Görcsöl? Puffad? - A gyomorproblémák leggyakoribb okai

Főoldal / Has, gyomor / Görcsöl? Puffad? - A gyomorproblémák leggyakoribb okai
A különféle emésztőszervi panaszok egyre gyakoribbak. Mi okozza ezeket, és hogyan enyhítheti fájdalmát? Különösen a nyaralás és a vakációzás számítanak olyan időszaknak, mely alatt gyakoribbak az emésztőszervi panaszok.

Ennek hátterében, az egyéb kiváltó okok mellett a rendszertelen étkezés, az utazás és a bulizás áll. A nők különösen veszélyeztetettek, mivel bizonyos emésztőszervi megbetegedések, náluk akár hatszor gyakrabban is előfordulhatnak mint a férfiaknál. Ráadásul a nők hajlamosabbak a stresszre, ami drasztikusan hozzájárul a hasi panaszok kialakulásához, vagy a már meglévők tovább romlásához.

Túlzásba vitt étkezések

Egy-egy családi összejövetel, vagy nyaralás alatt, a csábító svédasztalról hajlamosabbak vagyunk többet enni mint amennyit kéne, ami viszont gyomorégést, savas refluxot okoz. Mindez különösen igaz, ha nehezen emészthető, zsíros vagy tejszínes ételekre, melyek az emésztési zavarok (puffadás, böfögés, felső has égő érzése, savanyú íz a szájban, hányinger) klasszikus kiváltói.

 

Az égő érzésért a gyomor savas tartalmának a nyelőcsőbe való visszaáramlása okozza, melyet kiválthat akár a vízszintes testhelyzet, vagy mentás édesség fogyasztása is, mely ellazítja a nyelőcső alsó záróizmot, ami feladata az étel  gyomorban tartása lenne.

 

Segít a tünetek enyhítésében, ha egyszerre csak kevesebbet eszik, ha étkezés után pár órával még nem dől le aludni, illetve a savlekötők alkalmazása is.

Sokat utazik?

Az állandó utazások székrekedéshez, puffadáshoz és fokozott bélgáz képződéshez vezet. Ennek oka, hogy utazás alatt valószínűleg csökken az aktivitási szintje, előfordulhat, hogy nem fogyaszt megfelelő mennyiségű folyadékot, többet és egészségtelenebbül étkezik, kevesebb a gabona és gyümölcsbevitel, így a belek mozgása is lelassul.

 

Figyeljen oda arra, hogy megfelelő mennyiségű rostot és folyadékot fogyasszon, hiszen ezek teszik a székletet lazává, illetve próbálkozhat enyhébb hashajtókkal is.

Ismeretlen helyen étkezik?

Könnyen lehet ételmérgezést, vagy gyomor influenzát kapni nyaralás alatt. Minél több a szakács a konyhában, annál nagyobb annak kockázata, hogy valaki megfeledkezik az élelmiszer-kezelésre vonatkozó higiénés szabályokról.

 

Emellett a készételeket, gyakran akár 1-2 órán át is szobahőmérsékleten tárolják, mely kitűnő táptalajt nyújt egyes vírusoknak, baktériumoknak.

 

Amennyiben az étkezést követő hat órában hasi görcsöt, puffadást, hányást, émelygést és/vagy lázat tapasztal, nagy valószínűséggel étel baktériummal (pl. E coli) fertőzött ételt fogyasztott. Ha a fent leírt tünetek egy-három nappal később jelentkeznek, az vírusos fertőzésre utal, melyet közvetlenül az ételtől, de akár fertőzött személlyel való kontaktustól is elkaphatott. Ezért is fontos a rendszeres kézmosás.

 

Ha megbetegedett, a legnagyobb veszélyt a kiszáradás jelenti, mely megelőzhető víz, leves, koffeinmentes italok fogyasztásával vagy jégkocka szopogatással. A legtöbb élelmiszer fertőzésért felelős kórokozó, akár napokig is életképes, és általában nincs szükség antibiotikumos kezelésre. Forduljon orvoshoz, ha nem múló hasi görcsei, vagy három napnál tovább tartó hányása, hasmenése van.

Túl sok fájdalomcsillapítót szed?

