A fájdalom jellege

Főoldal / A fájdalom / A fájdalom jellege
A fájdalom szervezetünk jelzése, hogy valami nincs rendben. A beteg személyiségétől függ, hogy a fájdalom megélésében mennyi a pszichés, azaz lelki tényező.

A fájdalom erőssége az enyhe zsibbadástól az elviselhetetlen fájdalomig terjedhet.

Mikor a beteg fájdalommal fordul az orvosához, akkor a következő válaszokat érdemes megfogalmaznia magában:

 

  • mikor és milyen körülmények között jelentkezett először? (már úgy kelt fel, vagy fizikai tevékenység után kezdődött, vagy hosszas számítógépes munka/iskolai órák után, vagy stressz provokálta ki?)
  • hol fáj? Pontosan behatárolt területen, vagy szerteágazó, kisugárzó?
  • vannak-e bevezető tünetek, vannak-e kísérő tünetek?
  • állandó-e a fájdalom, vagy átmeneti és visszatérő? Milyen gyakran?
  • fokozatosan alakult ki, vagy rohamszerűen jelentkezik?
  • mi fokozza vagy enyhíti?
  • milyen jellegű? (nyilalló, szúró, lüktető, feszítő, égő, zsibbadó)
  • akadályozza-e a munkát, mindennapi tevékenységet?
  • mennyi ideig tart?
  • van-e a családban hasonló?
  • miért most fordult orvoshoz?

hirdetések

Lefolyása és időtartama szerint a fájdalom lehet heveny (akut), vissza-visszatérő (rekurráló) vagy krónikus. Krónikus fájdalomról beszélünk, ha a fájdalom fennállása több mint három hónap. Az akut és krónikus fájdalom élesen elkülöníthetőek egymástól.

 
A fájdalom jellege különböző lehet
 
Egy-egy sérülés, heveny betegség tünete az úgy nevezett szomatikus fájdalom. Ennek jellemzői: körülírt, pontos, lokalizáló. A beteg egy újjal pontosan meg tudja mutatni, hol fáj, és hová sugárzik. Ennek szemléltető példája, ha megszúrjuk magunkat, vagy a porckorongsérv által okozott becsípődés. Ilyenkor egy vény nélkül is kapható fájdalomcsillapító hatékony lehet.A fájdalom jellege különböző lehet. 
 
 
Egy-egy ideg gyulladása következtében alakul ki a neuralgiás fájdalom. Ez általában egyoldali, erős fájdalom néhány másodpercig, legfeljebb 1-2 percig tart. Az elviselhetetlen fájdalommal járó rohamok hetekig, hónapokig tartó periódusokban naponta többször, napszaktól függetlenül ismétlődnek. Hónapokig tartó panaszmentesség lehetséges, majd újra, napi gyakorisággal tör rá a betegre a fájdalmas roham. A fájdalmas terület, azaz triggerzónák érintése a rohamot kiválthatja. Ezután néhány perces refrakter periódus következik. A neuralgia jellemző ága a posztherpeszes neuralgia, amit herpesz vírus okoz. Ekkor a fájdalmat az idegek mentén jelentkező, viszkető kiütések kísérik.
 

A belső szervek betegségét kíséri a  viscerális fájdalom. Jellemzői, hogy nem körülírt, nehéz pontosan megmutatni, több irányba kisugárzik, hosszan tartó, állandó, de változó intenzitással.  A fájdalom oka gyakran nem a közelben van, kivizsgálása elkerülhetetlen.

 

A krónikus fájdalmak között nagyon gyakori a neuropátiás fájdalom. Általában az alsó végtagok nagyon kellemetlen, főleg éjszakai zsibbadásával kezdődik, majd égető, elviselhetetlen fájdalom jelentkezik, amit jelentősen fokoz az érintés, ezért a beteg a takarót, ruhát is nehezen tűri. 

 

Ez a fájdalomtípus cukor-, vese-, és daganatos betegségeknél, alkohol függőknél jelentkezik. A cukorbetegek neuropátiás fájdalma együtt jár a felületes érzések kiesésével, a láb keringésének elégtelenségével, az érszűkülettel. És mivel a beteg nem érzi az esetleges sérüléseket, a láb rossz keringése miatt a sebek gyógyulási hajlama elégtelen, ezért kialakul a diabetikus láb: fekélyek jelentkeznek, végül a diabetikus lábat vérmérgezés veszélye miatt amputálni kell.

 

A neuropátia kezelése eltér a hagyományos fájdalomcsillapítástól, ezért fontos időben felismerni és neurológushoz irányítani a beteget.

 

 (WEBBeteg -Dr. Kerekes Éva neurológus és gyermekneurológus szakorvos)