Elszámolás egészségpénztárban

Főoldal / Egyéb / Elszámolás egészségpénztárban
Így számolja el a magánorvosi és gyógyszer kiadásait az egészségpénztárban.

A fájdalom pontos okának megtalálása gyakran azzal jár, hogy több különböző típusú vizsgálaton, kivizsgálásokon is részt kell vennünk. Később terápiára lehet szükség, melynek során adott esetben gyógyszereket is vásárolnunk kell. Ez jelentős összeget emészthet fel, de az egészségpénztár lehetőséget ad a költségek csökkentésére.

Az okok felderítése időbe és pénzbe kerülhet

Nem minden fájdalom okai nyilvánvalóak, vagy fedhetők fel egyetlen orvosi vizit során. Különösen igaz ez a rejtélyes fájdalmak esetén, ahol akár hosszadalmasabb kivizsgálásra, kutatásra is szükség lehet. Valószínű tehát, hogy már a terápia megkezdése előtt több vizsgálaton átesünk.

 

A fájdalmat pedig már akkor is kezelni kell, amikor még ki sem derült, hogy pontosan mi okozza, és természetesen akkor is, amikor már ismertek az okok.

 

A gyógyszerekért mindenképpen fizetnünk kell, ha pedig magánorvosi keretek között végeztetjük el a vizsgálatokat, vagy azok egy részét, akkor jelentős kiadással nézhetünk szembe.

 

hirdetések

 

A Prémium Egészségpénztár 2023 első negyedévére vonatkozó felmérése szerint a magánorvosi szolgáltatások jócskán megdrágultak a megelőző év azonos időszakához képest. Különösen a vidéki településeken emelkedtek az árak, itt 36,5 százalékkal kellett többet fizetni a leggyakrabban igénybe vett vizsgálatokért, míg a fővárosban 13,6 százalékos volt az emelkedés.

 

Vannak olyan, a magánellátásban népszerű szakterületek, ahol a növekedés még inkább szembeötlő. Igaz ez a nőgyógyászati, fogászati vagy épp endokrinológiai konzultációkra, utóbbiért a fővárosban csaknem 40 százalékkal kellett többet fizeni, mint egy évvel korábban.

 

Az árak több nagy szolgáltató szerint elérték a jelenlegi lélektani határt. Azonban az, hogy egyelőre nem emelkednek tovább – vagy nem olyan dinamikusan, mint az infláció emelkedésének időszakában –, még nem jelenti, hogy most könnyebb nélkülözni ezt a pénzt a háztartási kasszából. Még annak tudatában sem, hogy az egészségünkre költünk, ami a legjobb befektetés.

Ha már befektetés…

Akkor miért ne fektethetnénk be az egészségünkbe? Ezt az egészségpénztárral akár anélkül is megtehetjük, hogy nagyobb – vagy akár bármekkora – összeget tartanánk egy elkülönült számlán.

 

Persze képezhetünk megtakarítást is, hisz azzal még jobban járunk, de ezt jelenleg sokan nem tehetik meg. Az egészségpénztárral akkor is spórolhatunk, ha fel is használjuk azt a pénzt, amit oda befizettünk.

 

Az egészségpénztárhoz ugyanis tartozik egy állami támogatás, egész pontosan egy adó-visszatérítési lehetőség. Az egészségpénztárba befizetett összeg 20 százalékát, legfeljebb évi 150 ezer forintot minden évben visszaigényelhetünk a személyi jövedelemadónkból.

 

Mivel az adókedvezményt a befizetéseink, és nem a számlán tartott egyenlegünk vagy a költéseink után kapjuk, így nagyfokú szabadságunk van abban, hogy mit teszünk a pénzünkkel. Ugyanakkor az adóvisszatérítés révén az egészségünkre szánt összeg vásárolóerejét megtarthatjuk, és lényegében inflációállóvá tehetjük.

Hogyan számolhatjuk el a kiadásainkat?

Magánorvosi szolgáltatások, kezelések és terápiák árát akkor számolhatjuk el az egészségpénztárban, ha az adott szolgáltató szerződéses viszonyban áll az egészségpénztárunkkal. Ezt a legtöbb egészségpénztár honlapján megtalálható szolgáltató keresőben, de a pénztár vagy a választott rendelő ügyfélszolgálatán is ellenőrizhetjük.

 

A vásárlásainkról a pénztár nevére számlát kérhetünk, amelyet utólag beküldhetünk a pénztárnak. Ezt akár elektronikusan is megtehetjük. Még kényelmesebb fizetést tesz lehetővé, ha a kártyaelfogadó helyeken az egészségkártyánkkal fizetünk.

 

Néhány pénztár már olyan modern, bankkártyával összeköthető egészségkártyát kínál, amely a vásárlással automatikusan feltöltődik.

 

Az OTP Egészségpénztár múlt nemrégiben vezette be az új egészségkártyát, amellyel mindaddig a pénztári egyenlegünk terhére vásárolhatunk, amíg azon van elegendő fedezet. Ha azonban elfogy róla a pénz, akkor a bankkártyával összekötött egészségkártya a hiányzó részt automatikusan pótolja a bankkártyánkról. Ez az átvett összeg ugyanúgy pénztári befizetésnek minősül, és igényelhetjük utána az adóvisszatérítést.

 

A Patika Egészségpénztár egy kicsit más típusú, de szintén feltöltődő egészségkártyát kínál. Itt beállíthatjuk, hogy ha az egyenlegünk egy bizonyos összeg alá esik, akkor a bankkártyánkról egy általunk megjelölt összeggel töltődjön fel az egészségszámlánk. Így sosem fordul elő, hogy ott állunk a pultnál a rendelőben vagy a gyógyszertárban, és nem tudunk fizetni.

 

Modern szolgáltatások és megtakarítás

Az egészségpénztárak egy része ma már kényelmes, modern szolgáltatásokat kínál. Aki pedig fizet személyi jövedelemadót, és költ az egészségére saját zsebből, annak feltétlenül megéri egészségszámlát fenntartania. Az egészségpénztárak számos szolgáltatóval állnak kapcsolatban, többnek pedig mobilapplikációja is van, ahol akár térképen kereshetjük meg a hozzánk legközelebb lévő rendelőt vagy szakorvost, ahol fizethetünk a pénztáron keresztül.

 

Az egészségpénztár szolgáltatásait a közeli hozzátartozóinkra is kiterjeszthetjük, így az egész család egészségügyi kiadásain megtakaríthatunk. Ráadásul olyan szolgáltatások is elérhetők, amelyekre nem is gondolnánk, például köthetünk egészségbiztosítást, fizethetjük a gyermekeink beiskolázását vagy törleszthetjük a lakáshitelünk egy részét.