10 étel, mely fájdalmas haspuffadást okoz
Amennyiben sikerül azonosítania a problémát okozó élelmiszereket, könnyebb kezelni a tüneteket is, és örökre búcsút mondhat a fájdalmas puffadásnak! Íme, a leggyakoribb, felfúvódást okozó élelmiszer listája.
Mandula-és mogyorótej
A nagyobb élelmiszer áruházakban ma már a növényi alapú tejtermékek számos változata kapható. Ezekhez azonban sűrítőanyagként általában az algából származó karragént használják, mely összefüggésbe hozható különféle gyomor-és bélrendszeri problémákkal, mint például a gyomorfekéllyel is. A bolti változat helyett készítsen magtejet házilag!
Hagyma
Sokan nehezen emésztik meg a hagymát, különösen, ha nyersen fogyasztják. Korlátozhatja a kellemetlenséget azzal, ha főzve vagy sütve illeszti be étrendjébe. Helyettesítheti a hagymát fűszerekkel, gyógynövényekkel, zöld hagymaszárral az ételek ízesítésére.
Müzliszelet
A müzliszeletek egy része szójababból származó fehérjekivonatot tartalmaz, mely ismert gázképző anyag. Olvassa el a termék összetevőinek leírását, hogy megbizonyosodjon arról, a fehérjetartalom nem szójababból, hanem magvakból, származik! Még egészségesebb, ha saját maga készíti el a müzliszeletét!
Lencse
A lencse fitinsavat tartalmaz, ami puffadást okoz. Áztassa hideg vízben az elkészítés előtti éjszaka a lencsét, adjon hozzá egy kis citromlevet vagy ecetet – ezzel jelentősen csökkentheti a fitát szintjét, így a puffadás kockázatát.
Rágógumi
A cukormentes rágógumi szorbitot tartalmaz, mely összefüggésbe hozható az emésztési zavarokkal. Lehetőleg szorbit mentes változatot válasszon!
Konzerv leves
A konzerv levesek azonban általában sok nátriumot tartalmaznak, ami vízvisszatartáshoz és ideiglenes puffadáshoz vezethet. Konzerv helyett házi levest fogyasszon!
Aszalt gyümölcs
Az aszalt gyümölcsök fruktóztartalma (természetes cukor) igen magas, így az érzékeny gyomor számára nehezen emészthető, gázképződést és puffadást okozhat. Válasszon inkább alacsonyabb cukortartalmú, friss citrusokat és bogyós gyümölcsöket!
Gyulladáskeltő zsírok
A gyulladást okozó, puffadáshoz vezető zsírok a következők:
- transzzsírok (vagy részlegesen hidrogénezett olajok)
- telített zsírok (különösen a vörös húsokban találhatók)
- omega-6 zsírsavak (főleg a növényi olajokban, baromfiban, diófélékben és búzában található)
Annak ellenére, hogy az omega-6 zsírsavak nélkülözhetetlenek az általános egészséghez, a legtöbben túl sokat fogyasztanak belőlük az omega-3 zsírsavakhoz képest, és ez az egyensúlyhiány gyulladást, valamint gyomorpanaszokat okoz. Az omega-3 zsírsavak jó forrásai a lenmagolaj, a chia mag, valamint a lazac.
Kelbimbó, káposzta, kelkáposzta
Ezeknek a zöldségeknek magas a fruktán tartalmuk, mely anyag nehezen emészthető a bélben, ott fermentálódva hasfájást, puffadást, gázosodást, gyomorégést, émelygést és megváltozott székelési szokásokat okozhatnak.
Kerülje eme zöldségek nyersen való fogyasztását! Próbálja inkább párolt vagy fermentált, savanyú változatukat az étrendjébe illeszteni az optimális tápanyag-felszívódás és emésztés érdekében!
A fruktán olyan rost, ami jó hatással van az emésztésre, biztosítja a rendszeres székletürítést és az általános jó egészségi állapotot.
Egyéb, magas fruktán-tartalmú élelmiszerek
- búza, árpa, rozs, datolya, grapefruit, babok, csonthéjas gyümölcsök, articsóka, fokhagyma,
Mivel számos létfontosságú tápanyagot tartalmaznak, teljes kiiktatásuk az étrendből nem ajánlott, azonban korlátozza a fogyasztásukat!
Mivel enyhítheti haspuffadást?
- Szélhajtó élelmiszerekkel: ezek az ételek évszázadok óta segítenek az emésztőrendszer nyugtatásában, csökkentik a puffadást, felfúvódást. Ide tartozik a csillagánizs, köménymag, kardamom, fahéj, koriander, édeskömény, fokhagyma, gyömbér, citromfű, szerecsendió és a petrezselyem is.
- Borsmenta teával: kiváló segítség, ha puffadtnak érzi magát!
- Citromos vízzel: egy kis citromleves meleg víz segít enyhíteni a tüneteket, illetve csökkenti a folyadék-visszatartás okozta puffadást.
- Bizonyos zöldségekkel: egyes zöldségek, mint a zeller, uborka, spenót és a petrezselyem csökkentik a szervezet folyadék-visszatartását.
- Főtt zöldségekkel: ha puffadtnak érzi magát, főzze meg a zöldségeit! Ez megbontja a rostszerkezetüket, így könnyebben emészthetőek lesznek.
- Probiotikumokkal: fogyasszon probiotikumokban gazdag élelmiszereket, vagy szedjen probiotikus étrend-kiegészítőt a bélflóra egészségének támogatása, és a puffadás kockázatának csökkentése érdekében!
Cs.K., mindbodygreen
A téma korábbi hírei