Mi okozhatja a fejbőr fájdalmát?
Mi okozhatja a trichodyniát és a fejbőr fájdalmát?
Az okok sokrétűek, és elegendő tudományos vizsgálat híján még nem teljesen tisztázottak. A következő okok jöhetnek szóba:
- a fejbőr izomzatának fájdalmas feszülése,
- a hajhagymák gyulladása,
- fájdalomérzetet kiváltó szöveti hormonok felszabadulása (többek között P szubsztancia neurotranszmitter),
- lelki okok (stressztől a depresszión át a fóbiákig),
- az érintésre való érzékenység fokozódása migrénhez kapcsolódóan vagy stressz miatt,
- a fejbőr gyulladásai, például neurodermitisz, samponallergia, pikkelysömör, korpásodás,
- a fejbőr kiszáradása, ami a hajhagymák irritációjával és érintéssel szembeni fokozott érzékenységével jár,
- a fejbőrt érintő gombás vagy bakteriális fertőzés,
- a fejbőr mikrosérülései,
- élősködők a hajban és a fejbőrön,
- a fejbőr feszülése, aminek következtében a hajhagymák vérellátása csökken.
Hogyan kezelhető a trichodynia?
Ha a trichodynia tüneteit észleli magán, forduljon bőrgyógyász szakorvoshoz! A megfelelő gyógymód megtalálásához az okok felderítése elengedhetetlen. Ne halogassa az orvos felkeresését és ne próbálkozzon házi praktikákkal! Mind a túlzásba vitt tisztálkodás, mind a testápolás elhanyagolása ronthat a helyzeten. Amíg nem sikerül tisztázni a pontos okokat, addig lehetőség szerint ne vakargassa a fejbőrét, csak óvatosan fésülködjön, ne használjon hegyes fogú fésűt, kerülje a haj dauerolását, festését, vegyszerrel kezelését, szőkítését, stb.
A bőrgyógyász a haj és a fejbőr szemrevételezése után további szükséges vizsgálatokat végezhet. Ha kiderült, mi okozza a tüneteket, az okoktól függően a következő gyógymódok jöhetnek szóba:
- Ha hajfestékkel vagy samponnal, esetleg más hajápoló termékkel szembeni allergiáról van szó, akkor ezeket a készítményeket kerülni kell!
- Ha a probléma hátterében lelki megterhelés áll, akkor a relaxációs technikák, például az autogén tréning hasznos lehet.
- Súlyosabb pszichés problémák esetén tanácsos pszichológushoz vagy pszichiáterhez fordulni.
- Ha a panaszokat a hajhagymák gyulladása okozza, akkor speciálisan összeállított orvosi készítmények (fejbőrön helyileg alkalmazott külsőleges oldatok) használatára lehet szükség.
- Egyes pácienseknél közvetlenül az érintett területre adott injekciós kezeléssel is jó eredményeket lehet elérni (pl. mezoterápia, PRP).
- Bizonyos esetben a hajbetegségek kezelésének és pszichoterápiának a kombinációjára lehet szükség.
- Sokszor nem könnyű feladat megtalálni a kórképet kiváltó oko(ka)t és elsőre kiválasztani a legmegfelelőbb gyógymódot, de ne csüggedjen, mert a trichodynia gyógyítható.
(B. M., szakfordító; Forrás: Haarerkrankungen, Ratgeber-Schoenheit; Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia, belgyógyász, hematológus)
A téma korábbi hírei