Különösen a nők hajlamosak túlzásba vinni a fájdalomcsillapítók használatát, mely azonban gyomorirritációt, fekélyt okozhat. Ennek eredményeképpen szinte naponta jelentkező égő, vagy folyamatosan meglévő tompa fájdalmat tapasztalhat a gyomor felső részén. Savlekötőkkel csökkentheti a tüneteket, de ha panaszai két hétnél is tovább tartanak, keresse fel orvosát!

Gyakori bárlátogatás

A nyaralás alatti túlzott koktélfogyasztás, legtöbbször csak súlyos másnaposságot okoz, ám időnként akár életveszélyes állapotot, akut pancreatitist, azaz hasnyálmirigy gyulladást okozhat. Ez olyankor fordul elő, mikor a hasnyálmirigy, ami emésztőenzimeket bocsát ki, begyullad a túlzott alkoholfogyasztás hatására.

 

Heveny hasnyálmirigy gyulladás előfordulhat egyetlen éjszaka alatt  történő mértéktelen alkoholfogyasztás hatására, vagy rendszeres akoholizálás miatt.

 

Tudni fogja, mikor van szó többről, mint egyszerű másnaposságról: a fájdalom általában a felső gyomorban kezdődik, naponta romlik, és a hátba is kisugárzik, a has duzzadt, érzékeny, emellett hányás, hányinger, láz, és megnövekedett pulzusszám is tapasztalható. Az ilyen jellegű tünetek észlelésekor azonnal forduljon orvoshoz, és készüljön fel a kórházi kivizsgálás lehetőségére is. A nők átlagosan 50 százalékkal gyakrabban szenvednek akut hasnyálmirigy gyulladástól, mivel szervezetük kevésbé bírja az alkoholt.  Két egységnyi alkoholmennyiségtől többet, a női szervezet nem tud megfelelően lebontani. Javasoljuk, hogy két pohár koccintás után, inkább térjen át az alkoholmentes italokra!

Nem tud ellenállni a tejszínhabos forró csokinak?

A hányinger, puffadás, gázképződés, hasi görcsök mind a laktóz intolerancia jelei. Amennyiben ezek a tünetek a tejtermék fogyasztását követő 2-3 órán belül jelentkeznek, az azt jelenti, hogy szervezete nem tudja megemészteni a tejcukrot.

 

Nem ritka, hogy a laktóz intolerancia felnőtt korban alakul ki, mivel ilyenkor a szervezet már kevesebb, a tejtermékek lebontásához szükséges enzimet termel. A különféle csökkentett laktóz tartalmú készítmények fogyasztása megoldást jelenthet a problémára.

Stressz

Az irritábilis bél szindrómában (IBS) szenvedők negyedénél, a stressz a fő kiváltó oka a betegségnek. Az IBS krónikus, görcsös alhasi fájdalommal, fájdalmas székeléssel vagy hasmenéssel járó állapot. Mivel bizonyos ételek súlyosbíthatják a tüneteket, javasolt néhány hétig étkezési napló vezetése, hogy megtudja, mely ételeket ajánlatosabb kerülnie.

 

Noha az orvos felírhat görcsoldót vagy gyenge antidepresszánst a tünetek enyhítésére, a stresszkezelő technikák elsajátítása, a betegek 72 százalékában segít. Érdemes tehát beiratkozni egy jóga órára, meditációt tanulni, vagy csak egyszerűen nagyokat sétálni.

Forduljon orvoshoz!

A tüneteket okozhatja daganatos betegség, fekély vagy fertőzés is, ezért forduljon orvoshoz, hogy a súlyos betegségeket időben felismerhessék és kezelhessék, vagy kizárhassák.

 

Haspuffadás, bélgázok - Mi okozza a panaszokat

A hasi fájdalmat és székrekedést követő harmadik leggyakoribb emésztőrendszeri panasza a betegeknek a haspuffadás, a fokozott böfögés, a teltségérzés. Két nagy csoportra oszthatjuk a panaszokat. Objektív esetben kimutatható a megnövekedett bélgáz mennyisége (fizikális vizsgálattal, natív hasi röntgennel). A felfúvódottságról panaszkodó betegek többségében a bélgáztartalom normális, azonban irritábilis bél szindróma miatt a normális bélfeszülést is fájdalomként, diszkomfortként élik meg.

 

(WEBBeteg - Cs.K. fordító, lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos)