Napszakok és fájdalmak: nem mindegy, mikor fáj a feje

Főoldal / Fej, fejfájás, migrén / Napszakok és fájdalmak: nem mindegy, mikor fáj a feje
A fejfájás kiváltó okát sok esetben nehéz azonosítani, így a megfelelő kezelési módszer kiválasztása sem mindig egyszerű feladat. Mit jelent, ha reggel, délben vagy este fáj a feje?

Mire utal a reggeli fejfájás?

Amennyiben reggeli fejfájással ébred, annak oka valószínűleg alvási apnoe, mely során a torok izmainak ellazulása félbeszakítja a légzést. Az alvási apnoe többek között horkolással jár, ami megemeli a vér szén-dioxid (CO2) szintjét. A túl sok CO2 savfelhalmozódást, úgynevezett acidózist okoz, ami fejfájáshoz vezet. A tünetek a nap előrehaladtával általában javulnak.

Homloküreg- vagy arcüreggyulladás is okozhat fejfájást, mivel ilyen esetben az éjszaka folyamán a nyálka felhalmozódik az arcüregben, és nem tud eltávozni. A fájdalom enyhül, ha a beteg mozog, mivel ez segíti a dugulás megszűnését.

 

A migrénes fejfájás, mely akár napokig is tarthat, gyakran már reggel elkezdődik. Sokan a migrénes fájdalmakra ébrednek. Az egyik elmélet szerint ennek oka, hogy az oxigénszint az alvás közbeni lassabb légzés miatt csökken, ami migrént vált ki az arra fogékonyaknál.

Amikor napközben fáj a feje...

A krónikus nappali fejfájást okozhatja a túlzott kávé- vagy egyéb koffeintartalmú italok fogyasztása. A hatás általában halmozott, így a fejfájás leginkább délután jelentkezik, mikor a bevitel nő. A koffein vízhajtó, így kiszáradást okoz, ami fejfájáshoz vezet. Ennek oka, hogy az agy, mely 80%-a víz, ilyenkor zsugorodik, eltávolodik a koponyától, és ingerli a fájdalom receptorokat.

 

A koffein vízhajtó hatása kihat a vesecsatornácskák (apró csövecskék a vesében, melyek megszűrik a vért) működésére. A vesék egy kis vizet és tápanyagot szívnak fel a vérből, a többit pedig a vizelettel kiválasztják. A koffein meggátolja a vese folyadék felszívó képességét, így a vizelettel több ürül. A cukros élelmiszerek fogyasztása hirtelen inzulin emelkedéshez majd vércukorszint zuhanáshoz vezet, ami fejfájást okoz. Ez annak köszönhető, hogy az agy körüli artériák összehúzódnak, ha a glükóz szintje csökken.

Az esti fejfájás lehetséges okai

A nap végére a stressz és a szem megerőltetése tenziós fejfájáshoz vezethet. Az állandó  képernyő nézés miatt a szem körüli izmok túlhajszoltak és begörcsölhetnek, ez az idegeket arra ingerli, hogy fájdalomjeleket küldjön az agyba.

 

A tenziós fejfájás gyakran a halántéknál jelentkezik, 30 perctől néhány napon át tarthat. Vezessen fájdalomnaplót annak érdekében, hogy megtudja, pontosan mi váltja ki a fejfájását. Figyeljen a testtartására és tartson rendszeresen szünetet, hogy pihentesse szemét. Ha óránként öt percen át csak kinéz az ablakon, már az is segíti a szem izmainak ellazulását.

 

A cluster fejfájás minden nap ugyanazon időben jelentkezik, körülbelül délután 2 óra tájban. Ez összefüggésben lehet a megzavart alvási ciklussal. Az agytörzs, mely részt vesz eme ciklus szabályozásában ugyancsak szerepet játszik a fejfájás kialakulásában. 

 

(CS.K.)