Mikor szükséges a hólyagtükrözés?
Főoldal /
A fájdalom /
Mikor szükséges a hólyagtükrözés?
A hólyagtükrözés vagy cisztoszkópia egy fontos urológiai vizsgálat, amely lehetőséget teremt az orvosnak arra, hogy a húgycső és a húgyhólyag belső felszínét áttekintse.
Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa azokra a tünetekre és betegségekre hívta fel a figyelmet, amelyek esetén szükség van cisztoszkópiára, valamint a vizsgálat menetét is bemutatta.
Mit jelent a hólyagtükrözés és mikor van rá szükség?
A cisztoszkópia vagy hólyagtükrözés fontos diagnosztikai vizsgálat lehet. A cisztoszkópia vagy hólyagtükrözés során egy merev eszközt vagy egy hosszú, flexibilis, vékony csövet juttatnak fel a húgycsövön keresztül a húgyhólyagba, hogy az urológus áttekinthesse, megvizsgálhassa az érintett szerveket. A merev és a flexibilis eszközök közül a vizsgálat céljának vagy az endoszkópon át végzett beavatkozás jellegének függvényében választ az orvos, ezért maga a mód változó, de a vizsgálat mindkét esetben ugyanaz. Az eljárás előnye, hogy nem csak megtekintésre alkalmas, de szükség esetén a mintavétel (biopszia) is megoldható ennek kapcsán, valamint bizonyos problémák ugyanezen eljárás során orvosolhatók is.
Vannak olyan urológiai betegségek, állapotok, amelyeknél szükséges a hólyagtükrözés. Ilyen lehet például egy olyan szerkezeti probléma, aminek eredményeként akadályozott a vizeletürítés. Ugyancsak fontos ez a vizsgálat a hólyagban keletkezett polipok vagy daganat vizsgálatához, a hólyagkövek felfedezéséhez, a krónikus húgyúti fertőzés okozta károsodás felméréséhez, bármilyen sérülés vagy feltételezett húgyúti probléma feltárásához. A páciens tünetei, például vérzés, vagy állapota, például ismert hólyagdaganat utánkövetése esetén döntünk a cisztoszkópia szükségességéről.
Hogyan zajlik a hólyagtükrözés?
A hólyagtükrözés során vizsgálni lehet az akadályozott vizelet, polip, daganat állapotát.A hólyagtükrözés előtt tisztázni kell néhány alapvető dolgot, például, hogy nem terhes-e a páciens, nem allergiás-e valamilyen alkalmazott anyagra, hogy milyen gyógyszereket szed (a véralvadásra ható szereket ilyenkor átmenetileg fel kell függeszteni), kapott-e már helyi érzéstelenítést, illetve, hogy fennáll-e nála akut húgyúti fertőzés – ugyanis ilyen esetben nem ajánlott elvégezni a vizsgálatot.
Maga a cisztoszkópia helyi érzéstelenítőt tartalmazó csúsztató gél alkalmazása mellett történik, ezen kívül, ha hajlékony, úgynevezett flexibilis cisztoszkópot használunk, kevésbé kellemetlen a vizsgálat. Az eszköz okozta esetleges sérülések elkerülése érdekében szemkontroll mellett vezetjük be a műszert. Ez annyit jelent, nem vakon, hanem a cisztoszkóp optikáján nézve juttatjuk be az eszközt a hólyagba – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. - A cisztoszkópon keresztül steril vízzel vagy sóoldattal feltöltjük a hólyagot, ami kifeszíti annak nyálkahártyáját, így alaposan megvizsgálható a belső felszín. Mindezek miatt a vizsgálat alatt a páciens feszülést, vizelési ingert, enyhe kellemetlenséget érezhet.
A hólyagtükrözés előtt ismertetik a beteggel az esetleges kockázatokat is - mint enyhe vérzés, esetleges fertőzés -, még ha steril környezetben is zajlik az eljárás. Ennek megelőzése végett antibiotikumot rendelhet el az urológus, de minden esetben tájékoztatni kell az orvost, ha a vizsgálat után a páciens esetleg belázasodik, gyakori vizelési inger jelentkezik nála, derékfájás vagy vizelési nehézség lép fel. A hólyagtükrözés és esetleg más vizsgálatok kapcsán pontos diagnózis állítható fel, így célzott kezelés válik lehetővé, akár még a korábban nehezen diagnosztizálható, krónikus esetekben is.
Forrás: Urológiai Központ
Címkék: urológiai vizsgálat, hólyagtükrözés
A téma korábbi hírei