A herpesz-vírusok által okozott neurológiai tünetek
Három típusa ismert: az egyik az ajkakon (HS1), a második a nemi szerveken (HS2) okoz fájdalmasan viszkető hólyagocskákat, a harmadik pedig (VZ) övsömört idéz elő.
A vírus gyakorlatilag mindenhol megtalálható, főleg közösen használt evőeszközökkel terjed. Miután behatolt a szervezetbe, a vírus az idegdúcokban helyezkedik el, ahol évtizedekig megmarad, és akkor okoz tüneteket, amikor a szervezetünk legyengül.
Idegrendszeri szövődmények
Legtöbbször csak bőrtüneteket (viszkető hólyagocskákat) okoz az érintett területeken, de a legyengült szervezetben, az idegrendszer dúcaiban tovább él, és neurológiai betegségeket okoz.
A leggyakoribb idegrendszeri szövődményt, az övsömört (herpes zoster) a VZ vírustípus okozza. Jellemzően a bordaközi idegek mentén lép fel, övszerűen sugárzik ki a fájdalom. A nagyon erős, elviselhetetlen fájdalmat gyakran a háton illetve mellkason jelentkező kiütések előzik meg, ezért olykor súlyos betegség gyanúját kelti.
A diagnózisra a fájdalom után 1-4 nap múlva jelentkező viszkető kiütések megjelenésekor derül fény, ugyanis elhelyezkedésük a gerincből kilépő idegek területének megfelelő, így könnyen megkülönböztethető más betegségtől. Ilyenkor a bőrfelület érintése is fájdalmat okoz. A kiütések két hét múlva száradnak le, viszont az elviselhetetlen fájdalom hetekig is tarthat.
A herpesz fertőzést kísérő kiütés az arcon és a szemen is megjelenhet, ez utóbbi súlyos szaruhártya sérüléshez vezethet.
Kiknél fordul elő?
A herpes zoster-en átesett betegek 10 százaléka gyermek, 40 százaléka 50-70 év közötti, a 80 évnél idősebbek közt minden tízedik ember betegszik meg. Ez a típusú herpesz fertőzés jellemzően legyengült immunrendszerű betegeknél jelentkezik.
A herpesz-vírus neuralgiás fájdalmat okozhat
A herpesz-vírus fertőzésen átesett betegek 10-15 százalékánál postherpes-es neuralgia alakul ki. A neuralgiás fájdalom nagyon éles, szaggató rohamokban lép fel. Kezelése nagyon nehéz, ritkán sikeres.
A VZ vírus ritkán okozhat agyhártyagyulladást és gerincvelő gyulladást is. Ritka, de nagyon súlyos idegrendszeri szövődmény a súlyos agyvelőgyulladás, amit a HS1 vírustípus okoz, ami általában az ajkakon okoz tüneteket. Az agyvelőgyulladás fejfájással, tudatzavarral és epilepsziás rohamokkal jár, és gyakran komoly maradványtüneteket hagy maga után.
Herpesz vírusfertőzés esetében már az első tünetek jelentkezésekor érdemes aciclovir hatóanyagú készítményeket szedni, amit szteroiddal egészítenek ki egy héten át. A neuralgiás fájdalomra speciális, epilepszia elleni készítmények hatékonyak. A súlyosabb szövődményeket kórházban kezelik.
Dr. Kerekes Éva főorvos, neurológus és gyermekneurológus szakorvos
A téma korábbi hírei