Autoimmun betegségek és a fájdalom

Főoldal / A fájdalom / Autoimmun betegségek és a fájdalom
Az ízületi- és izomfájdalmak számos autoimmun betegséggel küzdő beteg mindennapjait keserítik meg. Ugyanakkor a kezelőorvossal való együttműködéssel és a javasolt életmódbeli változtatásokkal ezek a fájdalmak is jól kezelhetők.

Sok autoimmun betegség, mint például a rheumatoid arthritis is ízületi fájdalommal jár. Ez amellett, hogy fájdalmat okoz, zavarhatja az alvást, a mozgást és az életminőséget is. Az ízületi fájdalom kezelése történhet orvosi segítséggel, de akár maga a beteg is átveheti az irányítást felette.

hirdetések

Az egyik legfontosabb első lépés, hogy keressen egy szakembert, aki az Ön autoimmun betegségére specializálódott, így naprakész a legfrissebb fájdalomkezelési stratégiákban. Ezek segítségével nem csak a fájdalom csökkenthető, de kicsivel több energiája is lesz a mindennapi teendők elvégzéséhez, illetve a rendszeres mozgáshoz.

 

Az autoimmun betegségekben jelentkező ízületi-és izomfájdalom alapvetően egy hibás immunválasz eredménye, mely során az immunrendszer megtámadja a saját sejtjeit és szöveteit, így az ízületeket és kötőszöveteket. A téves immunválasz okozta gyulladás és a szöveti károsodás is fájdalomhoz vezet. A fájdalmat emellett okozhatja az is, hogy a szervezet megpróbálja valami módon kompenzálni a gyengeséget, de a mobilitási problémák is eredményezhetik.

Az autoimmun ízületi- és izomfájdalmak típusai

Számos típusa van az autoimmun betegségekkel járó fájdalmaknak, a leggyakrabban használt kifejezések a következők:

  • Krónikus fájdalom: A több mint három hónapja fennálló fájdalom, mely időről időre rosszabbodhat, de mindig jelen van. A krónikus fájdalom lehet tompa vagy lüktető, az izomban vagy ízületben mélyen illetve felületesen jelentkező.
  • Akut fájdalom: A fájdalom hirtelen jelentkezik.
  • Merevség: Nem igazán fájdalom, inkább az ízületek és/vagy izmok túlterheléséből vagy éppen ellenkezőleg, ezek használatának elmaradásából eredő érzés.
  • Szimmetrikus vagy aszimmetrikus fájdalom: Bizonyos autoimmun betegségeknél a fájdalom a test mindkét oldalán jelentkezik (szimmetrikus fájdalom), más betegségek esetén csak az egyik oldalt érinti (aszimmetrikus fájdalom)

Az ízületi és izomfájdalmak okozta legtipikusabb érzések a következők

  • Reggeli merevség: Az autoimmun betegségeknél jelentkező fájdalmak többsége, és a merevség is enyhül a nap folyamán, ahogy egyre többet mozgunk, még akkor is, ha reggel jelentős merevséggel és fájdalommal ébredünk.
  • Izomfájdalom: Előfordulhat izomfájdalom akár a test egész testben.
  • Ízületi fájdalom: Bizonyos ízületek begyulladhatnak és fájdalmasak lehetnek. A betegségtől függően a fájdalom bárhol jelentkezhet az ujjaktól a derékon át a talpakig.
  • Limitált mozgásképesség: Amikor egy ízület érintett, a fájdalom olyan éles lehet, hogy az adott ízületet nem tudja teljesen, csak csökkent tartományban mozgatni.
  • Vándorló fájdalom: Bizonyos betegségeknél, például Crohn-betegségnél a fájdalom különböző ízületekre tevődik át.

A fájdalom otthoni kezelése

Bizonyos praktikákkal akár otthon is jól kezelhetőek a fájdalmak.

 

Nem szteroid gyulladáscsökkentő készítmények: Ezek a vény nélkül kapható készítmények hatékonyan csökkentik az ízületi fájdalmat. Ide tartozik az ibuprofen, naproxen és az aszpirin is. Noha a paracetamol nem tartozik a nem szteroid gyulladáscsökkentők közé, de kiváló fájdalomcsillapító.

 

Testmozgás: Már a mérsékelt intenzitású rendszeres testmozgással is megelőzhető az ízületi fájdalom. A szakemberek szerint a nyújtó és flexibilitást elősegítő gyakorlatok a legjobbak annak érdekében, hogy minél aktívabb maradhasson!

 

Az orvos által felírt gyógyszerek: Az ízületi fájdalom kezelésére számos vényköteles gyógyszer hatásos, ám ezeket az orvosának kell felírnia. Ahhoz, hogy megtalálják az Ön számára legmegfelelőbb gyógyszerek kombinációját, fontos, hogy együttműködjön orvosával! Még ugyanazon autoimmun betegség esetén is gyakori, hogy a különböző betegek különbözőképp reagálnak egy-egy gyógyszerre. Ami az egyik betegen segít, nem biztos, hogy a másiknál is beválik, ezért folyamatosan próbálkozni kell, míg meg nem találják az Ön számára legmegfelelőbb gyógyszert. Ez nem csak az ízületi fájdalmat és merevséget csökkenti, de a betegség egészét is segít kezelni.

 

A leggyakrabban használt gyógyszerek a következők:

  • Kortikoszteroidok: Akár szájon át szedi, akár injekcióban kapja, közvetlenül enyhíti az ízületi fájdalmat és merevséget.
  • Vényköteles fájdalomcsillapítók: A fájdalom fellángolások enyhítésére az orvos erősebb fájdalomcsillapítókat írhat fel.
  • Betegségmódosító reumaellenes gyógyszerek (DMARDs): A maláriaellenes szerek, melyek a moszkitók által terjesztett fertőző betegség kezelésére lettek kifejlesztve, hatásosak lehetnek az ízületi fájdalom és egyéb autoimmun rendellenességek tüneteinek kezelésre. Ezek közé tartozik a Trexan (metotrexát), orális arany sók, Solganal (arany injekció) és a Salazopyrin EN (sulfasalazine).
  • Hangulat terápia: A fájdalom kezelése fárasztó és nyomasztó lehet. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint azok a betegek, akik pozitívan gondolkodtak, 28%-kal kevesebb fájdalmat éreztek, mint társaik.
  • Alternatív terápiák: Amíg nem veszélyesek és károsak, nyugodtan kipróbálhatja őket. Vannak, akik számára az alternatív gyógymódok kifejezetten előnyösek. Fontos, hogy mindig beszélje meg orvosával, milyen alternatív gyógymódot szeretne igénybe venni, illetve, hogy az alternatív kezelést végző szakember tudjon arról, milyen gyógyszereket szed! Az ízületi fájdalom-és merevség enyhülhet az akupunktúra, masszázs és a meleg-hideg kezelések hatására.

Mikor kell orvost hívni?

Amennyiben kipróbálta a legtöbb fájdalomcsillapítási lehetőséget, de még mindig olyan erős ízületi fájdalmat tapasztal, mely befolyásolja az alvást, mobilitást vagy életminőséget, beszéljen orvosával! Ne várjon a segítség kéréssel! Nem kell az erős fájdalommal együtt élnie!

 

Fordító: Cs.K. Forrás: EverydayHealth Lektorálta: Dr. Földi Ildikó