Fekete áfonya gyulladásra és magas vérnyomásra
Ezidáig még senki sem vizsgálta a vadon termő áfonya fogyasztásának hatását. Pedig ennek a gyümölcsnek a megelőzésben való felhasználása sokkal hasznosabb volna, mint a magas vérnyomás kezelése vagy az abnormális glükózszint csökkentése.
A gyulladás és a vérnyomás megemelkedése gyakran társul az elhízáshoz. Ez a kutatás egereken vizsgálta a vad áfonya hatását, amelyeket nagy zsírtartalmú étrenden tartottak három hónapig. Az egerek egy csoportja 5 százalék, másik csoportja 10 százalék fagyasztva szárított vad áfonyát kapott a táplálékában, a harmadik csoport semmit.
A nagy zsírtartalmú étrendre az egerek jelentős súlygyarapodással, glükóztoleranciájuk, inzulin szenzitivitásuk romlásával, gyulladással és vérnyomás-növekedéssel reagáltak.
A vad áfonya csökkentette a zsírdús táplálék gyulladáskeltő hatását (megváltoztatta a citokin profilt, csökkentette a gyulladást támogató T-sejtek relatív számát), és elejét vette a magas vérnyomásnak.
Az északi ember étrendjéhez ma is hozzá tartozik a vad fekete áfonya, amit jól fel lehetne használni másutt is a világban. A hagyományos, népi gyógyászat különféle gyógyhatásokat tulajdonít neki, amelyet ma a polifenolokkal, különösképpen az antocianin tartalommal magyaráznak.
A vadon termő fekete áfonya antocianin tartalma jelentősen magasabb, mint a termesztett fekete áfonyáé.
Forrás: http://dx.plos.org
A téma korábbi hírei