Amikor lelki okok idézik elő a hasfájást

Főoldal / Has, gyomor / Amikor lelki okok idézik elő a hasfájást
Az emésztőrendszer és a hasűri szervek érzékeny jelzői lehetnek a pszichés állapotnak, stressznek, szorongásnak, elfojtott feszültségnek. Hányszor halljuk: kilyukad a gyomrom az idegességtől, vagy nem veszi be a gyomrom ezt a hazugságot.

hasfájások egy jelentős része funkcionális jellegű. A hátterében semmilyen szervi elváltozás nem mutatható ki. Más esetben belgyógyászati vizsgálatokkal igazolható elváltozás áll a panaszok hátterében. Ilyenkor is igaz azonban, hogy a betegség kialakulásában többnyire jelentős szerepe van a lelki okoknak.

hirdetések

Funkcionális elváltozások okozta fájdalmak

  • A gyomor görcsös fájdalmát a simaizom összehúzódása okozza. Ennek hátterében gyakran elfojtott düh, feszültség áll. Az érzésekkel való szembe nézés hiánya vezet testi tünetek megjelenéséhez. Máskor régi, traumatikus eseményeken, sérelmeken való szüntelen rágódás a fenti tünetek okozója. A negatív gondolkodás, az örökös aggódás szintén fenntartója lehet a tünetnek. Tartósan fennálló panasz a gyomor szervi elváltozásaihoz vezethet. Gyomorhurut, fekély alakulhat ki.
  • A pánikbetegség hasi megjelenési formája erős gyomortáji-, vagy alhasi fájdalommal, hányingerrel, hasmenéssel, puffadással járhat. Súlyos betegségtől való félelem kíséri.A görcsös hasfájás – és az ezzel együtt járó hasmenés – sokaknál kötődik feszült, stresszes helyzetekhez. Vizsgadrukk, felvételi interjú, előadás tartása tipikusan ilyen alkalmak lehetnek. Sokszor a tünetek hátterében belső bizonytalanság, önbizalomhiány áll. A tünet elszenvedője bizonytalan lehet benne, vajon képes-e megküzdeni az adott nehézséggel, képességei, felkészültsége elégségesek-e a feladat sikeres megoldásához. Tudata beszűkül, csak a kudarc lehetőségére képes gondolni.
  • Az IBS – irritábilis bél szindróma – szintén funkcionális zavar. Hasi fájdalom, puffadás, diszkomfort érzés, a székletürítés zavara kíséri. A bélrendszer fokozott érzékenysége, irritábilitása érzékenyíti a beteget erre a tünet együttesre. Helytelen életmódbeli szokások, alkohol- és drogfogyasztás, dohányzás mellett elhúzódó stressz, lelki problémák állhatnak a panaszok hátterében.
  • Az alhasi panaszok mögött sokszor szintén nem lehet szervi bajt kimutatni.  A szexualitást, a párkapcsolatot, belső bizonytalanságot érintő lelki problémák megnyilvánulása lehet.
  • A hasfájás, hányinger, puffadás, emésztési panaszok a gyermekek és kamaszok feszültségének, szorongásának is gyakori tünetei. Az iskolafóbia gyakran jár reggelente a fenti panaszok megjelenésével.

A hasűri szervek betegségei

A hasi fájdalmak más részében kimutathatóak az elváltozások. A tünetek megjelenése azonban szorosan kötődik lelki, érzelmi tényezőkhöz.

  • reflux, - a gyomorsav túltermelődése és visszaáramlása a nyelőcsőbe – erős gyomortáji, vagy mellkasi fájdalommal jár. A betegség hátterében sokszor elhúzódó stressz, feszültség áll.
  • A gyomorhurut, és a későbbiekben kialakuló gyomor- és nyombélfekély - a kórokozó baktérium megléte mellett - sokszor jellemző személyiségvonásokkal, pszichés tünetekkel társul.
  • A Chron betegség és a Colitis ulcerosa már komoly elváltozásokkal járó, súlyos bélbetegségek. Kialakulásukban szintén jelentős faktort képviselnek az érzelmi, lelki problémák.

A hasi panaszok gyógyítása

A hasi panaszok és betegségek gyógyítása egyidejűleg belgyógyászati és pszichiátriai – pszichoterápiás – feladat.

 

A pszichoterápiás módszerek közül kiemelhetők a különböző relaxációs módszerek (autogén tréning, meditáció, jóga), a feltáró terápiák, a hipnoterápiás módszerek, a kognitív-behavior terápiák.

 

A gyógyszeres kezelések közül a feszültség- és szorongásoldás, vagy az antidepresszív terápia lehet hatékony.

 

(Forrás: WEBBeteg)