Tények és tévhitek a máj méregtelenítéséről

Főoldal / A fájdalom / Tények és tévhitek a máj méregtelenítéséről
Év elején sokakban felmerül az úgynevezett májméregtelenítés gondolata, különösen néhány átmulatott éjszaka után. De vajon valóban méregteleníthető a máj?
Megvédhetjük-e a májunkat a károsodástól és ha igen, mit kell ehhez tennünk?  Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus adott hiteles válaszokat a kérdésekre.

A máj egy méregtelenítő szerv

A máj a szervezet elsődleges szűrőrendszere, amely többek közt salakanyagokká alakítja a méreganyagokat és lebontja a tápanyagokat, valamint a gyógyszereket. Mivel tehát alapvető része a szervezet általános szabályozó rendszerének, az egészsége és a jó működése kiemelt jelentőségű. Nem véletlen, hogy elmúlt években számos olyan termék árasztotta el a piacot, amely a máj „méregtelenítését” célozza, például a nagy evés-ivások után, sőt, sok termék a már sérült májműködés helyreállítását ígéri. Dr. Németh Aliz segítségével érdemes áttekinteni a tényeket és a tévhiteket a témában. 
 
1. tévhit: A máj méregtelenítése fontos a mindennapi működés fenntartásához és különösen hasznos túlevés, túlivás esetén.
A máj méregtelenítését célzó termékekkel kapcsolatosan a legnagyobb probléma, hogy nem ellenőrzik egységesen mindegyiket abból a szempontból, hogy azt és annyit tartalmaz-e az adott anyagokból, ami és amennyi rá van írva. Miközben egyes összetevőkről már tudjuk, hogy valóban hasznosak lehetnek – a máriatövis például jó hatású lehet a májgyulladás kiegészítő kezelésében, a kurkuma kivonat pedig egyfajta preventív védőhatást gyakorolhat -, még ezekről sem áll rendelkezésre elég klinikai adat ahhoz, hogy azt mondhassuk, érdemes beépíteni a szedésüket a mindennapi rutinba. A túlevés, túlivás kapcsán sem bizonyosodott még be, hogy bármilyen étrendkiegészítő eliminálni tudná a túlzott fogyasztás okozta károkat.
 
hirdetések
 
2. tévhit: A máj méregtelenítése biztonságos és egészséges módja a fogyásnak.
Sok „májméregtelenítő” terméket úgy is árulnak, mint fogyókúrás szert, bár nincsenek klinikai adatok arról, hogy önmagukban támogatnák a fogyást. Sőt, egyes étrendkiegészítők károsíthatják is a májat. Egy friss kutatás szerint az étrendkiegészítők használata egyre nagyobb részét teszi ki a gyógyszeres májkárosodási eseteknek. A gyógyszer (vagy étrendkiegészítő) okozta akut vagy krónikus májkárosodás többek között a sárgasággal, kimerültséggel, kiütéssel és a has jobb oldalán jelentkező fájdalommal is járhat. A szakértők szerint a fogyasztóknak tudatosnak kell lenniük az összetevőkkel és az adagolással kapcsolatban, főként, ha többféle kiegészítőt is fogyasztanak, erről érdemes orvos tanácsát is kérni. 
 
3. tévhit: Nem védekezhetünk a májbetegségek ellen.
Ennek éppen az ellenkezője az igaz, számos lehetőségünk van a máj egészségének megvédésére. A legfontosabb a visszafogott alkoholfogyasztás, hiszen már bebizonyosodott, hogy nincs az a kis mennyiség, ami nem ártana. Hazánkban különösen gyakori az alkoholos zsírmáj, majd májkárosodás megjelenése. A normál testsúly fenntartása is igen jelentős, hiszen a nem-alkoholos zsírmáj kialakulásának elsődleges okozója az elhízás.  A vírusos májgyulladás ellen a tudatos, védekezéssel megélt szexuális élet és a droghasználat mellőzése védhet, illetve bizonyos típusok ellen az oltás felvétele. Akinek pedig bármilyen rizikófaktor van jelen az életében – családban előforduló májbetegség, elhízás, alkoholfogyasztás, droghasználat, stb. – érdemes tünetek nélkül is részt vennie hepatológiai szűrésen.  
 
4. tévhit: A májméregtelenítés gyógyítja a kialakult májbetegségeket.
Nincs bizonyíték a táplálékkiegészítőkkel történő méregtelenítés gyógyító hatásáról, ellenben annál több az orvosi kezelésről és az életmód változtatásról. A már említett oltások, az alkoholfogyasztás elhagyása, a súlyfelesleg leadása mind kiemelt jelentőségűek a májkárosodás megállításában, a helyzet rendezésében, a hepatitisz-C ellen pedig gyógyszeres kezelésben kell részesülni. Ha megfelelő időben érkezik a megfelelő kezelés, az jó esélyt ad a májnak arra, hogy az egyébként is csodálatos regenerációs képessége meghozza a kívánt eredményt – hangsúlyozza dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. 
 
Összeségében tehát elmondható, hogy igen sokat tehetünk azért, hogy megőrizzük a máj egészségét, de nem elsősorban étrendkiegészítőkkel és „méregtelenítéssel”, hanem az alkohol minimalizálásával, a túlsúly leadásával, rendszeres mozgással, a kockázati tényezők csökkentésével és szükség esetén hepatológiai kivizsgálással és kezeléssel. 
 
 
 
 
Címkék: máj, májbetegség