Az ízületi fájdalom Lyme-kór jele is lehet
Az ízületek gyulladása néha hónapokkal vagy évekkel a kullancscsípés után jelentkezik. Ezért hirtelen fellépő ízületi panaszok esetén a borreliosis gyanúja is fel kell, hogy merüljön.
A borreliosist, más néven Lyme-kórt, a Borrelia burgdorferi nevű baktérium okozza. A kórokozó a fertőzött kullancs csípése során jut be az emberi vagy állati szervezetbe. A fertőzést követően jellegzetes az ún. vándorló bőrpír (erythema migrans) megjelenése, ami vagy egy kokárdaszerű piros gyűrű vagy egy egységesen piros kör a kullancscsípés helye körül. Ez a bőrpír azonban csak akkor észrevehető, ha a kullancscsípés jól látható helyen, például a háton történt. Mivel ez okból kifolyólag sokan nem észlelik ezt a tipikus tünetet, eszükbe sem jut, hogy megfertőződhettek. Azon páciensek esetében, akik nem tudnak róla, hogy megcsípte őket kullancs, az ízületi panaszok mögött gyakran nem is gyanakodnak borreliosisra.
A Borrelia baktériumok okozta ízületi gyulladás külső jele az érintett ízület duzzanata, erős kivörösödése és melegsége. Többnyire a térdízület gyullad be, de a boka- vagy a könyökízület is érintett lehet. Minél korábban felismerik a borreliosist, annál eredményesebben kezelhető a betegség antibiotikumokkal. Ha a borreliosist későn vagy egyáltalán nem kezelik, az ízületek, az agy és a gerincvelő krónikus gyulladása, maradandó károsodása következhet be, és bénuláshoz vagy egész életen át tartó mozgás- és érzészavarhoz vezethet.
Minél tovább szív vért a fertőzött kullancs, azaz minél később kerül eltávolításra a bőrből, annál nagyobb a fertőzés veszélye. Ha a csípés kezdetének pillanatától számított egy napon belül a kullancsot eltávolítják, a fertőzés átadásának esélye kicsi. Ha a fertőzött kullancs ennél tovább marad a bőrbe fúródva, akkor körülbelül 25 százalék a valószínűsége annak, hogy átadja a kórokozó baktériumokat, azaz megfertőzi a szervezetet.
Fordította: B.M. (www.internisten-im-netz.de), Lektorálta: Dr. Árki Ildikó
A téma korábbi hírei