kívüli terhesség egy életveszélyes helyzet, amely azonnali beavatkozást igényel. Ez akkor következik be, ha a zigóta a méhen kívül ágyazódik be és ott fejlődik tovább, általában a petevezetékben.

A méhen kívüli terhesség tünetei közé tartozik az éles kismedencei fájdalom vagy görcs (különösen az egyik oldalon), hüvelyi vérzés, hányinger, szédülés. Ekkor sürgős orvosi ellátásra van szükség.

Kismedencei gyulladásos betegség

A szexuális úton terjedő (STD) betegségeknek a kismedencei gyulladás más néven a PID az egyik legsúlyosabb következménye. A fertőzés maradandó károsodást okozhat a petefészkekben, a méhben és a petevezetékekben, ezek megduzzadhatnak, és vörös színűek lehetnek.

A meddőség kialakulásáért nagy százalékban az PID a felelős.

A PID tünetei:

  • has fájdalma
  • láz
  • kórós hüvelyi folyás
  • fájdalom szex vagy vizelés közben


A PID antibiotikummal kezelhető, de súlyosabb esetekben műtétre lehet szükség.

Petefészek ciszta

Menstruációs ciklus idején a tüszőben érik meg a petesejt, majd a tüsző felreped és kilökődik az érett petesejt a petefészekből a petevezetékbe. Előfordulhat azonban az, amikor a tüsző nem reped meg, és nem bocsájtja útjára az érett petesejtett vagy visszazárul a tüsző miután kilökte a petesejtett.

A zárt tüszőben folyadék halmozódik fel, amelytől a tüsző megduzzad és cisztát hozz létre. A petefészek ciszta általában ártalmatlan és magától elmúlik. A nagyobb méretű ciszták okozhatnak kismedencei fájdalmat, súlygyarapodást és gyakori vizelést.

A petefészek ciszta diagnosztizálható kismedencei vizsgálattal vagy ultrahanggal.

Mióma

A miómák a méh falán kialakuló, nem rákos eredetű daganatok, amelyek főként a 30-40 éveses nők körében fordulnak elő.

A mióma tünetei:

  • hasi fájdalom
  • derékfájdalom
  • fájdalmas és elhúzódó menstruációs vérzés
  • fájdalmas szex
  • nehéz teherbe esés


A kezelést illetően mindenképp nőgyógyászati konzultáció ajánlott!

Endometriózis

Egyes nőknél a méh nyálkahártyája, az endometrium a méhen kívüli térben növekedésnek indul meg, például a petefészken, a húgyhólyagon, a beleken vagy a test más részein. Amikor elérkezik a menstruációs vérzés ideje, a méh megvastagodott nyálkahártyája leszakad, viszont a véres szövet nem tud távozni a hüvelyen keresztül, hanem megreked a testben.

Bár ez ritkán veszélyes, fájdalommal járhat és sebhelyet okozhat a méh falán, amely nehéz teherbe esést vagy akár meddőséget is eredményezhet. Az endometriozis kezelhető.

Húgyúti fertőzés

A húgyúti fertőzés (UTI) akkor alakul ki, ha valamilyen csíra kerül a húgyútba. Az UTI bárhol okozhat problémát, a húgycsőtől kezdve a húgyhólyagon át egészen a húgyvezetékekig vagy a vesékig. UTI tünetei közé sorolható az alsó medence tájékán fellépő nyomás, illetve a fájdalmas vizelés és a gyakori vizelési inger.

A fertőzés általában nem súlyos, ha időben kezelik. De, ha átterjed a vesére, akkor okozhat maradandó károsodást. Ennek jelei lehetnek a vesefertőzéses láz, hányinger, hányás, fájdalom a hát alsó részén, de csak az egyik oldalon.

Vesekő

A vesekő akkor alakul ki, amikor a vese nem képes kiválasztani a vérből a sót és az ásványi anyagot és ez kristályos formában felhalmozódik a vesében. Az egyik ok, amiért a vese nem képes megfelelően kiválasztani, az az, hogy kevés a szervezetben a folyadék és csak a legszükségesebbeket választja ki. A felhalmozott kristályok lehetnek igen aprók, homokszem nagyságúak, de lehetnek golf labda méretűek is.

Az apróbb kövek elvándorolhatnak a veséből a húgyhólyagba, amely hirtelen kitörő, kínzó hasi- vagy kismedencei fájdalommal járhat. A vizelet rózsaszínű vagy pirosas lehet a vértől. Ha úgy gondolja, hogy veseköve van, forduljon urológushoz! Az apróbb kövek a húgyúton keresztül maguktól is távoznak, de a nagyobb kövek eltávolítása orvosi kezelést igényel.

