Mikor forduljon orvoshoz derékfájdalmával?

Főoldal / Hát, derék / Mikor forduljon orvoshoz derékfájdalmával?
Az egyszerű derékfájdalom a legtöbbször otthoni kezeléssel is javul, bizonyos esetekben azonban nem szabad halogatni az orvoshoz fordulást, mivel a derékfájás komolyabb betegségek tünete is lehet.

A derékfájdalom nagymértékben befolyásolhatja a mindennapi életvitelt, az egyik leggyakoribb oka az orvos - beteg találkozásoknak és a táppénznek. A derékfájdalom legtöbb formája azonban helyes testtartással és mozgáskultúrával megelőzhető vagy elodázható, illetve a kialakult panaszok mérsékelhetők és elősegíthető a gyógyulás. Szerencsére csak ritkán van szükség a derékfájás műtéti kezelésére.

hirdetések

A derékfájás okai és típusai

A derékfájdalom leggyakoribb okai a túlnyújtott ("meghúzódott") hátizmok és gerincízületi szalagok, valamint a túlságosan összenyomott porckorongok és a túl kemény, görcsös gerinckörnyéki izmok (izomspazmus), melyek nem megfelelő emelés, cipekedés vagy egy hirtelen rossz mozdulat következtében alakulnak ki. Az alábbi állapotok a derékfájdalmak leggyakoribb okozói.

 

Gerincsérv. Gerincsérvről, pontosabb megfogalmazásban porckorongsérvről akkor beszélünk, ha a porckorong elveszti tartását és hátrafelé kitüremkedik (esetleg külső burka el is szakad és a belsejében levő, lágy gumihoz hasonló anyag kinyomódik belőle), ahol közvetlen nyomás alá helyezi a gerinc belsejéből, a gerinccsatornából kilépő idegeket.

 

Isiász. Ez az állapot akkor alakul ki, ha a gerincsérv az ülőideget (nervusz iszkiádikusz) nyomja. Éles, a farpofákba és a láb hátulsó felszínére sugárzó fájdalom jellemzi.

 

  A stressz szerepe


Egyes vélekedések szerint a felhalmozódó stressz is izomspazmushoz vezethet, majd egy esemény - például egy nagyobb megterhelés - kiváltja a derékfájdalmat.

Gerinccsatorna szűkület. Gerinccsatorna szűkületről akkor beszélünk, ha a gerincvelőt és az idegeket körülvevő, a csigolyák által képzett csontos csatorna beszűkült. Ennek oka a csigolyák csontállományának túlnövekedése, ami egy idő után szintén nyomhatja a gerincvelőt és az idegeket.

 

Csigolyabántalom (szpondilózis) és csigolyaízületi gyulladás (szpondilartrózis). Ezek az állapotok a gerinc "elhasználódása" miatt alakulnak ki, tehát általában az öregedés velejárói. Vannak, akiknél idős korban sem érik el azt a mértéket, hogy tüneteket okozzanak.

 

Szpondilolisztézis. Ez az állapot akkor alakul ki, ha az egyik csigolya teste és íve elválik egymástól, ami miatt a gerinc egy része fokozatosan elcsúszik a másik részéhez képest.

Ritka, de súlyos deréktáji panaszt okozó betegségek

Kauda ekvina (lófarok - a gerincvelő alatti idegköteg) szindróma. Súlyos állapot, amely a lábak gyengeségével, a törzs alsó része és a combok zsibbadásával ("lovaglónadrág"), illetve a vizelet és a székletürítés szabályozásának zavarával jár.

 

Daganat a gerincvelőben. A gerincvelői daganat nyomhatja az idegeket és ezáltal fájdalmat okoz.

 

A gerinc szöveteinek fertőzése. A derékfájdalomhoz társuló láz, melegségérzés gerincfertőzés tünetei lehetnek.

 

Sérülés. A csontok, szalagok, illetve izmok baleset miatti sérülései, több, a gerincet érintő műtét mind krónikus (idült) deréktáji fájdalom kialakulásához vezethetnek. A krónikus fájdalom kezelése néha nagyon nehéz.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Az egyszerű, vagyis idegrendszeri zavarral (zsibbadás, hangyamászás-érzés, érzéskiesés, vizelet- és székletürítési zavar) nem járó derékfájdalom a legtöbb esetben otthoni kezelésre is javul. Mielőtt orvoshoz fordulna, legalább 24 órán át feküdjön folyamatosan kemény rugózású (vagy szivacsú) fekvőhelyen, csak a WC-re menjen ki! A legtöbb egyszerű derékfájás már ettől jelentősen javul.

Ha nem szűnik meg teljesen, előfordulhat, hogy egy-két hét fekvésre van szüksége a fájdalom teljes megszűnéséhez. Ebben az időszakban a nem szteroid gyulladásgátló gyógyszerek (pl. aszpirin, ibuprofen) segítenek a fájdalom és az izommerevség enyhítésében.

Panaszmentessé válása után csak fokozatosan kezdje újra terhelni a derekát: egy-két napig csak függőleges törzs mellett mozogjon, ne emeljen, ne cipeljen, ne hajoljon le semmiért, csak függőleges derékkal guggoljon le! Ezután hagyja el a fájdalomcsillapítókat és néhány hétig ússzon (ha jó fizikai állapotban van, napi 1000 métert, ha nem, amennyit bír) vagy végezzen speciális gerinctornát (ezzel kapcsolatban kérjen felvilágosítást). Ha derékfájása nem múlik el két hét fekvés után sem, illetve a fájdalom hamar kiújul, forduljon orvoshoz!

Mivel a derékfájás ritkán komolyabb betegség tünete is lehet, ezért azonnal forduljon orvoshoz, ha hátfájdalma:

  • folyamatosan fennáll, intenzív, különösen fekvő helyzetben, vagy éjszaka;
  • az egyik vagy mindkét lábba kisugárzik;
  • az egyik vagy mindkét láb gyengeségét, zsibbadását, érzéskiesését okozza (akár csak kis bőrterületen is);
  • széklet-, illetve vizeletürítési panaszokat okoz;
  • hasi fájdalommal vagy pulzáló érzéssel, illetve lázzal társul;
  • esés vagy a hátat ért ütést követően alakul ki, és a fájdalom intenzív;
  • korábban már volt daganatos megbetegedése, illetve derékfájdalma indokolatlan fogyással társul;
  • csontritkulása van;
  • rendszeresen szteroidot kap (szájon át vagy injekcióban).

  A derék anatómiája


A derék (pontosabban: a gerincnek a törzs alsó részében végigfutó része és a hozzá tartozó izomzat) csigolyákból, csigolyák közötti porckorongokból és ízületekből, valamint izmokból álló szerkezet, amely egyben a gerincvelő alsó részének és az abból kijövő idegeknek is a tokja. Fő feladatai a test belső szilárdítása a mozgásra való képesség megtartása mellett, továbbá egy sor mozgás kivitelezése, szinte minden mozdulathoz szükség van rá. A derék (latin orvosi nevén: lumbusz; magyar orvosi nevén: ágyék) az ember függőleges testhelyzetű életmódja miatt fokozott terhelésnek van kitéve, ezért érzékeny a sérülésekkel szemben.

 

(WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus)