Aurás migrén

Főoldal / Fej, fejfájás, migrén / Aurás migrén
A migrénes roham felléphet aurával együtt vagy anélkül. Az aura rendszerint a fejfájást megelőzően észlelhető és tünetei neurológiai betegség által okozott panaszokhoz hasonlítanak. Az aurás migrén tipikus velejárói például a látászavarok: gyakori, hogy a látómező beszűkül vagy a páciensek fényvillanásokat látnak.

Kifejezetten az aurás tünetek kezelésére nem áll rendelkezésre terápia, ám a migrénes roham kevésbé súlyos, ha időben teszünk ellene.

Az aurás migrén hátterében álló okok még nem ismertek

A migrénes pácienseknek körülbelül a 15-30 százaléka szenved aurás tünetektől is. Esetükben nem csak rohamokban jelentkező fejfájás, hanem egyéb tünetek, például látás- és beszédzavar is előfordulhat.

 

A migrén pontos okát eddig nem sikerült teljes mértékben feltárni. Mivel egy családnak gyakran több tagja is érintett, feltételezik, hogy a betegség kialakulásában genetikai tényezők is szerepet játszanak. Az okok az aurás migrén esetében sem tisztázottak. Megállapították, hogy az érintettek bizonyos agyterületeinek rosszabb a vérellátása. Emellett azonban feltehetően más okok is meghúzódnak a háttérben.

Milyen tünetekkel jár az aurás migrén?

Az aurás tünetek gyakran a migrénes roham előtt jelentkeznek, úgymond a fejfájás előfutáraiként. Ritkábban fordul elő az, hogy ezek a tünetek a fejfájással egy időben észlelhetők. A tünetek jellemzően 5-10 perc alatt válnak kifejezetté és körülbelül 1 óra múlva csengenek le.

 

Jellemző módon olyan neurológiai zavarok lépnek fel a pácienseknél, mint a:

  • látászavarok
  • szenzoros zavarok (érzészavarok- zsibbadás)
  • egyensúlyzavarok
  • beszédzavarok.
  • ritkán bénulás

Mivel az említett tünetek stroke-ra is utalhatnak, feltétlenül értesítse orvosát vagy hívjon mentőt, főleg, ha először tapasztalja ezeket a panaszokat. Mindenképp ki kell vizsgálni, hogy mi áll a háttérben.

A látászavarok a legjellegzetesebb tünetek

Az aurás migrén leggyakoribb velejárója a kisebb-nagyobb mértékű látászavar.

 

A látászavarokon belül megkülönböztetünk pozitív és negatív tüneteket. Előbbiekhez tartoznak azok, amelyek során egy plusz inger jelentkezik, például egy felvillanó, villódzó figura, fényvillanásokat vagy csillogó színek.  Negatív tünetről akkor beszélünk, ha a látómező egy része kiesik.  Az ilyen folt gyakran nem marad egy helyben, hanem a látótér fölé vándorol. Néhányan kettőslátásra panaszkodnak. Különösen súlyos esetekben átmeneti látásvesztés is kialakulhat.

Mi a teendő, ha aurával járó migrénje van?

Az aurás migrén ellen jelenleg még nem áll rendelkezésre tudományosan megalapozott kezelési mód. Az aurás tüneteket sem a migrén elleni gyógyszerek, sem a fájdalomcsillapítók nem szüntetik meg. Néhány tanulmány szerint a ketamin hatóanyagú orrspray-k megszüntethetik a tüneteket. Az aura kezelés nélkül is rendszerint rövid időn belül magától elmúlik.

 

Ha gyorsan reagál, amint a tipikus aurás tüneteket észleli, akkor az aurát követő fejfájásroham enyhíthető.  Javaslatok:

  • Időben vegyen be fájdalomcsillapítót, migrénellenes szert  vagy hányinger elleni gyógyszert.
  • Pihenjen le egy nyugodt, elsötétített helyiségben, helyezzen hidegvizes borogatást a fejére  és lazítson vagy próbáljon meg elaludni.

Az aurát követő fejfájás ellen ugyanazok a hatóanyagok segíthetnek, amelyek az aurával nem járó migrén esetében is.

 

(B. M., szakfordító; Forrás: www.gesundheit.de; Lektorálta: Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológus)