7 meglepő, pikkelysömört kiváltó tényező
1. Stressz
A stressz nem csak fejfájást okoz, de az egyik leggyakoribb oka a pikkelysömör fellángolásoknak is. Stresszes körülmények között a psoriasis betegek szervezetének kortizol szintje (stresszhormon) jelentősen megemelkedik és súlyosbítja a pikkelysömörös állapotot – ezt támasztja alá a British Journal of Dermatology-ban megjelent tanulmány is. Minél nagyobb stressznek van kitéve a beteg, annál valószínűbb és súlyosabb a pikkelysömör fellángolása.
2. Fertőzés
Psoriasisos betegek esetén sokszor leginkább a saját egészségi állapot okoz rosszabbodást. Ha a pikkelysömörrel küzdő szervezetnek – mely egyébként is egy gyulladásos állapot – még a megfázás, influenza vagy egyéb fertőzés leküzdésével is meg kell birkóznia, az nagy valószínűséggel vezet a psoriasis kiújulásához, fellángolásához.
3. Szélsőséges hőmérsékleti hatások
Sok psoriasisos beteg számára az időjárás a pikkelysömörös tünetek kiváltója vagy akár megakadályozója lehet. A hideg, téli időjárás gyakran okoz fellángolásokat, míg a napos, párás klíma segít a tünetek csillapodásában.
Nem csak az időjárás, hanem bármilyen szélsőséges hőmérséklet irritálhatja a bőrt, így akár egy forró zuhany is kiválthatja a tüneteket. Ezért a betegek számára tanácsos a szélsőséges hőmérsékleti körülmények kerülése, amennyire csak lehet.
4. Alkohol
Egyes betegeknél a sör, bor, vagy a tömény szeszes italok váltják ki a betegség tüneteinek fellángolását. Természetesen ennek súlyossága az elfogyasztott alkohol mennyiségétől, és egyéni érzékenységtől is függ. A pikkelysömörben szenvedő nők számára a sörfogyasztás különösen növeli a kockázatot.
5. Étrend
Betegenként változik, hogy az étrend milyen hatással van a pikkelysömörre, ám úgy tűnik, hogy a cukor és a zsíros élelmiszerek fogyasztása növeli a kockázatot. Ha csak lehet, fogyasszon egészséges omega-3 zsírokat, illetve kerülje a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását a pikkelysömör tüneteinek enyhítésére!
6. Gyógyszerek
Az egyéb betegségek gyógyítását szolgáló gyógyszerek is válthatnak ki psoriasisos tüneteket. A pikkelysömört leginkább súlyosbító készítmények közé tartozik a lítium, melyet pszichiátriai betegségekre alkalmaznak, a malária ellni gyógyszerek (kvinakrin, klorokin és hidroxi-klorokin), valamint propranolol, melyet a magas vérnyomás kezelésére használnak, a szívbetegségekre alkalmazott kinidin és a gyulladáscsökkentő indometacin is.
Amennyiben aggódik amiatt, hogy a gyógyszere befolyásolja a pikkelysömörét, beszéljen orvosával!
7. Bőrsérülések
A bőr Koebner jelenség néven ismert sérülése vagy traumája – mint például vágás, égés, rovarcsípés vagy tetoválás – kiválthatja a psoriasis fellángolását.
(CS.K., Forrás: everydayhealth, Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia)
A téma korábbi hírei