Terhesség alatti fájdalmak: carpalis alagút szindróma

Főoldal / A fájdalom / Terhesség alatti fájdalmak: carpalis alagút szindróma
Terhesség ideje alatt a fájdalommal járó állapotok különleges bánásmódot igényelnek. Ezúttal egy könnyen kialakuló és fájdalmas betegség, a carpalis alagút szindróma jellemzőit foglaljuk össze, továbbá a várandósság idején alkalmazható kezelési lehetőségeit.

A karok és lábak beidegzését szolgáló perifériás idegek teszik ki az emberi szervezetben található idegek jelentős részét. Ezek az idegek anatómiai szempontból gyakran igen szűk helyeken futnak. Ha fokozott nyomás nehezedik rájuk, akkor funkcióvesztés, sőt akár idegkárosodás is kialakulhat, aminek következtében az adott ideg által ellátott izomban fájdalom, érzészavarok és bénulás jelentkezik. Ezért nevezik az így keletkező kórképeket kompressziós szindrómáknak is.

Az ödémásodás a kötőszövetek megduzzadásához vezet

Terhesség során a szervezet több vizet tárol, ezért a kötőszövetek megduzzadhatnak, és mivel ezek közvetlen közelében vannak az idegek, nyomást fejthetnek ki azokra.

A hüvelykujj és mutatóujj zsibbadása

Terhesség során a leggyakoribb idegeket érintő kompressziós szindróma a carpalis alagút szindróma. Ennek oka, hogy fokozott nyomás nehezedik a csuklóízületnél lévő nervus medianus nevű idegre, amely egy feszes ízületi szalagokkal körülhatárolt üregben („alagútban”) található. A carpalis alagút szindróma rendszerint főként a hüvelykujj és mutatóujj végén jelentkező zsibbadásról ismerhető fel. A hüvelykujj és mutatóujj végén, illetve a tenyér területén fájdalom is felléphet. Ezek a panaszok elsősorban éjszaka jelentkeznek. A kéz „megrázogatása” enyhítheti a panaszokat. Hosszabb ideje fennálló carpalis alagút szindróma esetén meggyengülhetnek a hüvelykujjat mozgató izmok. Ez ránézésre úgy ismerhető fel, hogy egy egészséges kézzel összehasonlítva a beteg hüvelykujja alatti izompárna kevésbé erős, kisebb.

Hogyan diagnosztizálható a betegség?

Mivel a panaszok jellegzetesek, általában a páciens tüneteinek elmondása alapján felmerül a carpalis alagút szindróma gyanúja. A carpalis alagútra kifejtett nyomás hatására jelentkező fájdalom és érzészavarok tovább erősítik a betegség gyanúját. A betegség diagnosztizálásához az orvos megnyomja a kéz és alkar találkozásának (csukló) középpontját, mivel itt található a carpalis alagút, amin keresztül a medianus ideg fut. A biztos diagnózishoz az ideg vezetési sebességét is megmérhetik. Ennek során az ideget az alkar területén gyenge elektromos árammal ingerlik, és megmérik azt az időt, ami alatt az ingerület a medianus idegen keresztül eljut az ujj végéig. Az ideg vezetési sebességének csökkenése a carpalis alagút szindróma biztos jeleként értékelhető.

Kezelés

A terhesség során jelentkező carpalis alagút szindróma okozta panaszok a szülés után néhány hónapon belül megszűnnek. A panaszokat enyhíti a csuklósín viselése (főleg éjszaka), ami csökkenti a carpalis alagútra nehezedő nyomást. Erősebb panaszok esetén közvetlenül a carpalis alagútba adott kortizon injekció segíthet. Súlyos panaszok esetén az ideg műtéti úton történő tehermentesítése szükséges. Ennek során átvágják azt a feszes ízületi szalagot, ami a carpalis alagutat az alkarnál határolja. Ez a kis és gyors beavatkozás ambulánsan, helyi érzéstelenítésben végezhető.

 

Fordította: B.M. (www.medizinfo.de) Lektorálta: Dr. Árki Ildikó