Egyszerű fejfájás vagy migrén?
Bizonyos esetekben, a fejfájást figyelmeztető előjelek vezetik be (aura), amelyek valamely érzékszervhez kapcsolhatók (pl. fényfelvillanások, sötét foltok, a kar vagy a láb zsibbadása). A migrént gyakran egyéb tünetek is kísérik, pl. émelygés, hányás, kifejezett fény- és hangérzékenység. A migrénes fájdalom rendkívül kínzó lehet, órákig, esetleg néhány napig tartó munkaképtelenséget okozva.
Bár a migrénnek még mindig nincs oki terápiája, gyógyszeresen hatékonyan csökkenthető a migrénes fejfájások intenzitása, és gyakorisága. A megfelelő gyógyszerek és néhány életmódbeli változtatás, nagymértékben javíthatja az életminőségét.
A tipikus migrénes roham
-
Az aura
- Villódzó fények, szikrák vagy villámlásszerű fényjelenségek.
- Lassan növő sötét foltokat észlelhet.
- Az egyik karja vagy lába zsibbadhat, tűszúrásszerű érzése lehet,
- Ritkán gyengeséget, hangképzési és beszédértési zavart tapasztalhat.
- Lüktető, pulzáló jellegű fejfájás.
- Mozgásra fokozódó fájdalom, amely gátolja a napi munka végzését.
- Hányinger hányással vagy a nélkül.
- Fény- és hangérzékenység.
Kezeletlen esetben, a migrén tipikusan 4-72 órán keresztül tart, a fejfájásos rosszullétek gyakorisága betegről betegre változik. Lehet, hogy Önnek havonta többször alakul ki migrénje, de lehet, hogy csak évente egyszer.
Nem minden migrén egyforma. A migrénben szenvedő betegek legtöbbjénél, a fejfájást nem előzi meg aura, ilyenkor közönséges migrénről beszélünk.
A klasszikus migrént aura vezeti be, amelyet a fejfájás kb. 15-30 perccel, egyes esetekben akár több órával később követ. Az aura a fejfájás kialakulása után is fennmaradhat, sőt jelentkezhet a fejfájás után is, illetve az aura akár a migrénes roham nélkül, önállóan is jelentkezhet.
Függetlenül az aurától, órákkal, napokkal a migrénes roham előtt, bizonyos jelenségek utalhatnak a közelgő migrénre. Feldobottsádot, rendkívüli energiát érezhet a beteg, vagy éppen aluszékony, ingerlékeny, rossz hangulatú, illetve szomjas és cukros ételeket kíván.
A migrén minden esetben, neurologus által felállított diagnózis alapján mondható ki, csupán öndiagnózis alapján nem. Rendkívül alapos kivizsgálásra van szükség, mert a tünetek hátterében gyakran az agyi ér fejlődési rendellenessége (ún. aneurizma) áll.
Hajlamos Ön a migrénes fejfájásra?
A migrén okai |
Bár sok mindent nem értenek a fejfájással kapcsolatban, egyes kutatók szerint a migrén hátterében a trigeminusz ideg, az arc fő fájdalomérző idegének működészavara áll. Egyes kutatók szerint a trigeminusz ideg működését befolyásoló szerotonin-szint csökkenése az idegből ún. neuropeptideket szabadít fel, amelyek kitágítják az agyburkokban található ereket és ezzel fejfájást idéznek elő. |
Sok esetben, a migrénes beteg családjában másnak is volt már migrénje. Ha mindkét szülője migrénes, jó eséllyel Önnél is ki fog alakulni a betegség. Ha csak az egyik szülőnek volt migrénje, akkor is fokozott Önnél a migrén kialakulásának kockázata.
Viszonylag magas a migrén kialakulásának kockázata, ha Ön fiatal nő. Nőknél háromszor gyakrabban alakul ki migrén, mint férfiaknál. Gyermekkorban azonos arányban alakul ki migrén fiúknál és lányoknál, azonban a serdülőkor után az arány eltolódik a lányok irányába.
Ha Ön nő és migrénje van, akkor megfigyelheti, hogy a migrénes fejfájás röviddel a menstruáció előtt, illetve alatt alakul ki.
A migrénes fejfájások változhatnak terhesség és menopauza során is. Számos nő arról számol be, hogy terhessége késői szakaszában migrénes panaszai javulnak, míg másoknál az első trimeszternél kialakuló romlás a jellemző.
Ha terhesség vagy a menstruáció befolyásolja a migrént, akkor nagy valószínűséggel a fogamzásgátlók, és a hormonpótlók is provokálhatnak Önnél fejfájást.
(WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus)
A téma korábbi hírei