Az arcidegzsába
Az arcidegzsába az arcunk jelentős részének a beidegzéséért „felelős” háromosztatú ideg három fő ágai közül egynek (esetleg kettőnek) a jellegzetesen csak az egyik arcfél egy részére kiterjedő, kóros túlműködése.
Az arcidegzsábát latinul trigeminus neuralgiának hívják, ami az V-ik agyidegpár neuralgiája. Az agyból 12 agyidegpár fut ki, a gerincből pedig 32 idegpár. Ezek tartalmazzák az izmokat, valamint a belső szerveket irányító idegeket. A 12 agyidegpár közül az ötödik a trigeminus-ideg. Ez majdnem kizárólagosan csakis érző idegeket tartalmaz, az arc területéről. Három ága van:
- az első (ophthalmicus) a szem környékéről,
- a második (maxillaris) az orr és orca, fogsor területéről,
- a 3-ik (mandibiuláris) az alsó álkapocsról szállítja az információkat.
Hogyan alakul ki a fájdalom?
A trigeminus ideg három pontban lép ki az arckoponyából és ágazódik el a bőr, arcizmok, szájnyálkahártya területén. Valamelyik idegág kilépési pontján hirtelen kialakuló intenzív, néhány másodpercig tartó, általában provokálható fájdalmat nevezzük arcidegzsábának. Ez a leggyakoribb neuralgia. Előfordulása 15/100000, ami általában 40 év felett alakul ki, a legtöbbször minden ok nélkül jelentkezik.
Milyen tünetei lehetnek az arcidegzsábának?
A fájdalom általában féloldali, a kétoldali neuralgia ritka, és az ideg adott kilépési pontjára lokalizálódik. Az erős fájdalom néhány másodpercig, legfeljebb 12 percig tart, a beteg arcán tickszerű rángások alakulnak ki. A fájdalmak hetekig, hónapokig tartó periódusokban naponta többször, napszaktól függetlenül ismétlődnek. Hónapokig tartó panaszmentesség lehetséges. A kilépési pontok érintése, valamint rágás, nyelés, beszéd, ásítás, orrfúvás a rohamot kiválthatja.
Hogyan kezelhető az arcidegzsába?
A betegek fájdalmas periódusokban rendszeresen szednek gyógyszert. A következő gyógyszerek hatékonyak:
- antiepileptikus hatású gyógyszerek
- izomlazító
- clonazepam hatóanyagú gyógyszerek
Mindhárom típusú gyógyszer bágyadtságot okoz mellékhatásként.
(Dr. Kerekes Éva főorvos, neurológus és gyermekneurológus szakorvos)
A téma korábbi hírei