Fogfájás: akár fogcsikorgatás is okozhatja
Azoknál az embereknél, akik csikorgatják a fogaikat, többek között az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
- az arcizmok feszülése
- izomfeszülés a nyak és a vállak területén
- fogfájás
- állkapocsízületben jelentkező fájdalmas panaszok
- arcfájdalom, halántéktáji fájdalom
- fül környékén jelentkező fájdalom
- fejfájás
- szédülés
- fülzúgás
Enyhe fogcsikorgatás esetén a fogak felszínén megjelenhetnek a kopás jelei. Ha a csikorgatás nagyon erős, a fogak érzékennyé válhatnak és ki is lazulhatnak. Bizonyos körülmények között a fogkorona teljesen elkophat, legrosszabb esetben pedig a fog hossztengelye mentén eltörhet.
Fogcsikorgatás következtében rágóizmokat érintő tünetek is jelentkezhetnek. A rágóizmok ugyanis a fogcsikorgatás jelentette nagymértékű terheléstől megnagyobbodhatnak és az izmok egyes részei fájdalmasan megkeményedhetnek. A tartós terhelés hatására az állkapcsi ízület is megváltozik, emiatt a páciens már nem tudja helyesen kinyitni a száját. Az állkapocsízület részét képező ízületi korong elcsúszik, és akadályozza vagy blokkolja az állkapocs természetes mozgását. A száj nyitásakor reccsenő, ropogó hang kísérheti.
A fogak csikorgatásakor vagy összeszorításakor elképesztő erő nehezedik az állkapocsízületre. Hosszasan fennálló fogcsikorgatás következtében az állkapocsízület ízületi felszínein és az ízületi tokokban gyulladásos folyamatok alakulnak ki. Esetenként az ízületi szalagok is érintettek lehetnek.
A fogcsikorgatás mellett a nyelv szájpadláshoz vagy frontfogakhoz való szorítása is okozhat tüneteket: nem ritkán megváltozik a fogak állása, sőt a fogak akár ki is lazulhatnak.
Fordító: B.M. Forrás: onmeda.de
A téma korábbi hírei