Kismedencei fájdalom okai terhesség alatt
Néha azonban ez a fájdalom azt jelzi, hogy valami komolyabb baj van. Cikkünkből megtudhatja, hogyan ismerje fel, ha fájdalmával orvoshoz kell fordulnia, illetve miként enyhítheti a kellemetlen tüneteket.
Melyek a terhességi kismedencei fájdalom gyakori okai?
A meglazult medenceízülettől a baba növekvő súlyáig számos dolog okozhat kismedencei fájdalmat a terhesség alatt. Ha a fájdalom, amit tapasztal, nem szűnik, vagy vérzéssel, szokatlan váladékozással, vagy erős görcsökkel jelentkezik, hívja orvosát!
Növekedési fájdalom
A terhesség 8-12 hetében előfordulhat olyan görcsös fájdalom, mint ami a menstruáció jelentkezésekor tapasztalható. Amíg ez a fájdalom nem jár vérzéssel, minden bizonnyal csak a méh növekedéséről van szó. Az első terhességnél kevésbé valószínű a jelentkezése, mint a későbbi terhességek során.
Petefészekciszták
A funkcionális petefészekciszták, melyek a petesejt kibocsátásába bekövetkező változás miatt alakulnak ki, nagyon gyakoriak, jóindulatúak és általában ártalmatlanok. A terhesség során növekedhetnek, és a növekvő méh által a petefészekre gyakorolt nyomás miatt tartós fájdalommal járhatnak. Ha a ciszta megreped, a fájdalom hirtelen rosszabbodhat. Ügyeljen arra, hogy elmondja nőgyógyászának, ha korábban már volt petefészek cisztája, illetve ha úgy véli, a terhesség alatt cisztája nőtt. Ultrahang segítségével nyomon követhető, hogy biztosítsák, ne nőjön túl nagyra.
Ritkán a ciszta megcsavarodhat – ez egy súlyos állapot, ami hirtelen vagy megterhelő tevékenység (pl. futás, vagy nemi aktus) után szokott kialakulni. Az ezzel járó fájdalom nagyon éles, súlyos és állandó, valamint hányingerrel, hányással, izzadással járhat. Ha úgy véli, torziós cisztája van, azonnal hívja orvosát!
Kerek ínszalag fájdalom
A második trimesztertől gyakran érezhet fájdalmat az oldalában, mivel a méhszalag, mely a méh tetejéről az ágyékig húzódik, megnyúlik. Leginkább sétálás, vagy a székből való felállás során érezhető. Ilyenkor a méh megdől, és húzza a szalagot. Az oldalon való fekvés hatására a fájdalom elmúlik, akárcsak általában a 24. hét után.
A baba súlya
A harmadik trimesztertől gyakori a kismedencei régió nyomás-érzete, melynek oka, hogy a gyorsan növekvő magzat nyomja az idegeket, melyek a vaginából a lábba futnak. Ez a fájdalom leginkább mozgás vagy autóban utazás közben jelentkezik, mikor a baba a test mozgásával együtt jobban mozog. A fájdalmat enyhíti, ha az oldalára fekszik és pihen.
Braxton-Hicks összehúzódások
A medencében érzett nyomás és feszülés érzete, mely hirtelen jelentkezik, majd elmúlik, lehet fájás is, ám ha szórványosan és általában nem fájdalmasan jelentkezik, akkor valószínűleg jósló fájásokról, úgynevezett Braxton-Hicks összehúzódásokról van szó. Ezek a jósló fájások a 20. hét környékén jelentkezhetnek először, és kiválthatja a dehidratáció is, ezért mindig figyeljen a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásra. Ezeknek az összehúzódásoknak maguktól el kell múlniuk, de ha két órán keresztül óránként több, mint 4 összehúzódást tapasztal, hívja orvosát! Koraszülés esetén (37.hét előtt) az egyik jel, ha a kb. 15 percenként jelentkező összehúzódások több, mint két óra óta fennállnak, akkor is, ha a kismama fekszik, és üres a hólyagja.
Laza medence ízületek
A terhesség vége felé a relaxin nevű hormon szintje – amely segíti a szalagok nyúlását a szüléshez – jelentősen nő. A relaxin a medencefenék ízületeit is lazíthatja, sőt, okozhatja azok kismértékű elmozdulását is. Ezért gyakori a szeméremcsont közelében érzett fájdalom, illetve, hogy a kismama úgy érezheti, a lábai instabilak. A medencetámasztó öv használata segíthet stabilizálni a területet.
Székrekedés
A székrekedés gyakori panasz terhesség alatt, és okozhat kismedencei fájdalmat vagy kellemetlen érzést a területen. Ennek oka, hogy a hormonok lassítják az emésztést, akárcsak a vastartalmú étrend-kiegészítők, melyeket az orvos ír fel. igyon sok vizet, és fogyasszon rostban gazdag élelmiszereket, mint nyers zöldségeket és gyümölcsöket. Ha ez nem segít, kérdezze meg orvosát, milyen székletlazító használata biztonságos az Ön állapotában!
Húgyúti fertőzés
A várandós anyukák körülbelül 10%-a tapasztal húgyúti fertőzést valamikor a terhesség során. A legjellemzőbb tünetek közé tartozik a hirtelen vizelési inger, a fájdalmas, égő vizelés, és a véres vizelet is, ugyanakkor vannak, akiknél a betegség hasi fájdalommal is jár.
A terhesség alatt jelentkező húgyúti fertőzés veszélye, hogy a vesemedence-gyulladássá fejlődhet, ami növeli a koraszülés kockázatát. A terhesgondozáson ezért végeznek minden alkalommal vizeletvizsgálatot, és ellenőrzik azon baktériumok jelenlétét, melyek húgyúti fertőzést okozhatnak. Jó hír, hogy az időben felismert húgyúti fertőzések könnyen kezelhetők antibiotikumokkal.
Fordító: CS.K. Forrás: parents.com Lektorálta: Dr. Földi Ildikó
A téma korábbi hírei