Interstitialis cystitis (IC) - Fájdalmas hólyag szindróma

Az IC nem más, mint a húgyhólyag falának gyulladása, amely krónikus fájdalommal járhat. Oka egyelőre ismeretlen. Súlyos IC esetében az illetőnek egy órában többször is van vizelési ingere.

Más tünetek:

  • nyomás az ágyéki területen
  • fájdalom vizelés és szex közben


E betegség főleg a 30-40 éves nőket támadja meg. Bár nem létezik még rá gyógymód, de a tünetek enyhítése lehetséges.

Szexuális úton terjedő betegségek

A kismedencei fájdalom egy figyelmeztető jel valamilyen szexuális úton terjedő betegség (STD) meglétére. A két leggyakoribb ilyen betegség a chlamydia és a gonorrhea, gyakran együtt fordulnak elő. Nem mindig okoznak tüneteket, de ha mégis, akkor felléphet:
 

  • kismedencei fájdalom
  • fájdalmas vizelés
  • vérzés két menstruációs vérzés között
  • rendellenes hüvelyi folyás


Fontos, hogy forduljon nőgyógyászához kezelésért és a gyógyulás időszakában tartózkodjon a nemi élettől.

Kismedencei szervi süllyedés

Sok nő szenved a kismedencei szervi süllyedésben. Ez akkor következhet be, ha egy szerv (húgyhólyag vagy méh) alacsonyabb pozícióban található az átlagnál.

Ez általában nem jár komoly egészségügyi problémával, de kényelmetlen lehet.

Tünetei:

  • nyomás érzékelése a hüvely falán
  • teltségérzett a has alsó részén
  • kellemetlen érzés a lágyék vagy hát alsó részén
  • fájdalom szex közben


A kismedencei szervi süllyedés kezelése csak műtétileg lehetséges.

Kismedencei pangás szindróma

A lábakban kialakuló visszértágulat gyakran a kismedencében is kifejlődik. A kismedencei vénák kitágulhatnak, kanyargóssá válhatnak, amely duzzadtak lehetnek és feszülhetnek. A fájdalom ülve vagy állva fokozódhat, csak fekve nyújthat enyhülést. A kismedencei pangás szindrómát invazív eljárásokkal lehet kezelni.

Heges szövet

Ha már volt alhasi, illetve kismedencei műtéten, akkor előfordulhat, hogy a műtét hege fájdalmas egy darabig, ritka esetben el is fertőződhet. A belső heg összenövéseket is eredményezhet belső szervek és struktúrák között, melyek nem feltétlenül jó, ha összeköttetésbe kerülnek. A hasi összenövések fájdalmat és egyéb problémát is okozhatnak, attól függően, hogy azok hol helyezkednek el. Bizonyos esetekben az összenövéseket sebészileg el kell távolítani.

Vulvodynia

A vulvodynia során krónikus fájdalom léphet fel a külső női nemi szerven. A fájdalom a környező területekre is kihathat, illetve felkúszhat a hüvelybe is. A fájdalom lehet állandó vagy visszatérő. Gyakran úgy írják le e betegségben szenvedő nők, mint egy égő, szúró, lüktető érzést. Biciklizés, illetve szex közben a fájdalom csak rosszabb. Ez nem fertőző. A vulvodynia-t kezelni lehet gyógyszeresen és fizikoterápiával is.

Fájdalom szex közben

A szex közbeni fájdalom érzettet okozhatja a fentebb megemlített betegségek legtöbbje, melynek többsége kezelhető. A szex közbeni fájdalom további oka lehet a hüvelyszárazság is.

Előfordulhat az is, hogy fájdalmas a szexuális együttlét, miközben nem áll fenn egészségügyi probléma. Ilyen esetekben a szexuális terápia nagyon hasznos lehet. A terápia segíthet megoldani a konfliktusokat a szexualitás terén, illetve feltárja és kezeli a múltbéli sérelmeket (szexuális zaklatás, erőszak).

Krónikus kismedencei fájdalom

Krónikus kismedencei fájdalomról beszélünk, ha a fájdalom a köldök alatt, az alhasban jelentkezik és legalább 6 hónapja tart. A fájdalom mértéke miatt negatív hatást gyakorolhata beteg az alvási szokásaira, karrierjére vagy a kapcsolataira. A betegség kezelhető, az esetek többségében a terápia teljes gyógyulást hoz.

M. T.