Fül-orr-gégész panaszok
Minden évszakban vannak jellegzetes panaszok, melyekkel orvoshoz fordulunk. Nyáron az allergiával, strandolással járó fülbajok mellett néhány speciális, erre az időszakra jellemző problémával kapcsolatban kérünk segítséget. Ezekről és a megelőzésről, kezelésről kérdeztük dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ főorvosát.
Hogyan szabadulhatok meg a fülbe jutott víztől?
Strandolás vagy akár hajmosás után is előfordulhat, hogy úgy érezzük, a fülbe került víz nem távozott a fülből. Az eset nem pusztán kellemetlen, mert ha a víz bent reked, a hallójáratot feláztatva komoly szövődményeket is okozhat.
„Ilyen esetben fejünket hajtsuk enyhén hátra, majd az érintett oldal felé hajtva próbáljuk a vizet kicsorgatni. Közben a másik oldalon a fejünket óvatosan megütögethetjük a tenyerünkkel. Egy másik ötlet - melynek során a víz eltávolításában segíthet a nyomás és a gravitáció is - ha a problémás fülre nyomjuk a tenyerünket, a fejet enyhén oldalra billentjük, majd egy hirtelen mozdulattal elvesszük el a kezünket. Próbáljunk pár percre az adott oldalra, az eldugult fülre feküdni, sokszor ez is megoldja a problémát. Ha mégsem sikerül megszabadulni a vízben rekedt víztől, forduljunk fül-orr-gégészhez.”
Mitől romlik a hallásom nyáron?
A fokozott verejtékezés mellett még több fülzsír is termelődik az arra hajlamos egyéneknél. Ez gyakran képez fülzsírdugót a fülben, aminek az első jele a halláscsökkenés is lehet. Gyakran ez is szerepet játszik abban, hogy a fülbe került víz nem tud távozni. Ha a fülzsírdugó víz hatására megduzzad, a mögötte a fülben lévő víz beszorul, így már nemcsak a halláscsökkenéssel, hanem a hallójárat gyulladás. vagy másnéven úszófül lehetőségével is számolnunk kell.
„A fülzsírdugót fül-orr-gégészeti rendelésen rövid idő alatt biztonságosan el lehet távolítani. Nem javasolt otthoni módszerekkel próbálkozni, mert a fülzsírdugót beljebb tolhatjuk vagy akár a fület is felsérthetjük.”
Miért fáj a fülem?
Az ebben az időszakban jelentkező fülfájás gyakran az említett úszófül nevű betegség tünete. Ha a külső fül érzékeny bőre - például egy strandolós nap alatt, amikor sok időt töltöttünk a medencében, víz alatt - felázik, könnyebben kaphatunk el fertőzéseket. A külső fül gyulladása erős fájdalommal jár, fülfolyás, láz is jelentkezhet. Ilyen esetben mindenképp forduljunk orvoshoz, a gyógyuláshoz gyulladáscsökkentő fülcsepp használatára, antibiotikum szedésére is szükség lehet.
Mit használjak allergiás orrdugulás ellen?
Sokan szenvednek szénanáthától, ám nem mindegy, hogy mivel próbálják enyhíteni az allergiás tüneteket. A nátha esetén bevált nyálkahártya lohasztó készítmények általában csak 7-10 napig használhatóak biztonsággal, anélkül, hogy az orrnyálkahártyát károsítanák, vagy orrcseppfüggőséget okoznának.
„A pollenszezonban, allergiás orrdugulás és orrfolyás ellen a hosszabb távon is biztonsággal alkalmazható szteroid orrspray javasolt. A készítményeket receptre lehet beszerezni, a tüneteink függvényében fog számunkra megfelelőt javasolni a kezelőorvos, amit a megadott dózisban és ideig használjunk.”
Állandóan köszörülöm a torokom, éjjel gyakran köhögök
Többek közt a légúti allergia nem megfelelő kezelése is okozhatja, ha krónikus arcüreggyulladás alakul ki, melynek gyakori tünete a hátsó garatfali csorgás. Ilyenkor az egészséges emberekben is termelődő orrváladék mennyisége megnő, és hátrafelé, a garat irányába csorog. Ez fekvő helyzetben éjszakai ingerköhögést okozhat, nappal torokköszörülés, kaparó érzés, rossz lehelet is jelentkezhet.
„Ilyen esetben fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat, a hátsó garatfali csorgás kiváltó okát kell kezelni, így lehet az egyéb tüneteket – például torokköszörülés, köhögés - is megszüntetni. A tünetek hátterében légúti allergia és krónikus arcüreggyulladás mellett orrpolip és reflux betegség is állhat.”
Forrás: Fül-orr-gége Központ
A téma korábbi hírei