Van megoldás a farokcsonti fájdalomra?
Főoldal /
A fájdalom /
Van megoldás a farokcsonti fájdalomra?
A farokcsont nem egy elhanyagolható csont, gyakorlatilag az egész medencefenék statikájának egyik legfontosabb alapját képezi ez a csont, ezért, ha fáj, az befolyásolja a mindennapokat.
Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont – Prima Medica traumatológusa, a regeneratív orvoslás specialistája arról beszélt, milyen módszerekkel lehet segíteni a farokcsonti fájdalmon.
Milyen okai lehetnek a farokcsonti fájdalomnak?
A farokcsonti fájdalomnak sokféle oka lehet, például sérülés, hosszantartó ülés kemény, nem megfelelő széken, rossz testtartás (aminek önmagában is számos eredője lehet a lúdtalptól a gerincproblémákig). Belső ok lehet például a szüléskor szerzett sérülés, vagy az, hogy a szülés kapcsán meggyengülnek a medencefeneket fenntartó izmok. Előfordulhatnak végbélproblémák, főként az aranyér, de a tumor sincs kizárva – ezeket ki kell vizsgálni a pontos diagnózis felállításához. Gondolni kell továbbá a kisugárzó fájdalomra is, ami a lumbális gerincszakaszból ered, de a farokcsonti fájdalom maga is kisugározhat a végtagokba, alhasba, más területekre.
Az esetek egy részében, közel felében azonban sosem derül ki a farokcsonti fájdalom oka, ilyenkor coccigodynia a diagnózis. Ez egy általános, átfogó elnevezés a farokcsont körüli fájdalomra, ami egyfajta húzó-nyomó jellegű csontfájdalom, amely a farkcsigolyákból ered.
__hirdetesek__
Ezek a kivizsgálás lépései
Páll doktor megtudhatjuk, hogy nagyon kevés képalkotó eljárás jöhet szóba a farokcsonti fájdalom diagnosztizálásához. A tumorgyanú esetén természetesen mindig röntgent vagy MR-t kell végezni, de ezen kívül nem mutatna túl sokat a képalkotás. A vizsgálat azonban végbélen keresztül is meg kell, hogy történjen, hiszen csak így lehet teljes képet kapni a farokcsont állapotáról. Tehát képalkotó eljárás ritkán, fizikális vizsgálat azonban mindig szükséges.
Kezelések: mi lehet igazán hatásos?
A kezelés az oknak megfelelően (amennyiben ez kiderül) sokrétű lehet. Konzervatív kezelésekkel is lehet próbálkozni, de beválhatnak az injekciós eljárások és végső soron műtét is szóba jöhet.
Konzervatív kezelésnek számítanak a gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapítók, de nagyon fontos a megfelelő ülés kialakítása és a gyógytorna is. Ha ez nem elég, akkor meg kell nézni, hogy a farokcsonton tapadó külső és belső izmok milyen állapotban vannak, megvan-e a megfelelő statikai funkció és a szinergia az izmok közt, vagy pedig ez felbomlott. A nagy farizom például a farokcsonton tapad, gyakran látható, hogy az egyik oldali farizom kemény, be van kötve, a másik oldali viszont túl laza. A görcsös izomzat húzó hatása okozza ilyen esetben a fájdalmat. Máskor a belső izmok érintettek a problémában, főleg a végbelet mozgató izmok jobb és bal oldala közt bomlik fel az egyensúly és ha az egyik megfeszül, máris kialakul az egyenlőtlen frakció a farokcsont csúcsán. Ilyenkor ezeket az izmokat kívülről és belülről is kell lazítani – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont – Prima Medica traumatológusa, a regeneratív orvoslás specialistája.
Az erre irányuló kezelések egy amerikai orvos nevéhez kötődnek, ugyanis Bob Nourani volt az, aki kidolgozta ezeket az oszteopátiás eljárásokat. Ezek nagyon finom módszerek, és bár farokcsont esetén nem feltétlenül kellemesek, mert végbélen keresztül történnek a belső lazítások, de nagyon sokszor eredményhez vezetnek. Kettő-három kezelés elég szokott lenni, egyhetes intervallumokkal. Van olyan beteg is, aki egy ilyen háromalkalmas kúra után havonta fenntartó kezelést vesz igénybe. Ha már semmi nem hat az eddigiek közül, akkor jöhetnek az injekciós kezelések, amelyek lehetnek szteroidtartalmúak a fájdalomcsillapítás miatt, de lehet kollagén-, hialuronsav- és PRP-terápia is.
A kezelések akár kombinálhatók is, főként, ha úgy tűnik, a probléma multifaktoriális eredetű. Ilyenkor jól beválnak az injekciós terápiával kombinált manuális eljárások, esetleg fizikoterápiás eljárások, mint az Indiba vagy a lökéshullám kezelés. A legjobb tapasztalatok mindent összevetve a manuális terápiára és az injekciós kezelésekre vonatkoznak.
Forrás: Fájdalomközpont – Prima Medica
A téma korábbi hírei